banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

08.08.2019, 00:15

Gancıg davar eti ötürdür

 

Bilader, bi Gurban Bayramı'na taa gavışasoldug. Ömrü olana gün darı denesi gadar çog deller. Öndüün bizim gomşunun keloolan deggeldi. Geçen sene bi yazı yazdıdım "Gurban gavırmasını çog yeyinsire ötürüg duddu" deyi. Memed, bana "Amat Emmi ben de senin gibi ötürüyom üç gündür" dedi.

Ben de "A Memet, yediin davar etimidi, goyun etimidi, goyun eti yaalı olur. Adamı ötürdür, ben goyun etini ıcık fazla yediimde endöle motur dutmaverir" dedim.
Meer yedii gancıg davar etiimiş. Gancık davar adamı bi hoş eder. Onu da ıcık fazla yersen motur dutmaaverir. Onun uçun Alanyalılar gancık davarılan, goyunu pek yemezler. Memed'e gayfeden yapma bi hap tarifi verdim. "İki gaşık gaveyi bi çanağın içine dök, üsdüne ilimon sık. Hap gibi yap. Ötürüü endöle durdurursun" dedim. Ötüre ötüre dini imanı gevremiş keloolanın, teşeggür ede ede eve geddi hap yapmaya.
Bilader, siz de gurbanlıg davar alırkana uyanıg olun. Bakarsın, garer olmaz, ucuzca deyi aldıın davar gancıg çıkıverir. Elinizile davarın gannının altını yoglan.
Benden böönlüg bu gadar. Hadi galın saalıcaala.

Yorumlar (0)