TAV AYT'ye yöneldi: GZP yine unutuldu

TAV, turizmdeki büyümeden kaynaklanan kapasite sorunlarını aşmak için Antalya Havalimanı'nda (AYT) yatırıma başladı ancak yine GZP'yi unuttu

TAV AYT'ye yöneldi: GZP yine unutuldu
banner404

AKTOB'UN konuğu olan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmdeki ciddi büyümenin 2019'da da süreceğini belirterek "Büyümeden kaynaklanan kapasite sorunlarını karşılayabilmek en önemli sorun olacak. Antalya Havalimanı'nın işletmecisi TAV, olası kapasite sorunlarını dikkate alarak ciddi bir yatırıma başladı. 2019'daki personel sayısında da yüzde 30 artış öngörüyorlar" dedi. 

TAV: GZP YETERLİ 

BU açıklama her açıdan yetersiz olan ve Antalya gibi TAV tarafından işletilen Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nı (GZP) akla getirdi. TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı "Geçen yıl 1.2 milyon yolcuya hizmet veren GZP'nin 2019’da yüzde 10'luk bir artışla 1.3 milyon yolcu trafiğine sahip olacağını öngörüyoruz. Öngördüğümüz bu yolcu trafiğine hizmet edebilecek kapasiteye sahibiz" dedi. 

'GZP ARTIK BÜYÜMELİ' 

ALANYALI turizmcilerin yıllardır GZP'nin büyütülmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı "2014-2015 turizm rakamlarını yakaladık, bu yıl talebin daha da artacağı öngörülüyor. GZP'de de yoğunluk artacak yani GZP patlayacak. Ancak hala büyütme adımı yok. GZP'nin her açıdan yetersizliği ortada. GZP'de çok geç kalınan büyütmeye hemen başlanmalı" dedi.

YENİ ALANYA DİYOR Kİ

ANTALYA Havalimanı (AYT) IC-Fraport ortaklığında iken yıllarca Alanya GZP'yi işleten TAV, bu rekabet çerçevesinde GZP'nin büyütülmesi ve daha çok yolcuya hitap edebilmesi için büyük çaba sarf ediyor, yatırım yapıyor ve elini taşın altına koyuyordu. Ancak AYT'nin geçen yıl IC-Fraport'tan alınıp TAV'a satılmasından sonra Antalya'da her iki havalimanının da işletmecisi olan TAV, kapasite artışlarını artık sadece Antalya için öngörmeye başladı. Bu konu özellikle Alanya turizmcilerinde çok büyük hayal kırıklığı, endişe ve kaygı yarattı.   

BAKAN ERSOY'UN ÇARPICI AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472