Alanya'da başlayan proje dünyaya yayıldı

Alanya'da başlayan ve dünya genelinde 30 bin öğrenciyi harekete geçiren, ‘Kuşlara Bir Damla Umut’ isimli sosyal sorumluluk projesi bu yıl daha da geniş bir katılımla gerçekleşecek

Alanya'da başlayan proje dünyaya yayıldı
banner404

ALANYA-Mahmutlar Kılıçaslan İlköğretim Müdürü Fatma Ayan tarafından yürütülen, 20 ülke, 81 şehir, 500 öğretmen ve 30 bin öğrenciyi harekete geçiren “Kuşlara Bir Damla Umut Projesi", Beş Ağaç Mevki'nde verilecek startta Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er'de öğrencilere eşlik edecek. TURÇEV Orman Okulu da olan Kılıçaslan İlköğretim Okulu Müdürü Fatma Ayan tarafından ilki geçen yıl Alanya'da hayata geçirilen proje, geçen yıl 12 ülke ve Türkiye’den 20 bin öğrenci kuşlara yemlik yapıp doğaya bırakmıştı.

'GURUR DUYDUK'

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, “Doğadaki dostlarımız olan kuşları soğuk kış günlerinde hatırlamak ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen ve farkındalık yaratan projenin Alanya merkezli olması camia olarak bizleri gururlandırdı" dedi.

Projeyle çocuklar üzerinde çevre ve doğa bilinci oluşturmak, doğaya ve canlıya saygıyı aşılamanın amaçlandığını vurgulayan Hüseyin Er, "Proje, geri dönüşüm ve Proje bu yıl daha da büyüdü ve KKTC, Sırbistan, Cezayir, Sri Lanka, Güney Kore, Romanya, Fas, Ukrayna, Tataristan, Bangladeş, Nijerya, Nepal, Tayland, Vietnam, Birlişik Arap Emirlikleri, Norveç, Almanya, Danimarka, ABD ve Avustralya’dan gönüllüler projeye dahil oldu." dedi.

PROJE NASIL BÜYÜDÜ?

Bu yıl yüzlerce öğretmen ve binlerce öğrencinin 27 Aralık’ta eş zamanlı ağaçları yemliklerle donatacağı proje, Alanya-Mahmutlar Kılıçaslan İlköğretim Okulu’nda müdür olarak görev yapan Fatma Ayan, geçen yıl sosyal medyadan bir mesaj yayınlamasıyla başladı. Ayan, “Gelin bu projeyi birlikte yapalım” şeklindeki mesajını yayınladıktan sonra hızla yurt dışı ve yurt genelindeki öğretmenler projeye dahil oldu.

Bu yıl 20 ülkeden gönüllüler projeye dahil olurken Nijerya 1020, Bangladeş 600, Romanya 600 ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 1000 öğrenci projeye destek vermek için yemlikleri hazırladılar. 27 Aralık’ta 30 bin öğrenci 500 öğretmen ve velilerin de katılımıyla buğday, arpa, kuş yemi kullanılarak öğrencilerin elleriyle hazırladıkları yemlikler ağaçlara asılacak.

Proje Koordinatörü Mahmutlar Kılıçaslan İlköğretim Okulu Müdürü Fatma Ayan, “Geçen yıl başlattığımız ‘Kuşlara Bir Damla Umut’ projesi serüvenine  bu yıl daha güçlü bir şekilde devam ediyoruz. İki yıldır kuşlarla ilgili bir farkındalık oluşturduk. Biz zaten bir orman okuluyuz. Çocuklarımızın bundan sonra doğa ve hayvanlarla ilgili daha duyarlı olacaklarına inanıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner534

banner518

banner481

banner472

banner479

banner536