Rusya'ya yine kötü haber!

Rus rublesinde, petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesiyle son üç haftanın en büyük değer kaybı görüldü

Rusya'ya yine kötü haber!
banner404
RUSYA ve bazı OPEC üyelerince alınan petrol üretimini ocak seviyesinde  dondurma kararına ilişkin, İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene'nin dünkü açıklamalarının etkisiyle Rus rublesi ABD doları karşısında sert düştü.
Zengene'nin, "Onlar üretimi 10 milyon varilde tutacak, biz ise 1  milyon varilde. Bu çok komik bir şaka" sözlerinin ardından dün akşamdan bu yana  hızla gerileyen ruble, dolar karşısında yüzde 2,5 civarında değer kaybetti.
Dolar/ruble paritesi 77,13 seviyesine yükselirken, bu kaybın, Rus para  biriminde son üç haftanın en kötü performansına yol açtığı belirtiliyor.
Düşen petrol fiyatları ve yaptırımlar nedeniyle son iki yıldır  ekonomisinde küçülme yaşayan Rusya’da hükümet, krizle başa çıkabilmek için  bütçede kesinti ve yeni bir eylem planı üzerinde çalışma yürütüyor.
Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov da bugün yaptığı açıklamada,  ülkedeki ekonomik krizin önceki krizlerden farklı olduğunu vurgulayarak, "Ekonomideki bu zor koşullar altında uzun süre yaşamaya hazırlanmamız gerekiyor"  demişti.
 
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 01:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479