Patates ithalatında sıfır gümrükle 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı

Patates ithalatında sıfır gümrükle 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı. Cumhurbaşkanlığı'nın konu ile ilgili Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlandı.

Patates ithalatında sıfır gümrükle 200 bin ton tarife kontenjanı açıldı
banner404

BUNA göre, 20 Nisan 2019 tarihine kadar sıfır gümrük vergisi ile 200 bin tona kadar tarife kontenjanı açıldı. Tarife kontenjanı 20 Nisan 2019 tarihine kadar geçerli olacak.
 
Patates ithalatında uygulanacak tarife kontenjanının dağıtım yöntemi ile başvuru ve kullanım usul ve esasları Ticaret Bakanlığı'nın konu ile ilgili Tebliğ'i ile belirlendi.
Söz konusu tarife kontenjanının dağıtımı Beyanname sırasına göre tahsis yöntemine (BSGTY) göre yapılacak olup, gümrük beyannamesinin tescili esnasında tarife kontenjanından yararlanılacağının beyan edilmesi müracaat hükmünde olacak.
 
BSGTY’ye göre dağıtılan tarife kontenjanı tahsisi gümrük beyannamesinin tescili aşamasında ilgili muafiyet kodunun seçilmesi ile yapılacak.
 
Bu Tebliğ kapsamında yapılan beyanın doğruluğuyla ve ithal mallarla ilgili incelemeleri yapmaya veya yaptırmaya Bakanlık yetkili olacak.
 
Söz konusu tarife kontenjanına ilişkin tahsisat, tarife kontenjanı konusu ürüne ilişkin gümrük beyannamesinin tescil numarası sırası esas alınarak, beyan edilen miktarla sınırlı olmak kaydıyla sırasıyla sonuçlandırılacak. Bu şekilde tahsis edilen miktar toplam tarife kontenjanından düşüm yapılarak kontenjanın tamamı tahsis edilecek.
 
Tarife kontenjanından faydalanmak üzere talep edilen miktarın mevcut tarife kontenjanı miktarını aşması halinde sistem tarafından firmaya bilgilendirme mesajları verilecek.
 
Tebliğ kapsamında yapılacak ithalat işlemlerinde bu Tebliğde belirtilen hususlara aykırı davranıldığının tespiti halinde, yapılan tarife kontenjanı tahsisatı iptal edilecek.
 
Tebliğ, tarife kontenjanı kapsamında ithalatı gerçekleşecek eşyanın ithalatının tabi olduğu diğer mevzuat hükümlerinin uygulanmasını engellemeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479