Birçoğumuz ellerde güçsüzlük, ağrı ve uyuşma problemi yaşarız. Ellerdeki bu rahatsızlıklar sabah ortaya çıkabildiği gibi, gün içinde de artış gösterebilmektedir. Gün içinde artan uyuşma ve ağrı ile gece ortaya çıkan arasında farklılıklar vardır. Üzerinde çok durulması gereken bu konu maalesef birçok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Meydana gelen şikayetler o kadar önemlidir ki, teşhiste her biri ayırıcı tanı olarak kullanılabilmektedirler. Ellerdeki uyuşma sebebi ile ilgili ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan bazıları boyun fıtığı, dirsekte sinir sıkışması, el bileğinde sinir sıkışması (Karpal Tünel Sendromu), şeker hastalığı ve bazı nörolojik rahatsızlıklardır.
BOYUN FITIĞI
Boyundaki fıtık kollara giden sinirlere baskı yapıyorsa, kollarda ve ellerde güç kaybı ve uyuşmalar görülebilir. Sinire olan baskının büyüklüğüne göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kaybı ve uyuşmanın şiddeti artabilir. Klasik tedavilere ve manuel tedavilere rağmen şikayetler geçmiyorsa, omurilik ve sinir üzerindeki baskı devam ediyor ise tedavi cerrahidir.
KARPAL TÜNEL SENDROMU (EL BİLEĞİNDE SİNİR SIKIŞMASI)
Karpal Tünel Sendromu bir ya da her iki elin ilk üç parmağını tutan ilerleyici özellik gösteren bir hastalıktır. El bileğinin ortasında bulunan ve ilk 3 parmağa dağılan median sinirin el bileğinde baskı altında kalıp sıkışması sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlükle kendini gösterir. Kanal içinde yer kaplayan herhangi bir oluşum ya da şişlik, içerideki dokuların sıkışmasına neden olur. Başta hamileler olmak üzere, bilgisayar başında uzun vakit geçirenler ve sık örgü ören bayanlarda görülür.
DİRSEKTE SİNİR SIKIŞMASI
Eğer 4. ve 5. parmaklarımızda uyuşukluk hissediyorsak ve dirseğimizden başlayan bir ağrı varsa dirsekten geçen ve ulnar sinir denilen yapının sıkışmasından şüphelenmek gerekir. Teşhisi EMG ile konur. Eğer ileri safhadaysa cerrahi müdahale gerekebilir.
ŞEKER HASTALARI
Şeker hastalarında da el uyuşması sık rastlanılan bir sorundur. Bunun iki sebebi olabilir;
Birinci ve önemli nedeni, sinirlerinin şişmesidir. Sinir dokusu içine giren bol miktarda glikoz şekeri bir sıra kimyasal reaksiyona girer ve sinir dokusuna su çekerek su ile şişmesine sebep olur. Şişen bir sinirin zaten dar olan alanlarda kolayca sıkışarak baskıya maruz kalması da kaçınılmaz son olur.
Şeker hastalarında taşıma sistemi de bozulmuştur. Eğer sinir bir yerde sıkışmaya bağlı tahribata uğramışsa, o yerin tamiri için bu taşıma sistemi ile gerekli materyallerin gelmesi gerekir. Taşıma sistemi bozulduğu için artık sinir kendini onaramaz ve hafif bir baskı bile ağır sonuçlara sebep olabilir.
NE YAPMAK GEREK?
Elinde uyuşması olan bir kişiden ilk istenmesi gereken Elektromyografi (EMG) testidir. EMG testi ile sinirlere küçük akımlar gönderilir. Bazen de kaslara akupunktur benzeri iğneler batırıp elektrik akımı verilerek yapılan bir testtir. Çok ağır bir sinir sıkışması olmadığı takdirde iğne ile yapılan ikinci kısmı gerekli değildir. Bu tetkik sinir sıkışmasının yerini ve derecesini yüzde yüze yakın bir doğrulukta gösterir. Eğer EMG’de bilek veya dirsekte sinir sıkışması tespit edilememişse o zaman geriye bir kaç olasılık kalır. Sonraki en muhtemel olasılık boyun fıtığı olduğundan boyun MR’ı ile tanı kolayca konabilir. Nadiren karşılaşılsa da el uyuşmasının sebebi omurilik tümörleri, kistleri ve multiple skleroz gibi ciddi nörolojik hastalıklar olabilir. Bu hastalıklarda da MR ile tanıda zorluk çekilmez. Özelikle inatçı, gün içinde saatlere ve el aktivitesine göre şiddeti değişmeyen ya da giderek kötüleşen el uyuşma şikayetleri olan hastalar vakit geçirmeden bir uzmana başvurmalıdır. Çok sık görülen ama hemen hemen hiçbir testte çıkmayan bir el uyuşması sebebi daha vardır ki o da boyundan çıkan sinirlerin boyun ve omuz bölgesinden geçerken sıkışmasıdır. Bu durumda genelde EMG, MR ve diğer testler bir sonuç vermez. Burada anahtar nokta iyi bir klinik muayenedir. Torasik çıkış sendromu dediğimiz bu rahatsızlıklar genelde büyük bir problem teşkil etmese de bazen çok rahatsız edici olabilir. Bu yüzden uygun yöntemlerle tedavi edilmelidir. Bir diğer olasılık B12 eksikliğinden kaynaklanan uyuşma varsa B12 takviye tedavisi ile giderilebilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yenal Han 2015-12-30 00:11:01

Slm annem 4 aydir hastanede şikayetimiz omirilik iltaplanmasiyla yattik hastaneye
Yanliz annem 20 senedir şeker hastasi
2 senedir diyalize bagli
Kalp ritim bozuklugu var
Annem amaliayat olamiyor iltap durduruldu ama yürüyemiyor şimdide ellerde büzüşme ayak parmaklarini kipirtamiyor
Ellerde ve ayaklarda uyuşma var bunun sebebi şekermi yiksa omirilik iltaplanmasimi ne yqpmamiz gerekiyor

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349