banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Vatandaş Dim TV'ye pazar fiyatlarını yorumladı

Dim TV'ye pazar fiyatlarını yorumlayan vatandaşlar "Her hafta ekstra zam geliyor. Fiyatlar aldı başını gidiyor. Poşetler dolmuyor" diyor

EKONOMİ 29.05.2018, 22:13 20.06.2018, 18:50 Enes Subaşı
Vatandaş Dim TV'ye pazar fiyatlarını yorumladı
banner404

Toygar DİM

HALKIN ve sokağın nabzını tutmaya devam eden Dim TV (dimtv.tv), bu kez de Salı Pazarı'nda fiyat araştırması yaptı. Pazar fiyatlarından şikayetçi olan Alanya halkı, fiyatlarda her hafta artış yaşandığını belirterek sepetin dolmadığını söylediler. İşte, dövizdeki artışın her alanda olduğu gibi pazara da yansıdığını söyleyen vatandaşların görüşleri: 
'GELDİĞİMİZ GİBİ EVE GİDİYORUZ'
NURİYE ATEŞ (EMEKLİ)

Eskiye bakarsak fiyatlar çok pahalı, hatta haddinden fazla pahalı. Geçen hafta 2.5 TL'ye aldığımız ürün bu hafta 5 TL, 5 TL'ye aldığımız 10 TL, yani yarı yarıya zam yapılmış. Bu hafta geldim ve fiyatlara inanamadım. Kendi kendime 'Acaba ramazanı mı fırsata çevirmek istiyorlar?' diye düşündüm. Gerçekten de hiçbir şey alamıyorum ve gidiyorum. 1 kilo erik, 1 kilogram kiraz aldım, eve dönüyorum. Başka hiçbir şey alamadım. Yetmiyor, geldiğin gibi gidiyorsun evine. Herkes anlaşmış gibi aynı fiyatı yazmışlar. Dolanıyorsun en ucuzunu bulmak için. Yok yani, bütün fiyatlar aynı. İyisi de kötüsü de aynı fiyat. Ee alamayınca bakıyorsun, bakıyorsun çekip gidiyorsun. Mesela soğan geçen hafta 1.5 TL idi, bu hafta 2.5 TL olmuş, ne oldu ki?
'FİYATLAR ATEŞ PAHASI'
AHMET YILDIZ (EMEKLİ)

Fiyatlar parası olanın bütçesine uygun da, parası olmayan garibanlar için hiç uygun değil. Gariban insanlar bu pazara gelip ne alabilecek? Fasulye olmuş 10 TL, patates 2.5-3 TL olmuş. Her şey ateş pahası olmuş. Karpuz bile 5 TL'den aşağıya yok. En ucuz sebze şu an salatalık. Eskiden vatandaş ucuz diye patates, soğan yiyordu, şimdi patates de, soğan da yükselmiş durumda. Her hafta geliyorum, geçen haftaya göre bu hafta daha pahalı meyveler, sebzeler. Vatandaşın alabileceği fiyatlarda değil.
'BU KADAR FARK OLAMAZ'
LÜTFİYE AKOĞLANOĞLU (EMEKLİ)

Valla fiyatlar fena değil ama tezgahtan tezgaha da değişiyor. Az önce 2 TL'ye fasulye gördüm, pazartesi pazarında 8 TL'ye aldım. Bu kadar fark olmaz yani, bu halka da yazık. 
'ÜRETİCİNİN DE MASRAFI ÇOK'
ABDURRAHMAN SÖNMEZ (PAZARCI)

Vatandaşın durumu belli. Fiyatlar o kadar da pahalı değil. Biz normalde hale gönderiyoruz ama harçlığımız çıksın diye pazara da getiriyoruz. 50 kuruş, 25 kuruş hal fiyatının üzerine fark koyarak burada satıyoruz. Vatandaşlarımızın yüzde 80'i asgari ücretle çalışıyor. Ev kirası, elektrik, su derken onlara da bir şey kalmıyor. Bizler de ekmek davasındayız onlar gibi. Onların bizim kadar masrafı yok aslında. Biz satıcılar ürünümüzü ekerken 1 dönüm yerin maliyeti 5 bin TL, hadi diyelim 10 ton ürün aldın, bunu 1 liradan satsan 10 bin TL, geriye 5 bin TL kalıyor. Aileden 3 kişi çalışsa, 4 ayda ürünü aldığımızı varsayalım, asgari ücrete bile denk gelmiyor maaşın. Bunun Bağ-Kur'u var, diğer giderleri var. Bizler de çoluk-çocuk büyütüyoruz. Vatandaşa ne diyeceksin, bize ne diyeceksin? Eczaneye gittiğimizde geçen sene 20 TL'ye aldığımız ilaç bu sene 70 TL olmuş, bizler sesimizi duyuramıyoruz. Masraf aldı başını gitti. Benzin 6 TL olmuş. Bir traktör çağırıyorsun, geçen sene 50 liraya geliyordu, bu sene 100 liraya geliyor. 'Neden?' diye sorduğunda da 'Dolar şu fiyat oldu' diyor.

Yorumlar (0)