'Yerli elektrikli traktör üreteceğiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çiftçiler ile iftar programı sonrası açıklamalarda bulundu

'Yerli elektrikli traktör üreteceğiz'
banner404

CUMHURBAŞKANI Erdoğan'ın konuşmasında satır başları;

Çiftçilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleri ve mücadeleleri ve asil bir duruş sergilendi. tanklara meydan okudu.

Birileri üç kuruşluk menfaatleri için ATM'lere koşarken bizim çiftçimiz meydanlara, kışlalara koştu. Birileri hainleri meşrulaştırma yarışına girişirken bizi çiftçimiz istikbal ve istiklaline sahip çıktı. 

Cumhur ile başkanının aynı yöne baktığı, aynı hedefe kilitlendiği bir devletin atlatamayacağı sıkıntı yoktur.

Türkiye ittifakı diyorum, neden? Çünkü yaradılanı yaradan'dan ötürü seviyoruz da onun için.

Türkiye ortak paydasında buluşturmanın mücadelesini veriyoruz.

Hırsları için Türkiye gemisinin altını oyanlara inat, hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun teröre tavır alan bütün vatandaşlarımızı asgari müştereklerde bir araya getirmeye çalışıyoruz.

Bizde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Arnavut,Boşnak, Roman ayrımı olabilir mi? Hayır. Bizim  dinimizde, inancımızda böyle bir şey yok. Ülkemizi bölmeye çalışıyorlar, ama biz bunu böldürtmeyeceğiz. Ben Kürdü de seviyorum, Türkü de. Lazı, Çerkezi, Gürcü, Abaza, Arnavutu, 82 milyonu aynı şekilde seviyorum.

Karşımızdakilerin dünyası ise sadece gerilimden kavgadan... Geçenlerde bir milletvekili çıkmış, kazanı kaynatarak darbelere ortam hazırlamaktan bahsediyor. Bu topraklardan darbe çıkmaz, bu topraklardan bereket çıkar, bereket.

82 milyonun refah ve huzuru arttı. Türkiye güçlendikçe milletimizin cesareti de yükseldi.

Ülkemizi hangi alanda ileriye taşımışşsak bunu çok çetin mücadeleler neticesinde başardık.

Kimsenin milletin hakemliğenden kaçmaya, sabah akşam mızıkçılık yapmaya, bu yol açıldığı için suçlamaya hakkı yoktur. YSK üyelerine çete demek demokrasiden nasibini almamaktır. İnşallah milletimiz, ülkemiz ve şehirlerimiz için en doğru kararı verecektir. 

Son 17 yıl tarım alanında ülkemize yeni vizyon kazandırdık. Çiftçilerimize hibe desteği verdik. Bu sene  destek miktarını 16 katrilyonun üzerine çıkarıyoruz.

Mazotun yarısı sizden yarısı bizden diyerek çiftçilerimizin üretim maliyetini ciddi oranda düşürüyoruz.

Üreticilerimizin uygun koşullarda finansmana ulaşmasını temin ettik. 2019 yılının üç ayında 11,5 katrilyon lira tarımsal kredi kullandırıldı. Bu hibelerle kırsalda 20 milyar lira yatırım yapıldı, 200 bin yeni istihdam oluştu. Bu yıl 2 milyar liralık yeni kırsal kalkınmaya çıktık.

Türk çiftçisini teknolojik bakımdan daha avantajlı konuma getirecek projeleri de tek tek hayata geçiriyoruz. Hem milli hem yerli elektrikli traktörünün prototipini tamamladık. Yakın dönemde seri üretime geçeceğiz.

Tarım Şurası'nı da Eylül ayında topluyoruz. Tüm paydaşların katılacağı şurada hem son 10 yılın kapsamlı değerlendirmesini yapacak hem de gelecek döneme dair yol haritasını çıkaracağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479