Yatırımda büyük kolaylık

Şirket kuruluş işlemlerini azaltıp, maliyet ve süreleri düşürerek yatırım ortamının iyileştirilmesini amaçlayan 35 maddelik yasa tasarısı Resmi Gazete'de yayımlandı

Yatırımda büyük kolaylık
banner404

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise yaptığı açıklamada kanun ile yatırımlarda sıçramanın çok yakın olduğunu belirtti. Öte yandan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in (KOBİ)finansmana daha kolay erişebilmesi amacıyla taşınır rehini kanunu değiştirilerek KOBİ'lerin sahip olduğu her türlü taşınırın rehinine imkan sağlanması da amaçlanıyor.
İMZA SAYISI AZALIYOR
Dünya Bankası'nın takip ettiği iş yapma kolaylığında önemli bir yeri olan şirket kuruluşlarındaki gerekli işlem sayısı bu yasa ile birlikte bire iniyor. İnşaat işlem süreçlerinde gerekli izin sayısının da azaltılmasını öngören yasa, inşaat ruhsatındaki imza sayısı gerekliliğini de azaltılıyor. Büyükekşi yaptığı yazılı açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la yatırımlarda sıçramanın çok yakın olduğunu belirtti. Ayrıca açıklamada, 35 maddelik düzenlemenin dış ticaret işlemlerinden şirket kurulumuna, yapı izinlerinden belediye işlemlerine, tapu işlemlerinden KOBİ'lerin finansmana erişimlerine kadar yatırımla ilgili birçok alanda kolaylık içerdiği de belirtildi. 
'SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ'
Büyükekşi, kanunda yer alan maddelerin bazılarının kendileri tarafından hükümete iletildiğini anımsatarak, "Bu kanun sayesinde, önceliklendirme esas alınarak, genele yayılan ve en çok karşılaşılan sorular çözüme kavuşturuldu. Örneğin dış ticaret işlemlerinde depolama maliyetleri düşürüldü. Yine tahmil, tahliye, ardiye gibi masraflar için azami sınır uygulamasına geçildi. Bu gelişmeler yatırımların yanında, dış ticaretimize de ivme kazandıracak. Diğer taraftan şirket kuruluşu işlemlerinde maliyet ve süre azaldı. Bu da büyük ölçekli yatırımcıları ancak özellikle de girişimcilerimizi çok olumlu etkileyecek" dedi. 
'YATIRIMLARDA SIÇRAMA YAŞANACAK'
"KOBİ'lerin finansmana erişimi konusunda da çok önemli maddeler yasada yer alıyor" diyen Büyükekşi, "Özellikle taşınır rehin işlemlerine getirilen kolaylık, firmalarımıza maddi anlamda büyük destek verecek. Yatırım, ticaret gibi konularda gerçekleştirilen tüm yapısal reformlar, ülkemizi 2023 hedeflerine bir adım daha yakınlaştırıyor. Bu adımlar sayesinde yatırımlarda sıçramanın çok yakın olduğunu biliyoruz. Bu günlerde toprağa attığımız bu gibi tohumların meyvelerini, inşallah Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde hep birlikte toplayacağız. Kanunun yasalaşmasını sağlayan hükümetimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) tüm ihracatçılarımız adına şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472