banner468

Tarımdaki büyüme yine ortalamanın üzerinde

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım, hem ilk üç ayda, hem ikinci üç ayda imalat sanayi, ticaret, inşaat, madencilik ve taşocakçılığını büyümede geride bıraktığını, ilk 6 ayda tarım, orman ve balıkçılıktaki yüzde 4.2'lik büyümeye karşın, imalat sanayi yüzde 3.1, ticaret yüzde 0.9, inşaat yüzde 1.5, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 1.4 gelişme meydana geldiğini belirtti.

Tarımdaki büyüme yine ortalamanın üzerinde

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım, hem ilk üç ayda, hem ikinci üç ayda imalat sanayi, ticaret, inşaat, madencilik ve taşocakçılığını büyümede geride bıraktığını, ilk 6 ayda tarım, orman ve balıkçılıktaki yüzde 4.2'lik büyümeye karşın, imalat sanayi yüzde 3.1, ticaret yüzde 0.9, inşaat yüzde 1.5, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 1.4 gelişme meydana geldiğini belirtti.

11 Eylül 2012 Salı 01:12
Tarımdaki büyüme yine ortalamanın üzerinde
banner404
Bayraktar, yaptığı açıklamada, Türkiye'de sağladığı istihdam, yaptığı ihracat ve ulaştığı hasıla düzeyiyle ekonominin ana motorlarından olan tarımın, dünyadaki durgunluğa karşın büyümeye devam ettiğini bildirdi. Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu'nun ilk üç ay (Ocak-Şubat-Mart 2012) için tarım, avcılık ve ormancılıkta daha önce yüzde 4.5, balıkçılıkta yüzde 4.8 olarak açıkladığı büyüme rakamlarını, diğer milli gelir rakamlarıyla birlikte revize ettiğini tarım, avcılık ve ormancılıktaki büyüme rakamını yüzde 5.4'e yükselttiğini, balıkçılıktaki büyüme rakamını ise yüzde 3.8'e çektiğini belirtti. Bu yılın ikinci üç ayında (Nisan-Mayıs-Haziran 2012) tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 3.5, balıkçılıkta yüzde 4.8 büyüme gerçekleştiğinin açıklandığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: "İkinci çeyrekte tarımdaki büyüme yüzde 3.5 iken, ortalama büyüme yüzde 2.9'da kaldı. Bu yılın ilk üç ayında gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) yüzde 3.3 olan büyüme rakamı, ikinci üç ayında yüzde 2.9'a geriledi. İlk altı aylık büyüme ise yüzde 3.1 olarak açıklandı. Tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılık, hem ilk üç ayda hem de ikinci üç ay ve 6 aylık ortalamada GSYH'daki büyümenin üzerinde büyüdü. GSYH'daki ilk altı aylık büyüme yüzde 3.1 iken, tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılıkta bu rakam yüzde 4.2'yi buluyor. Buna karşın, diğer ana sektörler olan imalat sanayi yüzde 3.1, toptan ve perakende ticaret yüzde 0.9, inşaat yüzde 1.5, madencilik ve taşocakçılığı yüzde 1.4 gelişme gösterebildi. Yine oteller ve lokantalar yüzde 3.3, mali aracı kuruluşların faaliyetleri yüzde 4, konut sahipliği yüzde 1.7, kamu yönetimi ve savunma, zorunlu sosyal güvenlik yüzde 3.7, diğer sosyal, toplumsal ve kişisel hizmet faaliyetleri yüzde 0.9, vergi, sübvansiyon yüzde 1.9 büyümeyle tarım, avcılık ve ormancılığın ve balıkçılığın arkasında kaldı." Bayraktar, tarımın üzerinde büyümenin yüzde 7.1 ile elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi ve dağıtımında, yüzde 7 ile gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetlerinde, yüzde 4,5 ile ulaştırma, depolama ve haberleşmede, yüzde 4.5 ile eğitimde, yüzde 4.5 ile sağlık işleri ve sosyal hizmetlerde, yüzde 6,. ile eviçi personel çalıştıran hanehalklarında, yüzde 4.6 ile dolaylı ölçülen mali aracılık hizmetlerinde meydana geldiğini bildirdi. Şemsi Bayraktar, rakamlara bakıldığında, tarımın ana sektörlerden daha fazla büyüdüğünün görüleceğini, bunun da tarımın ekonomiye olumlu desteğinin devam ettiğini göstergesi olduğunu vurguladı. 
İLK 6 AYDA TARIM VE BALIKÇILIKTA
36.8 MİLYAR TL'LİK HASILA
Revize sonrası ilk üç ay için yurtiçi hasılanın cari fiyatlarla 327 milyar 995 milyon 443 bin TL, ikinci üç ay için 349 milyar 630 milyon 197 bin TL olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "İlk altı aylık GSYH 677 milyar 625 milyon 640 bin TL'yi buldu. Tarım, avcılık ve ormancılıkta 1. çeyrekte 13 milyar 232 milyon 775 bin TL, ikinci çeyrekte 22 milyar 315 milyon 299 bin TL, balıkçılıkta ilk 3 ayda 784 milyon 274 binTL, ikinci 3 ayda 489 milyon 291 bin TL, 6 aylık dönemde ise tarım, avcılık ve ormancılıkta 35 milyar 548 milyon 73 bin TL, balıkçılıkta 1 milyar 273 milyon 565 bin TL'lik hasılaya ulaşıldı. Tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılıkta ilk 6 aylık toplam hasılanın 36 milyar 821 milyon 638 bin TL oldu. Bu açıdan, tarım, avcılık ve ormancılık ile balıkçılık, imalat sanayi, ulaştırma, depolama ve haberleşme, toptan ve perakende ticaret, vergi-sübvansiyon ve konut sahipliğinin ardından geliyor." 
İKİNCİ ÇEYREKTE SÜT VE YAŞ
MEYVE SEBZE ÜRETİMİNDE ARTIŞ 
Tarımdaki hasılanın ilk çeyrekte 14.02 milyar TL iken, ikinci çeyrekte 22.8 milyar TL'ye çıkmasının ve geçen yıla göre reel artışın devam etmesinin, özellikle ikinci çeyrekte, süt üretimindeki ve ilkbaharda yağışların yeterli olması nedeniyle Nisan-Mayıs-Haziran döneminde yaş meyve sebze üretimindeki artıştan kaynaklandığını söyledi. Bayraktar, GSYH'deki yüzde 3.1 büyümeye karşın, tarımdaki büyümenin yüzde 4.2 olmasının, tarımın ekonomiye olumlu desteğinin devam ettiğini gösterdiğini bildirerek, "Sanayiden, kış aylarında yaklaşık 750 bin, yaz aylarında 2 milyonun üzerinde, 5.4 ile 6.7 milyon arasında istihdama ulaşan, bu yıl ihracatta 20 milyar doları yakalayacağı tahmin edilen tarım, dünyanın ekonomik kriz yaşadığı bir ortamda ülkemize hem üretimde, hem de ihracatta, hem de istihdamda çok önemli destek sağlamaktadır" dedi. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 11.09.2012 01:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349