banner468

Lokomotif sektörlere göre 2012 kayıp yıl

TÜRKİYE'DE büyümenin lokomotif sektörleri otomotiv, inşaat, tekstil, turizm ve beyaz eşya bu yıla kayıp yıl olarak bakıyor. 2012'nin 7 ayını pek de parlak geçirmeyen Türk ekonomisi orta vadeli programa göre seneyi yüzde 4'lük büyümeyle kapatmayı planlarken bazı sektörlerde küçülme yüzde 20'lere varmış durumda. Otomotiv sektörü ilk yarıda yüzde 19'luk bir küçülme yaşarken, tekstil ihracatında büyük düşme söz konusu.

Lokomotif sektörlere göre 2012 kayıp yıl

TÜRKİYE'DE büyümenin lokomotif sektörleri otomotiv, inşaat, tekstil, turizm ve beyaz eşya bu yıla kayıp yıl olarak bakıyor. 2012'nin 7 ayını pek de parlak geçirmeyen Türk ekonomisi orta vadeli programa göre seneyi yüzde 4'lük büyümeyle kapatmayı planlarken bazı sektörlerde küçülme yüzde 20'lere varmış durumda. Otomotiv sektörü ilk yarıda yüzde 19'luk bir küçülme yaşarken, tekstil ihracatında büyük düşme söz konusu.

23 Ağustos 2012 Perşembe 04:30
Lokomotif sektörlere göre 2012 kayıp yıl
banner404
İnşaat sektörü bu yıl yüzde 5-7 arasında büyüme hedeflerken ilk yarıda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle büyüme planını aşağı yönlü revize etmek zorunda kaldı. Beyaz eşya sektöründe de ilk yarıda yüzde 1'lik bir daralma yaşanırken turizmde ise bu yılı yüzde 1'lik kayıpla bitirilmesine başarı gözüyle bakılıyor.
RİSKLER ARTIYOR
Küresel ekonomide beklenen toparlanmanın gecikmesiyle Türkiye ekonomisinin de ikinci yarı için daha düşük bir büyüme performansı göstermesi bekleniyor. Dış talebin büyümeye katkısı giderek zayıflıyor. Avrupa'daki durgunluğun merkezdeki ülkelere yayılması da Türkiye'nin işini zorlaştırıyor. Ayrıca Avro Bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) ilişkin kaygıların sürmesi Türkiye ekonomisine ilişkin risklerin artmakta olduğuna işaret ediyor.
ARTIŞ GÖSTEREN İŞLETME ORANI AZALDI
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Ekonomik Durum Tespit Anketi'ne göre, 2012'nin ilk yarısında zarar ettiğini belirten işletmelerin oranı 1.4 puanlık artışla 35.7'ye yükselmesi, işletmelerin üçte birinden fazlasının kaynak yaratmakta zorluk çektiğinin işareti. 2012 ilk yarıda, 2011 ikinci yarıya göre tüm temel göstergelerde artış bildiren işletmelerin oranı azalırken, azalış bildiren işletmelerin oranı arttı. İç satışlarda sorun yaşayan işletmeler oranında 10.4 puanlık artış iç talepteki durgunluğu göstermesi açısından dikkat çekici bulundu. İhracatçı firmaların da yüzde 57.3'ü rekabetçi fiyat sunamamaktan, yüzde 32.5'i ise finansman sorunundan şikayetçi.
‘DAHA DİKKATLİ OLUNMASI GEREKİYOR’
Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu ekonomi soğutalım denilirken, sektörlerin küçülmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Koçoğlu, "Cari açığı önleme adına, yatırımlarda hızlı frene basılması çok daha ciddi sonuçları doğuracaktır. Cari açıktaki gerileme ve işsizlik oranındaki azalma, izlenen ekonomik politikaların sonucunun alınmaya başlandığını gösteriyor. Bu durum hasat toplama dönemine girildiğini gösteriyor. Bundan sonra daha dikkatli olunması gerekiyor" dedi.
‘2012'DE 96 BİN KONUT SATILDI’
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya da, "Orta vadeli programda Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyümesi öngörülüyor. Biz de sene başında yaptığımız projeksiyonlarda sektörümüzün yüzde 5-7 arasında büyümesini öngörmüştük. Fakat beklemediğimiz bazı gelişmeler oldu. Bunlar ilk çeyrekte kendini gösterdi. İkinci çeyrekte de bunun etkileri söz konusu olacak. 2012'nin ilk çeyreğinde satılan konut fiyatlarını geçen yılın 4 çeyreğiyle karşılaştırdığımızda çok düştüğünü görüyoruz. 2012'nin ilk çeyreğinde 96 bin konut satıldı. 2011'de aynı dönemde 118 bin konut satılmıştı. Ama bizim beklentimizin altında satış oldu. Bir de KDV artışlarındaki belirsizlik sektörü çok etkiledi. Bu ciddi anlamda satışları düşürdü. İkinci çeyrekte de ciddi bir düşme oldu. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 3 büyüdü inşaat sektörü yüzde 2.8 büyüdü. İnşaat sektörü her zaman Türkiye büyümesinin üzerinde büyür. Bu bize bir işaret veriyor. Bunun için bazı tedbirler almak gerekiyor" şeklinde konuştu.
OTOMOTİV PAZARI YÜZDE 19 KÜÇÜLDÜ
Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) verilerine göre, otomotiv sanayinde hem iç hem de dış pazarlar için yapılan üretim azalırken, üretimin yanı sıra ihracat ve iç pazar açısından da sektörde düşüş eğilimi görüldü. 2012 yılı ocak-haziran dönemindeki toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9, otomobil üretimi yüzde 16, otomotiv sanayi ihracatı yüzde 6, otomobil ihracatı yüzde 5 azaldı. Aynı dönemde toplam pazar 2011'e göre yüzde 19 oranında azalarak 360 bin adet olurken, otomobil pazarındaki düşüş yüzde 16 oldu ve pazar 244 bin adede geriledi. OSD sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Geçen yıl baz etkisiyle çok yüksek bir taleple karşılaştık. Seçim yılı olduğu için hükümetin bazı önlemler alacağı konusunda beklentiler oluştu, herkes taleplerini alımlarını öne çekti. Geçen yıl yüzde 20-25'lik bir artış vardı. Bu yıl baz etkisiyle yüzde 19'luk bir gerileme oldu. Türkiye'nin ekonomik gücü potansiyeli belli. Bir noktaya geldi ve durdu. Milli gelir ve kişi başı gelir artmadığı sürece otomotiv talebinin bir patlama göstermesi mümkün değil. Bu yılın sonunda geçen yıla göre yüzde 15'lik bir gerileme bekliyoruz. Artık otomotivde yüzde 25 artışı görmek mümkün olmayacak. Ekonomiyi soğutan önlemler biraz daha sürecek gibi gözüküyor. Ama bunun belirli bir noktadan sonra derinlik kazanmaması lazım. Bu yıl asıl daralmayı otomobil segmentinde göreceğiz. Üretimdeki azalmaya rağmen otomotiv sanayi ihracatı 2012 yılı ocak-haziran dönemi itibariyle ülke ihracat sıralamasında yine birinci sırada yer aldı.
‘ÖNLEM ALMAMIZ LAZIM’
Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ise, "Bu yılın sonuna geldiğimizde 2011'e kıyasla (+1) (-1) arasında bir sonuçla kapatacağız. Böyle sıkıntılı bir dönem için bu iyi bir performanstır. Geçen yıl 31.5 milyon yabancı misafir ağırlamıştık. Bu yıl da buna yakın bir sayı olacak. 2012'de en azından konumumuzu koruyacağız. Turizmdeki bu düşüşün ana nedeni Avrupa ekonomisinde süren kriz. Çevremizdeki ülkelerde devam eden huzursuzluklar var. Geçen yıl Arap baharından olumlu etkilenmiştik. Geçen yıl Mısır ve Tunus'a gidemeyen turistler Türkiye'ye gelmişti. Ancak bu yıl bu ülkelerin pazara dönüşleri çok agresif oldu. Ciddi bir fiyat rekabeti getirdiler. Rus turistler bu yıl daha az geliyor. Bu turistlerin büyük kısmı Avrupa pazarlarına kaydı. Yunanistan ve İspanya fiyatları indirmeye başladı. Vize kolaylığı getirdiler. İnternetten vizeler vermeye başladılar. Bu şimdi için bir risk değildir ama gelecek için daha dikkatli olmamız gerekiyor. Ana pazarlarımız olan Rusya, Almanya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde pazar kaybetmemek için önlem almamız lazım" diye konuştu.
‘SİGORTASIZ İHRACAT ZORA SOKACAK’
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin de, "Avrupa'daki kriz nedeniyle ihracat ayağında bir düşüş var. İhracat olarak geçen yılla aynı seviyede kapatırsak büyük bir başarı olarak göreceğiz. Hem pahalandık, hem Avrupa'daki kriz devam ediyor. Hem dolar Avro paritesi değişti. Sektör olarak ihracatın yüzde 70'ini Avrupa’ya yapıyoruz. Avrupa'ya bağımlılık söz konusu. Avrupa'ya satış yapanlara mutlaka sigorta yapmalarını öneriyoruz. Önümüzdeki dönemde sigortasız ihracat yapmak firmaları zora sokacak. Tahsilatta sorun yaşayacaklar. Şu anda bir kısmı özel sigorta yapıyor. Türkiye ağırlıklı olarak açık mal sattığı için sigortasız mal yapıyor. Özellikle firmalarımızın sigorta yapmalarını öneriyoruz. Avrupa'da ne olacağını bilmediğimiz bu dönemde sigortalı çalışmakta fayda var. İç pazarda imalat konusunda bir yoğunluk var. İthalata konulan vergiler nedeniyle firmalar üretimlerini Türkiye'ye kaydırdılar. Dolaysıyla sektörde işsizlik de azalıyor. Sene başından bu yana 30 bin kişi civarında istihdam artışı sağladık. Kayıtlı istihdamda yüzde 10'luk artış söz konusu. Çek yasası değiştiğinden beri firmalarımız sıkıntı yaşıyorlar. Şimdi firmalarımız daha fazla a bankalara ihtiyaç duyuyorlar. Bankalar da kredi verme konusunda daha cimri davranıyorlar" dedi.
İHRACATTA GİDİLECEK ÇOK YOL VAR 
Türkiye Beyaz eşya Sanayicileri Derneği Genel Koordinatörü Rifat Öztaşkın ise, "Bu yılın ilk yedi ayında iç satışlar hemen hemen geçen yıl seviyelerinde oldu. Ancak ihracatın getirdiği artış ile üretim yüzde 7 büyüme getirdi. İç satışlar geçen yıl temmuz ayında 634 bin 694 bin adet olurken, bu yılın aynı ayında bu rakam 571 bin 110 adede geriledi. Bu daralmanın belirgin bir sebebi yok ve önümüzdeki aylarda bu daralmanın giderileceğini ümid ediyoruz. Sektör sürekli olarak yeni pazar arayışı ile ihracatını artırma yolundadır. İç piyasa gelişmesi ülke büyüme oranlarına bağlı olarak devam edecek. Türk beyazeşya sektörü üretimin yüzde 70'ni ihraç ediyor ancak burada daha yapılacak çok şey var" şeklinde konuştu.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 23.08.2012 04:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349