banner468

SGK'dan ‘Borç’ çağrısı

ANTALYA Sosyal Güvenlik Müdürlüğü, vatandaşların Borçlarını Yeniden Yapılandırma imkanından faydalanabilmeleri için en geç 2 Mayısa kadar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunabileceklerini bildirdi.

SGK'dan ‘Borç’ çağrısı

ANTALYA Sosyal Güvenlik Müdürlüğü, vatandaşların Borçlarını Yeniden Yapılandırma imkanından faydalanabilmeleri için en geç 2 Mayısa kadar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunabileceklerini bildirdi.

29 Mart 2011 Salı 00:00
SGK'dan ‘Borç’ çağrısı
banner404
 SGK İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinin ardından, Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim borçlarına yapılandırma getirildiği hatırlatıldı. 
Özellikle, vatandaşın, SGK'ya olan sigorta primi, idari para cezası, 4/1 b (Bağ-Kur) sigortalılarının prim borçları gibi borçların ödenmesi yönünde büyük kolaylıklar sağlandığı ifade edilen açıklamada, vatandaşın kamu kurumlarına olan borçlarını yapılandırma imkanı getirildiği kaydedildi. 
Vatandaşların borçlarını yeniden yapılandırma imkanından faydalanabilmeleri için en geç 2 Mayıs 2011 tarihine kadar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunabilecekleri belirtilen açıklamada şöyle denildi: 
''Son müracaat tarihi olan 2 Mayıs 2011 tarihini aksatmamaları vatandaşımızın yararına olacaktır. Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak, vatandaşımızın Borçlarını Yeniden Yapılandırmaları konusunda her türlü yardımı ve bilgiyi aksatmadan vermek için çalışmalarımız düzenli olarak devam etmektedir. '' 
Açıklamaya göre, kapsama giren SGK alacakları şöyle: 
''Sigorta primi, işsizlik sigortası primi alacakları; isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi alacakları; sosyal güvenlik destek primi alacakları; 5510 sayılı Kanunun geçici 17 nci maddesine istinaden durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin prim alacakları; özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilikten kaynaklanan sigorta primi alacakları; idari para cezası alacakları; 
kurumuz tarafından tahsili yapılan damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı alacakları; kurumumuz taşınmazlarının kiralanmasından kaynaklanan kira alacakları; iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ilgililerden tahsili gereken rücu alacakları; kurumumuz tarafından fazla veya yersiz olarak ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin alacaklar ile bunlara bağlı gecikme cezası, gecikme zammı ve kanuni faiz alacakları.'' 
İŞVEREN BORÇLARI BAKIMINDAN YENİDEN YAPILANDIRMA
Vatandaşların, SGK'ya işveren veya 4/1b (Bağ-Kur) kapsamından dolayı bulunan prim borçlarının prim asıllarından herhangi bir indirim uygulanmadığına işaret edilen açıklamada, yapılandırmada birikmiş gecikme zam ve faizlerinin silineceği, zam ve faizleri yerine ise 2005 yılına kadar TÜFE, 2005 yılından sonra ise ÜFE ile güncelleme yapılacağı vurgulandı. Açıklamada, ''Yani prim borcuna işlemiş gecikme zam ve faizleri silinecek bunlar yerine prim anaparasının oluşma ayından bugüne kadar ÜFE ve TÜFE ile artırılacaktır. Yeniden yapılandırma kapsamında vatandaşımızın borçlarını peşin ödeme veya 6 ay, 9 ay, 12 ay, 18 ay gibi taksitle ödeme imkanları da bulunmaktadır'' denildi. 
     Vatandaşların SGK'ya olan idari para cezaları borçlarının ana parasının yüzde 50'sinin silineceği ifade edilen açıklamada, kalan yüzde 50 cezanın da bugüne kadar ÜFE ve TÜFE ile güncelleneceği ve ortaya çıkan borç miktarının yapılandırılacağı kaydedildi. 
     Açıklamada, 30 Nisan 2008 gününe kadar 4/1 b (Bağ-Kur) kapsamından dolayı 60 aydan çok prim borcu olanların sigortalılık süreleri silinerek borçlarının da sıfırlandığı hatırlatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 
     ''Bunlardan silinen sürelerini ihya yapmak isteyenler güncel rakamlarla ödeme yapmaları gerekiyordu. Getirilen kolaylık ile bu kişiler güncel rakamlarla değil eski rakamlarla silinen sürelerini canlandırma hakkını kazanmışlardır. Bu durumda olan vatandaşlarımız, Yeniden Yapılandırma kapsamında Müracaat etmeleri halinde hem silinen süreleri ihya edilmiş olacak, hem de borçlarını yapılandırma kapsamında ödemeleri kolaylığı getirilecektir. 
     Emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden 2 Mayıs 2011 tarihi mesai bitimine kadar tescili yapılmış olanların, 2010 Kasım ayı ve önceki aylara ilişkin olup, 25 Şubat 2011 tarihi itibarıyla ödenmemiş sosyal güvenlik destek primi asılları ile bu alacaklara ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar geçen süre için TEFE / ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, bu Kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacaklarının tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.'' 
     ÖRNEK: Emekli aylığı alan bir sigortalı 2008-Mayıs ayından bugüne kadar ticari faaliyette bulunduğu (vergi mükellefi olduğu) halde herhangi bir nedenle emekli olduktan sonra faaliyetine devam ettiğini Kuruma bildirmemiş ise 02 Mayıs 2011 tarihi mesai bitimine kadar Kuruma müracaat ederek, tescil işlemlerini yaptırırsa 2010 Kasım ayına kadar olan ödenmemiş sosyal güvenlik destek primini ödemesi halinde ana paraya uygulanan gecikme zammı ve gecikme faizinden vazgeçilecektir.'' 
     Açıklamada, yapılandırma kapsamındaki işveren sayısının 72 bin 450, yapılandırma kapsamındaki 4/1 b (Bağ-Kur) sayısının 61 bin 350, yapılandırma kapsamındaki SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) sayısının 14 bin 380 olduğu bildirildi. İşveren nezdindeki toplam alacağın 2.186.477.860,30 TL, 4/1 b (Bağ-Kur) kapsamındaki toplam alacağın 1.417.256.530,00 TL, SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) alacağının 39.616.258,25 TL olduğu belirtilen açıklamada, bugüne kadar başvuran işveren sayısının 9 bin 250, 4/1 b (Bağ-Kur) sayısı ve SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) sayısının ise 20 bin 250 olduğu kaydedildi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 07.09.2012 14:17
Anahtar Kelimeler:
sgk dan borç çağrısı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349