banner468

'5 yıl önce bataktaydık'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB süresi, vizesiz Avrupa ve komşularla ilişkiler konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu

'5 yıl önce bataktaydık'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB süresi, vizesiz Avrupa ve komşularla ilişkiler konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu

12 Mayıs 2016 Perşembe 22:12
'5 yıl önce bataktaydık'
banner404
DIŞİŞLERİ bakanlarının katılımıyla Fransa’da gerçekleşen toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlığa ait özel uçakla Paris’e giderken Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve AB Medya Yönetim Kurulu Başkanı, Hürses Gazetesi Başyazarı Ayla Çekiç’in AB süreci ve vize muafiyetine ilişkin sorularını yanıtladı
HASSAS SÜREÇ
Bakan Çavuşoğlu, AB süreci ile ilgili kararlı tutum içinde olduklarını ve vize muafiyetiyle ilgili olumlu süreç yaşandığını kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, konuyla ilgili şunları kaydetti: "Vize muafiyeti için olumlu seyreden bir süreç var. Biz Avrupa Birliği ile 2013 yılında, geri kabul anlaşması ve vize serbestisi anlaşmasını imzaladık. Ve 3,5 sene içinde bu uygulanacak dedik. Gelinen süreçte Haziran ayında geri kabul ve Ekim ayında da vize serbestisi uygulanacaktı. Ama göçmen krizi ile birlikte yeni sürece girdik. Bu süreci öne almak istedik. Bunun şartları vardı, bunu da kabul ettik. Kaçak göçmenlerle mücadele gibi. Şu anda her şey seyrinde gidiyor. 4 Nisan’dan bu tarafa Yunan adalarından geri kabul işliyor, yeniden yerleşim tamam. Avrupa Birliği’nin vereceği 3 milyar Dolar konusunda ise yavaşlık var. Bunu nasıl hızlandırırız, onu konuşuyoruz. Bu konuda Türkiye çok çaba sarfetti ve 72 kriterin 69’unu gerçekleştirdi. Bu durum bir kararlılık olduğunu gösterir. O nedenle aksi işleyen bir şey yok. Fakat AB’den gelen bazı açıklamalar bizde hassasiyet yaratıyor. Bazı dönemlerde AB bize yönelik sözler verdi, kararlar aldı, müzakere başladı ama sonradan siyasi gerekçelerle bu sözünü tutamadı. İşte bu yüzden AB ile ilgili bir görüş geldiği zaman bizde hassasiyet yaratıyor. Bizde AB’ye karşı bir şüphecilik oluştu zamanla. Acaba Avrupa Birliği sözünde durur mu diye düşünüyoruz. Şu an aksi bir şey yok. Her şey olumlu. Biz 2013’te anlaşma imzaladığımız zaman; geri kabul anlaşması ve vize serbestisi olmazsa bu anlaşma iptal olur dedik. Bu noktada ikisinin birden işlemesi lazım. İkisi birden işlemezse diğeri de iptal olur. Bu bir tehdit değil. Anlaşma öyle söylüyor. Herkes sözünde duracak."
KOMŞULARIMIZ VE BİZ
Komşu ülkelerle ilişkilerimiz konusundaki soruya da Bakan Çavuşoğlu "Hiçbir komşumuzla bir sorunumuz yok. İran’ın ilişkilerinin en iyi olduğu ülke biziz. Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan ile sorunumuz yok. İki ülke var, ikisinde de devlet yok zaten. Yani muhatap yok karşımızda. Suriye’de keşke bizim nasihatlerimizi dinleselerdi. Komşu ülkelerle genel anlamda bir sorunumuz yok. Mısır’dan dolayı bazı Arap ve Körfez ülkeleri ile limonileşme oldu. Bunlardan bir tanesi de Suudi Arabistan’dı. Şu anda bu ülkenin en iyi ilişkileri olan ülke biziz. Mısır’da mevcut durumu eleştirmiştik. Mısır bizim kardeşimiz ve Mısır bizim için önemli bir ülke. Bizim güvenli bir Mısır’a ihtiyacımız var. Bugünkü Mısır’ın, Filistin’e bir katkısı olabilir mi? Hayır.  Ekonomisi güçlü mü? Hayır. Arap dünyasına faydası olabilir mi? Hayır. Biz Mısır için güçlü ve istikrarlı bir ülke olsun istiyoruz. Ayrıca biz darbeye karşıyız. Mısır’a karşı hiç karar almadık, ekonomik yaptırım da uygulamadık. Onlar bazı tepkiler gösterdi ama onlar da çözülür. Biz tüm komşularımızla sorunlu bir ülke değiliz. Sağolsun Cumhurbaşkanımız da, Başbakanımız da bize güvendi ve tam yetki verdi. Mısır ve İsrail’le ilişkiler normalleştiği zaman büyükelçileri de göndeririz" dedi.
ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ
ABD ile Türkiye ilişkilerini de yorumlayan Çavuşoğlu,  “Genel anlamda ABD ile sorun yok, ama PYD konusunda görüş ayrılığımız var. Bunun haricinde başka bir sorunumuz ve krizimiz yok. Görüş ayrılıklarımız olabilir, eskiden de oldu, bugün de olabilir. 
ABD’NİN YENİ BAŞKANI
ABD’de Obama’nın yerine kimin geleceği ile ilgili esprili geçen sohbette, Trump’un başkan olması durumda Türkiye-ABD arasında nasıl bir ilişki olabileceği sorusu üzerine Çavuşoğlu “Varsayımlar üzerine yorum yapmak doğru olmaz. Bizim esas rahatsızlığımız Avrupa’da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı ve bu illetlerin ABD’ye sıçraması. Bizi üzen bu. Ama birçok ABD’li de buna karşı. Kimin seçildiği önemli değil, önemli olan bunun önüne geçebilmek. ABD’nin değerleri var. Bu değerleri ortadan kaldırmamaları lazım" diye yanıt verdi. 
NATO VE KİLİS
Çavuşoğlu "Türkiye NATO üyesi bir ülke olmasına karşın Kilis’te insanlar ölüyor, NATO sessiz kalıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna da şu yanıtı verdi: "Bu hafta içinde NATO ile bu konuda görüşmelerimiz olacak.  Bunun en kökten çözümü DAEŞ’in bu bölgeden kökten temizlenmesidir."
DÜNYA YILDIZI ETO'O'YU 
ÇAVUŞOĞLU İKNA ETMİŞ

Bu sezon attığı goller ve yaptığı asistler ile Antalyaspor’u üst basamaklara tırmandıran Samuel Eto’o’nun Antalyaspor’a transferinde Bakan Çavuşoğlu’nun ciddi etkisinin olduğu öğrenildi. Kamerunlu dünyaca ünlü yıldız futbolcu Eto’o, İtalya’da Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer ve yönetim kurulu ile temas halindeyken transferden vazgeçtiği, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Eto’o’yu telefonla arayarak ikna ettiği ortaya çıktı.
'ETO’O KONUSUNDA DEVREYE GİRDİM'
Samuel Eto’o transferine değinen Bakan Çavuşoğlu, "Antalyaspor geçtiğimiz sezon ‘Samuel Eto’o’yu almaya gidiyoruz’ dedi ve kendilerine destek verdik. Eto’o İtalya’da, Antalyaspor’a gelmekten vazgeçti, ben devreye girdim ve Eto’o’ya telefon açarak ‘Ben Dışişleri Bakanıyım, senin garantörün benim’ dedim ve Eto’o Antalya’ya geldi. Şimdi Eto’o bana ‘Baba’ der. Ama hiçbir kulübün iç işine karışmadım. Kulüplerin içine siyaset sokmadık. Eto’o örneğinde olduğu gibi, müdahil oldum ama içişlerine asla karışmadan, siyaset sokmadan müdahil oldum. Mesela Emre Akbaba'yı Alanyaspor’a gelmeye devre arasında ben ikna ettim. Devreye girdik ve Emre’yi Alanya’ya tekrar getirdik" dedi. 
ALANYA İÇİN EN KRİTİK MAÇ
Alanyaspor’un yarın Giresunspor ile çok önemli bir karşılaşmaya çıkacağını da hatırlatan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Geçtiğimiz hafta Adana’da oynanan maç için de bir çok spekülasyon yapıldı. Önce bundan bahsedelim. Adana kalan maçlara yedek ağırlıklı bir kadro ile çıkıyor, bunda bir sorun yok. Bu sezon hakemden en çok sıkıntı çeken takım da ayrıca Alanyaspor oldu. Ama her takım bu sıkıntıyı çekiyor. Bir takım ya da iki takım değil. Bizim adımıza da ciddi sıkıntılar oldu. Hakem de hata yapabilir. Futbolcu boş kaleye nasıl gol atamıyorsa, hakem de hata yapabiliyor. Süper Lig’de de aynı hakem hataları oluyor" diye konuştu. 
'İKİ TAKIM TARAFTARINI BARIŞTIRDIK'
Geçmiş yıllarda Alanyaspor ve Antalyaspor taraftarlarının birbirleri ile adeta kanlı bıçaklı olduğunu da belirten Bakan Çavuşoğlu, “Biz bu dengeyi kurduk. Böyle şey istemediğimizi belirttik. Taraftarlar da aynı düşüncede oldu ve bu sorunu çözdük. Ben her yerde 'Alanyalı olduğum kadar da Manavgatlıyım' derim. Alanya ve Manavgat arasında da aynı sorun vardı. Ancak bunlar eskide kaldı. Gerek Alanyaspor’un, gerekse Antalyaspor’un Süper Lig’de olması, Antalya adına iyi bir fırsat olacaktır. İki takımımızı bugün nasıl dengeliyorsak, yarın da aynı şekilde dengeleyeceğiz. Ben Bucakspor’a dahi destek oluyorum. Manavgatspor’a da destek oluyorum. Ancak destek olurken tek yaptığımız şey, spor kulüplerinin iç işlerine karışmamak. Bizden destek isterlerse, elimizden geleni yapıyoruz. Sponsorlar konusunda Antalyaspor’a da çok yardım ettik. Sadece yapmadığımız tek şey kulüplerin iç işine karışmaktır" diye konuştu. 
'ALANYASPOR’A BAŞKAN BULAMAMIŞTIK'
5 yıl önce Alanyaspor’un batakta olduğunu  belirten Çavuşoğlu "O dönem takıma başkan bulamadık. En son kardeşime kaldı iş. Ben açıkçası kardeşimin başkan olmasını istemedim. Çünkü 'Kardeşini takıma başkan yaptı' diyeceklerdi.  Ama iyi ki olmuş, çünkü iki sene içinde borçlar temizlendi ve geçen sene Alanyaspor play-off oynadı. Alanya’nın avantajı, borçlarını tamamen temizlemiş olmasıdır. Şu an mali sorunu yok. Hiçbir oyuncuya borcu yok. Oyuncular da Alanyaspor’a, alacağı garanti olduğu için, az paraya gelmeye razı oluyor. Ama Göztepe maçında çıkan olaylar, Alanyaspor seyircisine yakışmadı" dedi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 12.05.2016 23:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349