banner468

'Toprağın feryadını duyun'

Tarım arazilerinin küçüldüğüne dikkati çeken TZOB Genel Başkanı Bayraktar, alternatif tarım arazileri varken, verimli alanların konuta ve sanayiye açılarak yok edilmesinin büyük sorumsuzluk olduğunu söyledi

'Toprağın feryadını duyun'

Tarım arazilerinin küçüldüğüne dikkati çeken TZOB Genel Başkanı Bayraktar, alternatif tarım arazileri varken, verimli alanların konuta ve sanayiye açılarak yok edilmesinin büyük sorumsuzluk olduğunu söyledi

18 Haziran 2017 Pazar 22:32
'Toprağın feryadını duyun'
banner404

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıktığına dikkati çekerek, “Tarım topraklarını kaybediyorsak bu suç hepimizin. Yıllardır bu konuyu gündeme taşıyoruz. Toprağın feryadını duyuruyoruz. Herkes bunun sorumluluğuyla hareket etmeli. Toprağın feryadını herkes duymalı. 26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisinin kaybının hesabını torunlarımıza veremeyiz” dedi.
'VERİMLİ TARIM ARAZİLERİ KONUTA AÇILIYOR'
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı açıklamada, 11 Haziran 1945 tarihinde kabul edilen 'Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu' dolayısıyla her yıl 11 Haziran tarihini takip eden ilk Pazar gününün 'Toprak Bayramı' olarak kutlandığını, bu yıl bu tarihin 18 Haziran gününe denk geldiğini bildirdi. Toprağın doğal kaynakların başında geldiğini ve yaşamın temeli olduğunu belirten Bayraktar, 'Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu'nun toprağı olmayan ya da yetmeyen çiftçilerin aileleriyle birlikte geçimlerini sağlayacak ve işgüçlerini değerlendirecek ölçüde toprak edinmelerini amaçlandığını vurguladı. Yüzölçümü 78,06 milyon hektar olan Türkiye’nin uzun ömürlü bitkiler de dahil tarım arazisinin 1990 yılında 27 milyon 856 bin hektar iken, aradan geçen 26 yılda 4 milyon 93 bin hektar azalmayla 2016 yılında 23 milyon 763 bin hektara indiğine, bu dönemde tarım arazilerinin yüzde 14,7’sinin kaybedildiğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:
'TARIM ARAZİLERİ ZENGİN DEĞİL'
“Ülkemiz dünyada toprak rezervi en fazla azalan 20 ülkeden biri. İşlenen tarım alanı içinde hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen birinci sınıf tarım arazisinin payı sadece yüzde 6 olduğunu göz önünde bulundurursak, tarım arazisi açısından çok da zengin olmadığımız ortada. Bu bilinçle hareket etmeliyiz. Tarım arazilerimizi çok iyi korumamız gerekirken, tarım arazilerimiz geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıkıyor. Bunun sebepleri belli. Sebepler içinde geçmişte yaşanan hızlı nüfus artışını, kırsaldan kente göçü, yerleşimlerin içinden veya yakınından geçen karayollarını, otobanları, bunların çevresinde kurulan sanayiyi, turizmi, madenciliği, kamu yatırımlarını ve yerleşim alanlarını sayabiliriz. Ayrıca her geçen gün erozyon, çölleşme, toprak kirlenmesi, tuzlanma, toprak içindeki organik madde ve mikroorganizma varlığının azalması gibi sebepler, topraklarda sürekli bozulmalara neden oluyor. Bunların yanında aşırı ve bilinçsiz sulama ve gübreleme işlemleri, uygun miktarda kullanılmayan pestisitler, ağır ve sürekli toprak işlemeleri ve aşırı hayvan otlatma gibi tarımsal uygulamalar da topraklarımıza zarar veriyor. Alternatif marjinal tarım arazileri varken, verimli tarım arazilerimizi konuta, sanayiye, turizme açmamız, karayollarıyla parçalamamız, yanlış kültürel işlemlerle yok etmemiz büyük sorumsuzluk. Toprak olmazsa tarımın, gıdanın olmayacağını, gıda güvencesiz kalacağımızı herkes bilmeli.”
'KÜÇÜK PARSELLE ÜRETİM YAPILMAZ'
Bayraktar, aklıselimin galip gelerek, kamuoyunda 'Üretim Reformu Paketi' olarak bilinen 'Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine İlişkin Kanun Tasarısı'nda zeytinlik ve meralarla ilgili düzenlemenin çıkarılmasının son derece yerinde bir karar olduğunu bildirdi. Tarım alanlarının azalması, çayır, mera alanlarının giderek daralması ve nüfusun sürekli artmasının tarımla uğraşan insanları geçim sıkıntıları nedeniyle göçe zorladığını da vurgulayan Bayraktar, “Tarım arazilerinin verimli kullanılamamasının en önemli nedenlerinden biri miras hükümlerinden kaynaklanan arazi parçalanması. Tarımsal işletmeler küçük, araziler çok parçalı bir hale geldi. Ülkemizde 3 milyon işletme, 32,5 milyon parsel bulunuyor. İşletme büyüklüğü 61 dekara, parsel büyüklüğü 5-6 dekarlara indi. Doğu Karadeniz gibi bazı yörelerimizde 1 dekarın altında parsel var. Bu kadar küçük parsel büyüklükleriyle verimli bir tarımsal üretim yapılamaz. Girdi kullanımı ve işgücü kaybı artar, verim düşer, yeterli geliri elde edemeyen çiftçi tarımdan kopar” diye konuştu.
'SİT KARARININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'
Milli tarım projesinin en önemli konu başlıklarından birinin de arazi toplulaştırma çalışmalarının hızlandırılması ve ekilemeyen tarım alanlarının ekimine ağırlık verilmesi olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: “Bu konu bizim için de oldukça önemli. Tarım arazilerinin tamamının ekilmesi için çiftçilerimiz yeterli geliri elde etmeleri gerekir. Yaşanan iklim değişikliğiyle birlikte artan doğal afetler tarımda verimliliği azaltıyor. Girdi maliyetlerinin üzerine pazarlama sorunları nedeniyle üretici fiyatları da düşük kalınca tarımda beklenen gelir elde edilemiyor. Yeterli gelir olmayınca da tarım alanları boş kalıyor. Tarımda sürekliliğin sağlanması, çiftçimizin toprağından ailesini geçindirecek geliri elde etmesiyle mümkün. Çiftçilerimizi köyünde, toprağında tutmak zorundayız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, verimli tarım arazilerini korumak için 141 büyük ovayı SİT alanı ilan etti. Geçtiğimiz günlerde bu ovalara 51 ova daha ekledi ve sayıyı 192’ye çıkardı. Bunu toprağı korumak için atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. 192 ovanın SİT alanı ilan edilmesi, bu sayının 212’ye çıkarılacağının açıklanması da fevkalade önemli. Bütün ovalar bu kapsama alınmalı ve korunmalı. SİT kararının istikrarlı şekilde uygulanması için konunun takipçisi olacağız. Herkesi bu topraklara sahip çıkmaya davet ediyorum. Tarım topraklarını kaybediyorsak bu suç hepimizindir. Yıllardır bu konuyu gündeme taşıyoruz. Toprağın feryadını duyuruyoruz. Herkes bunun sorumluluğuyla hareket etmeli. Toprağın feryadını herkes duymalı. 26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisinin kaybının hesabını torunlarımıza veremeyiz.”
'ÇİFTÇİNİN TEMSİLCİLERİ KURULDA OLMALI'
Toprak Koruma kurullarında kamu yararı kavramının istismar edilebildiğini belirten Bayraktar, “2,1 milyon hektar alan Toprak Koruma Kurulları döneminde kaybedildi. Bu kurullarda verimli arazilerin tarım dışına çıkarılmasına itiraz eden ziraat odası başkanlarımızın yerine ticaret erbabına yer veriliyor. Toprağın esas sahibi çiftçimizin temsilcileri bu kurullarda mutlaka olmalı. Verimli arazileri korumada en büyük görev valilerimize ve belediye başkanlarımıza düşüyor. Tarımsal üretim dışında bırakacağımız bir karış bile toprak olmamalı. Bugün ülkemizde 9 milyon hektar alanda tarım yapıldığı halde çiftçimiz destek alamamakta, beklediği geliri elde edemediği için de tarımdan vazgeçiyor. Bütün tarım arazileri Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil edilmeli. Ekilen, dikilen tüm alanlar için destek verilmeli. Çiftçimiz, daha fazla destek alırsa, ürettiğini zorlanmadan makul fiyatlarla satarsa dağı taşı eker” dedi.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349