banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

28 günde bisikletle nereye geldi

Mersin'den 'İki Teker Hürriyet' sloganıyla, geçen 13 Temmuz'da bisikletle yola çıkan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Boran Ovayolu, Muğla'nın Marmaris İlçesine ulaştı

GÜNCEL 12.08.2014, 16:41 12.08.2014, 16:02
28 günde bisikletle nereye geldi
banner404
MERSİN'den 'İki Teker Hürriyet' sloganıyla, geçen 13 Temmuz'da bisikletle yola çıkan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Boran Ovayolu, Muğla'nın Marmaris İlçesine ulaştı. Marmaris Atatürk Anıtı önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ovayolu, amacının içinde yaşayan tüm canlılara saygılı kentler yaratılmasına ve bisiklet sporunun yaygınlaşması için farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.
Mersin Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama 3'üncü sınıf öğrencisi Boran Ovayolu, 28 gün önce çıktığı yolcuğunda, kaliteli yaşam standartları olan ve içinde yaşayan canlıların hür yaşadığı kentler için pedal bastığını belirttti. Ovayolu, özel bir üniversitenin sponsorluğunda, tek başına çıktığı yolculuğunda toplam 2 bin 500 kilometre yol katedeceğine dikkati çekip, "İçinde yaşayan tüm canlılara saygılı kentler yaratmak için çıktığım bu yolda hem geçtiğim yerlerin doğasını ve yerleşimini inceliyor, hem de bisiklet sporuna gereken ilginin gösterilmesi için mesaj vermeye çalışıyorum" dedi.

Tur hakkında teknik bilgiler de veren Ovayolu, 'İki Teker Hürriyet' sloganıyla Mersin'den başladığı ilk turun İstanbul'da biteceğini, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesini kapsayan bir rotada olacağını belirtti. Günde ortalama 55-60 kilometre yol yaptığını anlatan Ovayolu, "Rota kapsamında sırasıyla Mersin, Taşucu, Bozyazı (Tekeli), Anamur, Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Antalya, Olympos, Demre, Kaş, Fethiye, Dalaman, Akyaka, Marmaris, Datça, Bodrum, Didim, Kuşadası (Özdere), Urla, Alaçatı, Çeşme, İzmir, Ayvalık, Edremit, Akçay, Altınoluk, Ezine, Çanakkale, Gelibolu, Lapseki, Bandırma ve son olarak da 30 Ağustos tarihinde İstanbul'a ulaşacağım. 4 gün kamp yapıp bir gün ise pansiyon ya da tanıdıklarımın yanında konaklıyorum. Genellikle sabah saatlerinde seyahat ediyorum" dye konuştu.

AİLESİNİN FOTOĞRAFI GÖZÜ ÖNÜNDE 

Bisikletinin gidonunda bulunan çantanın şeffaf gözüne yerleştirdiği ailesinin fotoğrafına sık sık bakan Ovayolu, uzun bir seyat olduğunu, bu nedenle özlemini yol boyunca belirli aralıklarla fotoğrafa bakarak giderdiğini söyledi.

Yorumlar (0)