Enerji bakanından Alanya'ya doğalgaz müjdesi

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Antalya'ya yapılan enerji yatırımlarına ilişkin bilgi verdi. Dönmez, Alanya'yı da kapsayan Antalya'nın ilçelerine kısa süre sonra doğalgaz geleceğinin müjdesini verdi. 
Alanya'ya doğalgaz getirilmesiyle ilgili ilk adımları Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, 16 Haziran 2014 itibariyle başlattığı imza kampanyası ile atmıştı. Kampanyaya ilk imzayı Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Genel Başkan Adayı, Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim atmıştı.
'BAKANIMIZIN EMEĞİ ÇOK BÜYÜK'
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Yeni Alanya'ya yaptığı açıklamada "Bir ilçeye doğalgaz gelmesi için, TEDAŞ abonelerinin yüzde 60'ının BOTAŞ'a da (Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi) abone olması gerekiyordu. Bunu sağlamak zor olduğu için biz de oda olarak imza kampanyası başlatmıştık. O dönem 93 bin imza toplamıştık. Toplanan imzaları da Alanyamızın gururu, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ile birlikte dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a sunmuştuk. Bakanlar Kurulu'ndan da onaylandığını, Devlet Planlama Dairesi'nin de bu anlamda etüt çalışması yaptığını biliyorduk. Attığımız adımların boşa olmadığını bugün bir kez daha görmek bizi çok sevindirdi. Bu projeye en çok emeği veren Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
'640 BİN ABONE HEDEFLİYORUZ'
Dün Antalya'ya gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Antalya'ya son 16 yılda kamu ve özel sektör tarafından 4,76 milyar liralık yatırım yaptık. Antalya'nın elektrik üretim, iletim ve dağıtım altyapısının da yenilenmesi için Bakanlık olarak büyük bir gayret içindeyiz. 186 santral şu an faaliyette. 'Büyüyen, gelişen dünya şehri Antalya için bu yetmez' dedik. Şu an 2 bin 654 megavat büyüklüğündeki 78 santralin inşaatı da devam ediyor. Antalya, ne yazık ki ülkenin büyük çoğunluğu gibi doğalgaz hizmetinden mahrum kalmıştı. Antalya'nın önemli bir kısmına doğalgaz arzını sağladık. Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Anamur, Korkuteli ve Kumluca ilçelerine gaz arzı sağlanmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu konudaki bütün plan ve projeleri hazırladık. En kısa sürede hayata geçireceğiz. Antalya ve çevre ilçeleriyle beraber toplam doğalgaz abone potansiyeli 640 bin" dedi.
 

YORUM EKLE

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479