banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Limon 90 TL'yi buldu

Limon fiyatları son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı

EKONOMİ 20.07.2014, 10:53 20.07.2014, 10:00
Limon 90 TL'yi buldu
banner404
LİMON altın çağını yaşıyor. Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, kentte limon fiyatlarının son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığını söyledi.

Türkiye limon ihtiyacının yüzde 65´inin Mersin'den karşılandığını belirten Ahmet Şahin, Kapadokya bölgesinde bulunan yatak limonun sandığının 90 liraya kadar çıktığını kaydetti. Bunun son 20 yılın en yüksek fiyatları olduğunu kaydeden Şahin, "Limon altın çağını yaşıyor. Yatak limon kilosu 5 liradan alıcı buluyor. Mersinli limon üreticilerinin bu yıl yüzü güldü. Mersin´de yılda 600 bin ton limon üretimi yapılıyor. Bu limonların 300 bin tonu işlenip sandıklandıktan sonra Kapadokya ve Ürgüp bölgelerinde bulunan soğuk hava depolarına götürülerek yaz aylarında piyasaya sürülüyor" dedi.
1 MİLYON SANDIK LİMON VAR
Soğuk hava depolarında şu anda 1 milyon sandığa yakın yatak limon bulunduğunu ifade eden Şahin, "Bu limonlar büyük şirketler tarafından alınmaya başlandı. Limon rekoltesinin az olması, çürümenin yüksek oranda olması ve Mersin limonunun kaliteli olması fiyatta yükselişe neden oldu. Limon üreticilerimiz şu anki fiyatlardan çok memnun" diye konuştu.
"TEŞVİKLER DEVAM ETSİN"
Ekonomi Bakanlığı tarafından her yıl verilen teşvikinin bu yıl da verilmesini isteyen Şahin şunları söyledi:"Bu fiyatlar insanları yanıltmasın. Teşvikler verilmezse, rekolte de yüksek olursa gelecek yıl limon fiyatları yine düşer. Üreticilerimiz bir yıllığına yüzleri gülmesini istemiyorlar. Bu durumun devamlılığını bekliyorlar. Umarız teşvikler devam eder ve limon üreticileri önümüzdeki yıllarda da emeğinin karşılığını alır."
Yorumlar (0)