banner468

2017 çıkış yılı olacak

Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden güçlenmesini değerlendiren Kaymakam Tanrıseven, enerji alanındaki yakınlaşmanın turizm ve tarımı da olumlu etkileyeceğini söyledi

2017 çıkış yılı olacak

Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden güçlenmesini değerlendiren Kaymakam Tanrıseven, enerji alanındaki yakınlaşmanın turizm ve tarımı da olumlu etkileyeceğini söyledi

12 Ekim 2016 Çarşamba 22:58
2017 çıkış yılı olacak
banner404
ALANYA Kaymakamı Hasan Tanrıseven, 'Dünya Enerji Kongresi'nde 'Türk Akımı Projesi'nin imzalanmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Kaymakam Tanrıseven, Türkiye ve Rusya arasında imzalanan 'Türk Akımı Projesi' ile, Türkiye'nin enerji üssü olması için büyük bir adım atıldığını belirterek "Türkiye ve Rusya'nın enerjideki işbirliği turizmi ve tarımı da daha ileri bir noktaya taşıyacak" dedi.  
'TARİHİ ADIMA VESİLE OLDU'
Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin bir süredir düzelme trendinde olduğunu söyleyen Tanrıseven, "Dünya Enerji Kongresi' İstanbul’da toplandı. Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan bu toplantı, Türkiye'nin enerji üssü olması yönünde de tarihi bir adım atılmasına vesile oldu.  Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler bir süredir artan bir şekilde geliştirilme trendindeydi. Rusya’nın, Bulgaristan üzerinden geçecek olan 'Güney Akım Projesi'nden vazgeçip, 'Türk Akımı Projesi'nin hayata geçirilmesi için attığı adım oldukça önemli. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında imzalanan 'Türk Akımı Projesi'nin anlaşmasıyla bölgede enerji projeleri başka bir boyuta girdi. 'Türk Akımı Projesi' ile Rusya’dan 63 milyar metreküp doğalgaz, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacak. Bu doğalgazın da 14 milyar metreküpü, Türkiye tarafından kullanılacak. Özellikle Avrupa'nın en çok gaz kullanan ikinci ülkesi olan Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını hem ekonomik olarak karşılaması, hem de güvenli bir şekilde elde etmesi açısından da bu anlaşma büyük önem taşıyor. Bu anlaşmanın önemli olmasının bir diğer nedeni de Rusya'nın Ukrayna üzerinden ve Avrupa Birliği'nin (AB) çıkardığı çeşitli sorunlardan dolayı farklı bir güzergahtan Türkiye üzerinden doğalgazını Avrupa’ya ulaştıracak olması. Ayrıca, Türkiye, 'Türk Akımı Projesi'nin kendi topraklarından geçen doğalgaz boru hattını inşa edecek ve Rusya da doğalgaz fiyatında indirim yapacak. Bu perspektiften bakıldığında, Türkiye'nin Avrasya'nın bir enerji koridoru olabileceği çok net bir şekilde görülüyor. Özellikle, Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılan 'TANAP Projesi'nin hayata geçmesiyle de Türkiye’nin stratejik önemi daha da artacak. 'TANAP Projesi' ile Azerbaycan doğalgazının, yine Türkiye üzerinden taşınarak, Avrupa’ya ulaştırılması hedefleniyor. 2018 yılında faaliyete girecek olan Türkiye'nin ortak olduğu 'TANAP Projesi' ile ilk etapta 16 milyar metreküp doğalgaz, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılacak. 2026 yılına kadar bu doğalgaz miktarı, 31 milyar metreküpe çıkacak. Ayrıca, Türkmenistan doğalgazının, Türkiye üzerinden 'TANAP Projesi' hattına entegre olması halinde kapasitesinin 60 milyar metreküpe çıkabilmesi mümkün" şeklinde konuştu. 
'KONUYLA İLGİLİ TEZ HAZIRLADIM'
Alanya Kaymakamlığı'na atanmadan önce, İngiltere’de Lancaster Üniversitesi'nde 1 yıl boyunca Türkiye’nin enerji jeopolitiğiyle ilgili olarak araştırma yaptığını ifade eden Tanrıseven "Orada hazırladığım tezde de özellikle Türkiye’nin, Avrupa ile Asya arasında enerji koridoru olabileceğini konusunu işlemiştim. Bugün bu tezin hayata geçirilmesi için önemli adımlar atılması, ülkemiz açısından da son derece heyecan ve gurur verici" diye konuştu.
'TÜRKİYE ENERJİ ÜSSÜ OLACAK'
Tanrıseven sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’nin coğrafi konumuna baktığımızda, dünyanın ispatlanmış gaz rezervlerinin yüzde 72’sine, petrol rezervlerinin de yüzde 73’üne komşu bir ülke. Bu açıdan çok ciddi stratejik önemi bulunuyor. Daha önce hayata geçirilen petrol boru hatları, Irak'tan gelen petrol boru hattı, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı da düşünüldüğünde de Türkiye’nin pekala bir enerji üssü olabileceği, doğalgaz ve petrol zengini ülkelerin petrol ve doğalgazını Avrupa'ya ileten bir koridor olma yönünde ciddi adımlar atıldığı, Asya ve Ortadoğu'nun enerji kaynaklarını Avrupa'ya taşıyan bir köprü konumunda olduğu görülüyor." 
'HUZUR VE BARIŞA VESİLE OLACAK'
Rusya ile ilişkilerin gelişmesi çerçevesinde 'Türk Akımı Projesi'nin hayata geçmesi, öte yandan 'TANAP Projesi'ne başlamasının yanı sıra bölgedeki enerji kaynaklarıyla ilgili Türkiye'nin öneminin arttığını kaydeden Tanrıseven, "Türkiye bir süre önce İsrail ile ilgili sorunlarını çözerek yeni dönem başlattı. İsrail'in Leviathan bölgesindeki çok ciddi doğalgaz rezervleri var. Bu rezervlerin de Türkiye üzerinden pazarlanması gündeme gelebilir. Doğu Akdeniz'deki doğalgaz rezervlerinin işletilmesi için Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki görüşmelerin başlaması ve Türkiye'nin de buna onay vermesi son derece önemli. Doğu Akdeniz bölgesindeki sorunların çözülmesi çerçevesinde yapılan anlaşmalar özellikle Doğu Akdeniz'in daha güvenli hale gelmesi, İsrail'in doğalgazı ve yine Doğu Akdeniz'de Kıbrıs açıklarındaki doğalgazın da faaliyete girmesiyle Türkiye’nin, inanıyorum ki, stratejik ve jeopolitik konumu bir hayli artacak. Türkiye bölgede önemli bir rol oynayan anahtar ülke konumuna gelecek. Bu çerçevede atılan adımlar son derece önemli. 'Türk Akımı ve TANAP projeleri mevcut petrol boru hatları ve önümüzdeki dönem planlanan petrol ve doğalgaz hatlarının Türkiye’nin önemi ve bölgenin güvenliği açısından da son derece önemli. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesi kuşkusuz bölgedeki birtakım sorunların da çözülmesine vesile olacaktır. Türkiye'nin hem NATO'nun bir müttefiki, hem de AB ile ciddi ticari ilişkileri olan aday ülke olması, öte yandan Ortadoğu ve Avrasya ile komşu olan petrol ve doğalgaz zengini ülkeler Irak, İran, Rusya, Azerbaycan ile olan ilişkileri oldukça ileri düzeyde. Ayrıca, Türkiye dünyanın 17'inci büyük ekonomisi ve büyüme hızında Avrupa'nın oldukça önünde. Bütün bu projelerin hayata geçmesi ve Türkiye’nin bir enerji üssü olması ile ülkemiz bir İslam ülkesi olarak Avrupa ve Ortadoğu arasında da bölgeye huzur ve barış getirilmesine önemli katkı sağlayabilecektir" diye konuştu.
'TURİZM İÇİN UMUT VERİCİ OLACAK'
2017 yılının çok daha iyi olacağını ifade eden Tanrıseven, konuşmasını şöyle tamamladı: "Enerjideki işbirliğini turizm ve tarım açısından da değerlendirmek gerekirse, özellikle Rus uçağının düşürülmesinden sonra Antalya ve Alanya bölgesinde gerek turizm, gerek tarım alanında sıkıntılar yaşanmıştı. Geçen sene burada çiftçilerle yaptığımız toplantıda onların büyük sıkıntılarını görmüştük. Özellikle Rusya’nın koyduğu birtakım kısıtlamalardan dolayı ürünlerin pazarlanmasında sorunlar çıkmıştı. Son gelişmelerden sonra, Rusya’nın Türkiye’ye tarım alanındaki kısıtlamalarını da kaldırdığını görüyoruz. Türk ürünleri, Rus pazarında eskisi gibi yerini alacak ve Rus halkı da dolaylı yollardan değil, doğrudan Türkiye’den tarım ürünleri aldığı için bunu daha ucuza alabilecekler. Bu sene Rusya'nın kısıtlamasından dolayı Antalya ve Alanya bölgesi, ciddi şekilde turist sıkıntısına girdi. Geçtiğimiz günlerde charter seferlerinin başlamasıyla Rus turist yoğunluğu arttı. Enerjideki işbirliğinin, aynı şekilde turizmdeki potansiyeli de eski haline getireceğine inanıyorum. 2017 yılının, turizmde özellikle Alanya’mız açısından umut verici olacağını söylemek istiyorum."
ENERJİ POLİTİKALARI ÜZERİNE ÇALIŞTI
Tanrıseven, Ankara Üniversitesi'nde (AÜ) enerjiyle ilgili doktora tezi hazırladı. Yine Tanrıseven, Muğla'nın Yatağan Kaymakamı iken AB Bakanlığı'nın 'Jean Monnet' programı çerçevesinde, İngiltere'nin Lancaster Üniversitesi'nde 'Enerjinin Jeopolitiği' konusunda 1 yıl araştırma yaptı ve tez hazırladı. Tanrıseven, projelerini tamamladıktan sonra 2014 yılının Eylül ayında Alanya Kaymakamlığı'na atandı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349