Türkiye ABD'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti

Türkiye ABD'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti. Şikayetin gerekçesi çelik ve alüminyum ürünlerine getirilen ek vergi. Dünya Ticaret Örgütü'nden konuyla ilgili olarak "Türkiye, alınan önlemlerin Dünya Ticaret Örgütü’nün Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması’nın bazı hükümleri ile çatıştığını iddia etmektedir" açıklamasını yaptı. Ticaret Bakanlığı ise dava sürecinin başlatıldığını duyurdu

Türkiye ABD'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti
banner404

TÜRKİYE, ABD'nin ek vergi kararından dolayı Dünya Ticaret Örgütü nezinde dava süreci başlattı. Şikayetin gerekçesi çelik ve alüminyum ürünlerine getirilen ek vergi... Dünya Ticaret Örgütü, Türkiye'nin ABD tarafından alüminyum ve çelik ticaretine koyduğu ek vergilerle ilgili şikayette bulunduğunu duyururken, yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye, alınan önlemlerin Dünya Ticaret Örgütü’nün Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması’nın bazı hükümleri ile çatıştığını iddia etmektedir.” 

TİCARET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Türkiye'den ithal ettiği çelik ve alüminyuma uyguladığı ilave gümrük vergileri için dava sürecinin başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, 10 Ağustos'ta ABD makamlarından yapılan açıklama ile Türkiye'den ithal edilecek çelik ve alüminyuma uygulanan ek vergilerin yüzde 100 oranında artırılarak demir-çelikte yüzde 50'ye, alüminyumda ise yüzde 20'ye çıkartıldığı hatırlatıldı.

ABD'nin almış olduğu, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına tamamen aykırı karar sebebiyle 15 Ağustos'ta, Türkiye'nin daha önce bu ülkeye karşı uygulamaya başladığı ABD menşeli 22 üründeki ek vergi önleminin, mütekabiliyet çerçevesinde, yüzde 100 artırılarak iki katına çıkartıldığı kaydedilen açıklamada, böylece söz konusu 22 üründe ABD'ye uygulanan ek vergi tutarının toplam 533 milyon dolar olduğu ifade edildi. Açıklamada, DTÖ platformunda da Türk ihracatçıların haklarının korunması için gerekli tüm adımların atıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Söz konusu ek vergilerle ilgili olarak ülkemiz, ABD'yi DTÖ'de danışmalara davet etmiştir. Böylelikle ABD'nin çelik ve alüminyuma uyguladığı ilave gümrük vergileri için dava süreci başlatılmıştır. Ülkemizle birlikte DTÖ'de ABD’ye karşı dava süreci başlatan ülkeler Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti, İsviçre, Norveç, Kanada, Rusya, Meksika ve Avrupa Birliği'dir. Önümüzdeki dönemde bu ülkelerle de işbirliği yapılarak ülkemiz ihracatçılarının haklarının korunmasına yönelik çalışmalara devam edilecektir."

DAVA SÜRECİ BAŞLATILDI

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,"ABD'nin çelik ve alüminyuma uyguladığı ilave gümrük vergileri için dava süreci başlatılmıştır" denildi.

TRUMP TWİTTER'DAN AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, Rahip Brunson krizi sebebi ile Türkiye’ye alüminyum ve çelik ithalatında uyguladığı vergileri arttırdığını duyurmuştu. Trump sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil" ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472