Alanya'da 2 esnaftan biri borçlu

Alanya’da 25 bin civarında kayıtlı esnafın yüzde 25’i kara listede olduğundan kredi kullanamıyor, yüzde 25’i de kredilerle ayakta duruyor

Alanya'da 2 esnaftan biri borçlu
banner404

- Ceren ŞAHİN

ALANYA'DA esnaf odası temsilcilerinden alınan bilgilere göre, kayıtlı esnafların yüzde 25’i kara listede ve ödeyemedikleri borçlarından ötürü esnaf kredi kefalet kooperatifleri dahil olmak üzere hiçbir bankadan kredi alamıyor. Öte yandan yüzde 25’lik bir diğer kısmı da kredilerle ayakta durabiliyor. 25 bin kayıtlı esnafın 6 bin 250’si kara listede olduğu için krediden yararlanamazken, ortalama 6 bin 250’si ise Alanya'da bulunan 4 esnaf kefalet ve kredi kooperatifine yaklaşık 300 milyon TL borçlu.  
‘SİCİL AFFINI BANKALAR TANIMIYOR’
Konuya ilişkin kapsamlı bir sicil affı talebinde bulunan Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp "Alanya’da esnaf odalarına kayıtlı 13 bin 620, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'na (ALTSO) kayıtlı 12 bin civarında esnafımız var. Yani Alanya’da yaklaşık 25 bin esnaf var. Bu esnafların yüzde 50’si çarkını zor döndürürken, içlerinde yüzde 25’i ise evine ekmeğini zor götürüyor. Devletimiz esnafa sicil affını getiriyor fakat bu affı bankalar uygulamıyor. Sorun burada. Dolayısıyla bankaları da kapsayan, bankalara da yaptırımı olan bir esnaf sicil affı istiyoruz" ifadelerini kullandı. 
‘ESNAF KÖKTEN BİR ÇÖZÜM İSTİYOR’
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ise "Devletimiz esnaf sicil affını getiriyor. Ama bankalarda karşılığı olmadığı için esnaf açısından durum değişmiyor. Bizim devletimizden isteğimiz bankaları da kapsayacak şekilde bir çözüm üretilmesi. Merkez bankası bünyesinde bütün bankaların genel müdürleriyle birlikte bir toplantı düzenlenerek, sicillerin temizlenmesine yönelik çalışmaların yapılması gerekiyor. Devletimizden, hükümetimizden isteğimiz merkez bankası bünyesinde bu sorunun çözülmesi adına adımlar atmasıdır. Başka türlü olmuyor. Sicil affının bankalar kapsamında da yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu. 
‘2018 İLAÇ OLDU, DURUM KÖTÜ DEĞİL’
Alanya ve Çevresi Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya ise 2018’in esnaf adına iyi geçtiğini ve tablonun karamsar olmadığını ifade ederek "Alanya doların yükselişiyle birlikte yaşanan sıkıntılardan çok etkilenmedi. Sezonun iyi geçmesiyle birlikte geçmiş yıllarda açılan yaralar 2018 yılında kapandı. 2017 yılında esnafımız çarkı döndürmek adına kredi kullanıyordu, 2018’de ise sezonun iyi geçmesine bağlı olarak yatırıma yönelik krediler kullandı. 2019 daha güzel geçecek. Dolayısıyla esnaf açısından durum kötü diyemeyiz. Şu an fiili olarak esnafın üzerindeki kredi yükü 300 milyon TL civarında. 4 kooperatifin toplamında bu rakam. Sicil affına gelindiğinde de Alanya’da esnafın ciddi anlamda ihtiyacı var. Bu konuda da devletimizin gerekeni yapmasını istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner534

banner518

banner481

banner472

banner536