banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Teşvik sistemi güncellenecek

Sabit yatırım tutarı 1 milyar TL ve üzerinde olan “Öncelikli Yatırımlar” için Vergi İndirimi Desteği’nin, yatırıma katkı oranına 10 puan ilave edilmek suretiyle uygulanması yönünde düzenleme yapıldı

EKONOMİ 07.08.2014, 10:00 07.08.2014, 09:05
Teşvik sistemi güncellenecek
banner404
  EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, "Teşvik sistemi sürekli güncellenen, yaşayan bir mevzuat olarak sürekli yeniden değerlendirilecek" dedi.
Dünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren son mevzuat değişikliği ile sabit yatırım tutarı 1 milyar TL ve üzerinde olan 'Öncelikli Yatırımlar' için Vergi İndirimi Desteği’nin, yatırıma katkı oranına 10 puan ilave edilmek suretiyle uygulanması yönünde düzenleme yapıldı. Bu değişiklik ile sabit yatırım tutarı belirli bir büyüklüğe ulaşan büyük yatırım projeleri için yatırımın başlangıç aşamasında ortaya çıkan yüksek maliyete devlet olarak katkı sağlanması ve bu katkının olumlu etkilerinin, yatırımın en kritik aşaması olan başlangıç aşamasında hissedilmesi ve öncelikli yatırımların özendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, söz konusu değişiklik ile karbon elyaf üretimine veya karbon elyaftan mamül kompozit malzeme üretimine yönelik yatırımlar 'öncelikli yatırım' konuları arasına alındı. Böylelikle söz konusu yatırımların yatırım yerine bakılmaksızın beşinci bölgede geçerli olan bölgesel desteklerden yararlandırılması sağlandı. Bu çerçevede, dünyada sadece 9 ülkede üretimi bulunan karbon elyaf üretimine yönelik yatırımların Türkiye'de yapılmasını özendirerek katma değer, istihdam ve ihracat açısından ülke ekonomisine önemli faydalar sağlaması bekleniyor. Bununla birlikte, karbon elyaf üretimi yapılan tesislerde, bu üretime entegre olarak kompozit malzeme üretilmesine yönelik yatırımlara sağlanan desteklerin arttırılması, kompozit malzeme ithalatının azaltılması ve katma değeri yüksek ileri teknoloji üretiminin arttırılmasına katkı sağlanacak. Yapılan düzenleme ile ilgili olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci şu açıklamayı yaptı: “Yeni teşvik sisteminin uygulanmasına yönelik yatırımlarda devlet yardımları hakkındaki karar 2012 yılında yürürlüğe girdi. Mevzuatın yayımını müteakip ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ve özel sektör temsilcilerinin görüş ve talepleri bakanlığımızca sürekli olarak değerlendirilmeye alındı. Bu kapsamda bugüne kadar ihtiyaç duyulan düzenlemeleri hayata geçirmek üzere 4 kararname değişikliği yapılarak Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu düzenleme de bu doğrultuda hayata geçirildi. Ekonomik gelişmeler ve sektörün görüş ve talepleri doğrultusunda, bakanlığımız, teşvik sisteminde ihtiyaç duyulan düzenlemeleri yapmaya devam edecek, teşvik sistemi sürekli güncellenen, yaşayan bir mevzuat olarak sürekli yeniden değerlendirilecek.”
Yorumlar (0)