banner468

Şapı bildirmek zorunlu oldu

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, şap hastalığını bildirmeyi zorunluluk kapsamına aldı.

Şapı bildirmek zorunlu oldu

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, şap hastalığını bildirmeyi zorunluluk kapsamına aldı.

07 Şubat 2011 Pazartesi 00:00
Şapı bildirmek zorunlu oldu
banner404
 Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Şap Hastalığının Kontrolüne İlişkin Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, şap hastalığına karşı hazırlıklı olmak, hastalıktan korunmak ve hastalıkla mücadele etmek için alınması gereken tedbirlere ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. 
     Yönetmelik, virüsün tipi ne olursa olsun şap hastalığı salgını durumunda uygulanacak asgari kontrol önlemleri ile şap hastalığı konusunda çiftçilerin bilinç düzeylerinin, yetkili birimlerin ve tarım sektörünün hazırlık durumunun artırılmasını amaçlayan belirli koruyucu önlemlerin alınmasını kapsıyor. 
     Yapılan düzenlemeyle, hayvanlarla ilgilenen, nakil esnasında hayvana eşlik eden veya hayvanlara bakan herhangi biri veya hayvan sahibi, yetkili birimine veya resmi veteriner hekimine gecikmeksizin, şap hastalığının mevcut olduğunu veya bu konudaki şüphesini bildirmek ve bu hastalıkla enfekte olan veya enfekte olduğundan şüphelenilen hayvanları, şap hastalığı virüsü ile enfekte olma veya bulaşma riski altında olan duyarlı türlerden olan diğer hayvanlardan uzak yerlerde tutmakla yükümlü olacak. 
     Yönetmelikle yetkilendirilmiş veteriner hekimler, veteriner hekimler, veteriner laboratuvarları veya diğer resmi ya da özel laboratuvarların üst düzey yetkilileri ile duyarlı türlere ait hayvanlar veya bu gibi hayvanlardan elde edilen ürünler ile mesleki nedenlerden ötürü ilişkisi olan herhangi biri, yönetmelik çerçevesinde resmi müdahaleden önce, şap hastalığı varlığını, hastalık şüphesiyle sağladıkları bilgiyi, gecikmeksizin yetkili birime ya da resmi veteriner hekime bildirmeleri gerekecek. 
     Bir işletmede bir veya daha fazla hayvanın şap hastalığı ile enfekte veya kontamine olmasından şüphelenildiği durumlarda, yetkili birim en kısa zamanda şap hastalığının varlığını ya da yokluğunu doğrulamak üzere resmi incelemeleri başlatacak.Yetkili birimin gözetimi altında, salgının doğrulanması için gerekli laboratuvar incelemelerinde kullanılmak üzere örneklerin alınması sağlanacak. 
     Resmi veteriner hekim, şüpheli enfeksiyon bildirildiği anda, şüpheli hayvan ya da hayvanların bulunduğu işletmeyi resmi olarak takip altına alarak işletmedeki duyarlı türden olan her hayvan grubunda bulunan tüm hayvanların sayımının yapılmasını, hali hazırda ölmüş, enfekte veya kontamine olmasından şüphelenilen hayvanların sayısının kayıt altına alınmasını, hastalıktan şüphe duyulan dönem içerisinde yetkili birimin talebi üzerine ya da her ziyarette yetkili birim tarafından kontrol edilmek üzere hayvan sayılarının güncel tutulması için doğan veya ölen duyarlı türden hayvan sayılarının hayvan sahibi tarafından kayıt altına alınmasını sağlayacak. 
     Yine resmi veteriner hekim, işletmedeki süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, karkaslar, post ve deriler, yün, sperma, embriyo, ova, sıvı ahır gübresi ve dışkı ile beraber işletmedeki hayvan yemi ile altlık stoklarının kayıt altına alınmasını ve bu kayıtların saklanmasını, farklı epidemiyolojik birimlerden oluşan işletmeler hariç, duyarlı türlerden herhangi bir hayvanın işletmeye girmemesini veya işletmeden çıkmamasının temin edilmesini ve işletmedeki duyarlı türden tüm hayvanların kendi yerleşimlerinde veya izole edilebilecekleri farklı bir yerde barındırılmasını, bu hayvanların barındığı bina ve yerlerin girişleri ile çıkışlarında ve işletmenin kendisinde uygun dezenfeksiyon yöntemlerinin kullanılmasını sağlayacak. 
     Şap hastalığı salgınından şüphelenildiğinde, alınan önlemlere ek olarak işletmeye tüm giriş ve çıkışlar yasaklanacak. Bu yasak özellikle duyarlı türlerden olan hayvanların et veya karkasları, et ürünleri, süt veya süt ürünleri, sperma, ova ya da embriyoları veya hayvan yemi ile kapları, nesneler veya yün, post ve deri, kıllar ya da hayvan atıkları, sıvı ahır gübresi ve dışkı gibi diğer maddeler veya şap virüsünü bulaştırması muhtemel herhangi bir maddenin işletme dışına hareketi, şap hastalığına duyarlı olmayan türlerden olan hayvanların hareketi, kişilerin ve araçların işletmeye giriş-çıkışları da yasak kapsamında yer alacak. 
     Ancak bir istisna olarak, işletmedeki sütün depolanmasında zorluklarla karşılaşılması durumunda yetkili birim, işletmede sütün imha edilmesi emrini veya veteriner gözetimi altında ve şap virüsünün saçılmasını önleyecek donanıma sahip bir araçla imha edilmek veya şap virüsünü tahrip edecek bir işleme tabi tutulmak üzere mümkün olan en yakın yere nakledilmesine izin verecek. Yine istisnai olarak şap virüsünün yayılmasını önleyecek her türlü tedbirin alınması şartı ile yetkili birim tarafından işletmeye giriş ve çıkışlara izin verilebilecek. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.09.2012 17:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349