banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

ABD'den kürtlere silah yardımı

Terör örgütü IŞİD'le çatışmalar sürerken ABD'nin Kürtleri IŞİD'e karşı silahlandırdığı ileri sürüldü

GÜNCEL 11.08.2014, 15:19 11.08.2014, 14:25
ABD'den kürtlere silah yardımı
banner404

 TERÖR örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Peşmerge kontrolündeki Diyala ilinin Celavla kasabasını ele geçirdiği bildirildi. Enbar'da Irak ordu birlikleriyle IŞİD öncülüğündeki gruplar çatışıyor. Irak'taki çatışmalar sürerken Obama yönetimi Irak'taki Kürtlere silah yardımı yapmaya başladı.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALARDA PEŞMERGE ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDI
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre; IŞİD militanları, eski Baasçı askerlerin ve bazı Arap aşiretlerin desteğiyle Peşmergeyle şiddetli çatışmalara girdi. Peşmerge, IŞİD'in ağır saldırıları karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Şiddetli çatışmalarda 10 Peşmerge hayatını kaybetti. Kürt yönetimi, kasabayı geri almak ve IŞİD'in ilerleyişini durdurmak için bölgeye takviye güç gönderdi.
HALK KERKÜK VE SÜLEYMANİYE'YE SIĞINMIŞTI
Nüfusu 60 bin olan Celavla kasabasında halk, çatışmalar nedeniyle evlerini terkederek, Erbil, Süleymaniye ve Kerkük'e sığınmıştı.
ENBAR'DA ÇATIŞMA
Irak'ın El-Enbar vilayetinde ordu birlikleriyle terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki gruplar arasında çıkan çatışmalarda 17 kişinin öldüğü bildirildi.
Enbar İl Meclis Başkanı Sabah Kerhut yaptığı açıklamada, IŞİD öncülüğündeki militanların Enbar'ın Hadise Nahiyesine saldırı düzenlediğini söyledi.
Aşiret güçleriyle desteklenen Irak ordusuna bağlı birliklerle örgüt arasında meydana gelen çatışmalarda, 15 IŞİD militanının öldürüldüğünü, örgüte ait 10 aracın da imha edildiğini ifade eden Kerhut, çatışmalar sırasında 2 askerin hayatını kaybettiğini birinin de yaralandığını kaydetti.
Bir süredir gerginlik ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların Musul başta olmak üzere bazı kentlerde kontrolü ele geçirmesinden sonra artan çatışmalar devam ediyor.
ABD HAREKETE GEÇTİ! KÜRTLERİ SİLAHLANDIRACAK
Irak'ta çatışmalar sürerken ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı kullanmaları için Irak'taki Kürtlere silah temin etmeye başladığı ileri sürüldü.
Adlarının açıklaması istemeyen Amerikalı üst düzey yetkililer, hükümetin, Kürtlerin silahlandırılması için Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) yetki vermeye hazırlandığını iddia etti.
PENTEGON GÖNDERMİYOR
Silahların halihazırda hangi kurum tarafından temin edildiği konusunda bilgi vermeyen kaynaklar, sadece silahların Pentagon tarafından gönderilmediğini söyleyebileceklerini kaydetti.
Daha önce de ABD ordusunun, Iraklıların ellerindeki silahları IŞİD'e karşı mücadele eden Peşmergelere devretmesi için yardımcı olduğu ileri sürülmüştü.
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), geçmişte çeşitli ülkelerde benzeri silahlandırma operasyonları düzenlemişti.
MAHMUR'U GERİ ALDILAR
Musul'u ele geçirdikten sonra diğer yerleşim birimlerine saldırılarını sürdüren ve Mahmur İlçesi'ni ele geçiren IŞİD ile peşmergeler arasında 3 gün süren çatışmaların ardından IŞİD püskürtülerek Mahmur geri alındı.
IRAK'TAKİ ÇATIŞMALAR SONRASI 1 MİLYON SİVİL GÖÇ ETMİŞTİ
Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)