Zeytinyağı sezonu başlıyor

Gazipaşa'nın Çobanlar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Büyükakça Zeytincilik sahibi Zafer Tan, zeytin hasadı öncesi üreticilere uyarılarda bulundu 

Zeytinyağı sezonu başlıyor
banner404

ZAFER Tan, zeytin üreticilerine hasat uyarılarında bulunarak zeytinin hangi koşullarda toplanması gerektiği hakkında bilgiler verdi. Zeytin toplama zamanının bölgelere ve iklim durumuna göre değiştiğini belirten Zafer Tan, “Tane zeytin üretim maliyeti içinde yüzde 32’lik pay ile hasat ilk sırayı almaktadır. Diğer bir ifade ile hasat işçiliği, zeytin üretiminde maliyeti etkileyen en önemli unsurların başında gelir. Öte yandan ürün kalitesine ve hasat biçimine göre boş yıllarda da ürün alımını etkilemesi gibi nedenlerle hasat, üzerinde dikkatle durulması gereken bir işlemdir. Zeytin toplama zamanı bölgelere ve iklim durumuna göre değişir. Hasada dip zeytinlerin toplanması ile başlanır. Kendiliğinden ağaç altına düşen zeytinler genelde yüksek asitli yağ verdiklerinden ayrı olarak toplanır ve yağhaneye gönderilir. İkinci olarak yeşil sofralık zeytinler toplanır. Bu zeytinlerde toplama zamanı tane renginin yeşilden sarıya döndüğü dönemdir. Yeşil zeytin salamurası için önce iri zeytinler toplanmalı, sonradan irileşen ikinci ya da üçüncü elle toplanmalıdır. Yağlı zeytinlerde olgunluğun başlangıcında yağ oranı düşük olup mevsim ilerledikçe artar, tane yumuşar ve elle sıkınca suyu akar.
HASADI DİKKATLİ YAPILMALI
Ancak toplamanın çok geciktirilmesi durumunda özellikle yağışlardan sonra kendiliğinden dökülme artar, zeytin taneleri buruşur ve kuş zararı görülür. Hasattan sonra küfelerde, çuvallarda ve yığın halinde uzun süre bekletilen zeytinlerde kızışma görülmekte, yağ asidi yükselerek kalitesi düşmekte. Bu nedenle bekletilecek zeytinler temiz bir yere 5-10 santimetre kalınlığında yayılmalı ve ara sıra karıştırılarak havalandırılmalıdır. Ülkemizde yağlık zeytin ağaçları çoğunlukla yüksek boylu olduğundan sırıklanarak toplanmaktadır. Oysa sırıkla toplamanın önemli sakıncaları vardır. Sırıklama sırasında sürgünler kırıldığından hasadı izleyen yıl verim çok düşük olmaktadır. Aynı zamanda yaralı yerlerden 'Zeytin Gal Hastalığı' bulaşmakta ve bu hastalık hızla yayılmaktadır. Sırıkla vurma sırasında zeytin taneleri de zedelenmekte ve zarar görmektedir. Sırıkla toplama zorunlu ise meyve dallarının kırılmamasına dikkat edilmeli ve sırıklama içten dışa doğru yapılmalıdır. En uygun hasat ise elle toplamadır. Merdivenlere çıkılarak yapılan bu şekildeki hasat için daha fazla işçilik ve zaman harcanmakla birlikte ürün kalitesinin yükselmesi ve bir sonraki alınacak ürün miktarının artması nedeniyle bu giderler karşılanmış olacaktır. Son yıllarda geliştirilen alçak boylu, aşağıdan taçlandırılmış zeytinliklerde, hasat elle yapılabildiğinden hem ürün kalitesi yükselmekte, hem de yok yıllarda ürün alınabilmektedir. Sırıkla zeytin toplamanın, ağaçtaki genç dalları ve filizleri de kırması sonucu, bir sonraki yılda yol açtığı verim düşüklüğünün yanı sıra sopayla dalından silkelenen ve yere düşen zeytin tanelerinin de zedelendiği bilinmektedir. Bu nedenle, maliyeti arttırsa bile, sağma, elle toplama ve makineli silkme tekniklerine, ayrıca plastik ağ ve branda alışkanlığının yaygınlaştırılmasına öncelik verilmesi gerekmektedir” dedi.
'ZEYTİNYAĞINI BUZDOLABINDA SAKLAMAYIN'
Tan, zeytinyağının nasıl saklanacağı konusunda da bilgiler verdi. Tan, zeytinyağının ısı, ışık, hava ve sudan korunması gerektiğini belirterek “Zeytinyağını dört unsurdan uzak tutunuz. Bunlar ısı, ışık, hava ve sudur. İlaç, deterjan ve akaryakıt içeren ve bu gibi ambalajlara zeytinyağı koymayınız. Zeytinyağını temiz, koku olmayan, ışık almayan teneke, krom, lak ambalajlarda saklayınız. Zeytinyağının ideal saklama sıcaklığı konusunda iki görüş hakimdir. Kimi uzmanlar zeytinyağı için ideal saklama sıcaklığının 18-20 santigrat derece olduğunu söylerken, kimileriyse 14-15 dereceyi uygun görüyorlar. Zeytinyağının saklanırken hava almaması, loş ve rutubetsiz bir ortamda bekletilmesiyle ilgili ise böyle bir anlaşmazlık yok. Uzmanların tümü zeytinyağı için bu koşulların gerektiği konusunda hemfikir. Nem, ışık ve hava zeytinyağının düşmanıdır. Bunun için de zeytinyağını saklamak için seçeceğiniz kabın ışığı geçirmemesi çok önemlidir. İşte bu yüzden uzmanlar zeytinyağının ya koyu renk cam şişelerde ya da toprak kaplarda saklanmasını öneriyorlar. Zeytinyağı şişesinin mümkün olduğu kadar dolu olması ve mümkünse mantar tıpayla kapanmaması da dikkat edilmesi gereken diğer hususlar. Çok yaygın bir alışkanlık da zeytinyağının ömrünü uzatmak için onu buzdolabında saklamaktır ki, bu çok yanlıştır. Çünkü buzdolabı ısısı zeytinyağı için hiç uygun değildir ve sanılanın aksine raf ömrünü kısaltır" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472

banner479