Akkaya'dan rant açıklaması

Rant iddialarıyla ilgili konuşan Şoförler Odası Başkanı Akkaya, "Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi Şube Müdürü Şirin'in Kargıcak Taksi ile bir menfaat ilişkisi olduğu kanaatindeyim" dedi

Akkaya'dan rant açıklaması
banner404

ALANYA Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, son günlerde Mahmutlar Taksi Durağı'na ticari taksi aktarılması ve rant iddialarıyla ilgili iddialara cevap verdi. Oda binasında bir açıklama yapan Başkan Akkaya, rant sağlama diye bir şey olmadığını söyledi. Akkaya, "Ben 3 dönemdir oda başkanıyım. Öncesinde de odanın genel sekreterliğini yaptım. 1996'da ilçemizdeki taksilere tahdit getirildi. Tahdit getirilidiği yıllarda da ilçemiz merkezinde aşırı derecede bir yoğunluk vardı. Bunun sebebi de diskolar, eğlence merkezleri, restoranlar, yani turizme bağlı tüm işletmeler merkezdeydi. Bundan dolayı da merkezde yoğun bir şekilde taksi sayısı oluştu. Daha sonraki yıllarda bugün mahalle olan beldeler gelişti. Bu gelişmeler doğrultusunda beldelere taksilerin gitmesini özellikle teşvik ettik. Yönetim kurullarımızla birlikte birçok beldeye yeni taksi durağının açılmasını sağladık. İhtiyaç olan beldelere de taksi ilavesi yapıldı.Bu ilaveleri yaparlen özellikle geçmişte beldelerde taksi durağımız varsa, bu beldelerdeki taksi duraklarının görüş ve önerilerini aldık. Örneğin Türkler'de taksi sayısını artırdık. Bu artışları yaparken taksi plakalarını merkezden aldılar. 
'KİMSE 50 KURUŞ PARA VERDİM DİYEMEZ'
Merkezde taksi plakaları fiyatları belirlenirken iş potansiyeline göre belirleniyor. Bugün 250 bin TL'ye göre de taksi plakası var. 400-450 bin TL'ye de taksi plakası var. İşi daha iyi olan rakadaşlarımız taksi plakası fiyatları yüksek, az olanların düşük kalıyor. Bu beldelerden arkadaşlarımız da fiyatları düşük olan duraklarımızdan taksi plakalarını temin ediyorlar. 
Hem beldelerdeki hem de buradaki arkadaşlarımız kazançı çıkıyor. Merkezdeki işleri zayıf olan arkadaşlarımız kazançlı çıkıyor. Çünkü merkezde işleri zayıf olan taksi duraklarından 1-2 araba gittiği anda onların günlük gittiği işlere geride kalanlar gitmiş oluyor. Bu süreçle işleri zayıf olan taksi duraklarını güçlendirmiş oluyoruz.
Ortalama aktarmış olduğumuz taksi sayısı 100 civarında. Bunlardan rant elde ettik gibi lafları da çok absürd buluyorum. Aleyhimde açıklama yapan Kargıcak Taksi de dahil, Allah'ın bir kulu çıkıp, 'Ali Akkaya'ya bir kuruş menfaat sağlattım ve 50 kuruş para verdim' diyemez. Bunu dedirtecek bir şey yapmadım. Çünkü bu esnafın önünde en büyük 2 sorun var. Merkezdeki taksi yoğunluğu ve denetim. Son olarak Mahmutlar Taksi'deki arkadaşlarımızın aktarmasıyla ilgili konuda da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yanlış bilgilendiridiği kanaatindeyim. Bunun başını da çeken Kestel'deki şube müdürü İlyas Şirin.
'MENFAAT İLİŞKİSİ OLDUĞU KANAATİNDEYİM'
Özellikle Kargıcak Taksi ile bir menfaat ilişkisi olduğu kanaatindeyim. Çünkü Kargıcak Taksi 2008'de benim başkanlığımda kuruldu. Kurulurken de Kargıcak bir beldeydi. Taksi durağının sınırları da o beldenin sınırlarıydı. Mahmutlar'la birleştirmek, Kargıcak Taksi'ye araç ilave etmek gibi şeylere girişildi. Menfaat ilişkisi olduğu kanaatindeyim. Çünkü bu arkadaşı Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in kendisine de verdim. Tosmur Belediyesi'nde Yazıişleri Müdürü iken özellikle öğrenci servislerinin C plakalarının verilmesinde son 10 gün, belediyenin kapanmasına da son 3 kala batan geminin malları misali C plakası alıyor ve sonra iyi bir para bu plakayı satıyor. Bu C plakayı alan arkadaşımın servisçilikle yakından uzaktan ilgisi yok. Dervişin fikri neyse zikri de odur. Bu arkadaşımızın fikrinin bu olduğu kanaatindeyim. 
'TURİSTLERİN SOYULMASINA SEBEBİYET VERDİLER'
Şimdi Mahmutlar Taksi'deki arkadaşlarıma ceza yazılmış. Özellikle büyükşehire geçtik geçeli 3,5 yıldır yazılı ve sözlü olarak defalaca yazışmalar yaptık. Özellikle şehir merkezinde ayakçı kullanarak çalışan taksiciler var. Resmen turistleri soyuyorlar. Turistlerin soyulmaması için denetim yapılmasını defalaca yazılı olarak bildirdik. Hatta oda yönetiminden görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızla fotoğraflar çektik. Bugüne kadar tek bir ceza yazılmadı. Resmen turistlerin soyulmasına sebebiyet verdiler. Şimdi duraklarda, beldelerde çalışan taksici arkadaşlarımıza ceza yazılma marifetine gidildiğini görüyorum. Bu da çok düşündürücü. Bizim uygulamaış olduğumuz sistemde beldelerde uzun yıllardan çalışan taksicilerin menfaatlerini düşünüyoruz. Merkezde zayıf olan halkaların güçlendirilmesini düşünüyoruz. Ben bunun olacağını düşünüyorum. Çünkü bunu ilk defa yapmadık. Okurcalar, Türkler, İncekum, Cikcilli, Olive Taksi ve Kargıcak Taksi de merkezden aldılar ve Kargıcak'a taşıdılar. Ortalama 100 araç bizim dönemimizde eskiden belde olan yerlere aktarıldı" dedi.

HABERİN DİM WEB TV'DEKİ VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 17:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri Yatmaz
Nuri Yatmaz - 2 yıl Önce

Ali Akkaya başkanın yaptığı adaletli ve doğru uygulamadır Mahmutlar Taksi anlaşarak bir seferde 15 adet taksiyi duraklarına almışlardır şehir merkezinden sayı azaltarak oradaki arkadaslarada menfaat sağlanmıştır bu daha iyi bir yöntem yok

SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner533

banner518

banner481

banner472

banner536