banner468

'Kaybı geri çeviremedik'

Geçen senenin üzerinde bir rakamı daha kaybedeceklerini düşünen TÜROFED Başkanı Ayık, "Geri dönüş 2017-2018’den itibaren başlayabilir ama en erken tahminime göre 5 sene içinde ancak geliriz" dedi

'Kaybı geri çeviremedik'

Geçen senenin üzerinde bir rakamı daha kaybedeceklerini düşünen TÜROFED Başkanı Ayık, "Geri dönüş 2017-2018’den itibaren başlayabilir ama en erken tahminime göre 5 sene içinde ancak geliriz" dedi

09 Aralık 2015 Çarşamba 23:40
'Kaybı geri çeviremedik'
banner404
ANTALYA Sanayici ve İşadamları Derneği’nin 18. olağan toplantısının konukları, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ayık ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Satıcı oldu. Turizm ve tarım sektörünün iki temsilcisi ‘Rusya ile Yaşananlar ve Antalya’ya Yansımaları’ konusunda değerlendirmelerde bulundu.  
'AMBARGOLAR 2 TARAFI DA ETKİLER' 
Rusya ile son zamanlarda yaşanan krizin siyasi, askeri ve ekonomik olmak üzere 3 farklı boyutu olduğunu anlatan BAİB Başkanı Satıcı, 2 ülke arasında çok köklü ilişkilerden bahsetti. Uçak düşürme krizi sonrası Rostov’daki bir Türk halı fabrikasında Rus yetkililerin yaptığı denetimi anlatan Satıcı, "Fabrikada 20 civarında Türk, 400 civarında ise Rus çalışıyor. Bu tarz kriz ve ambargolar iki taraflı etkiler yaratıyor. Çünkü özel teşebbüsün mutlaka bir partneri var" dedi.  
'İKİ ÜLKE BİRBİRİNE MUHTAÇ' 
İki ülkenin ithalat ve ihracat rakamlarını anlatan Satıcı, yaşanan olayların Türkiye’nin elini çok fazla rahatlatmayan bir durum olduğunu, bu anlamda Rusya’ya bağımlı olduğumuzun söylenebileceğini ifade etti. İki ülkenin birbirini tamamlayabildiği gibi birbirine muhtaç da olduğunu söyleyen Satıcı, Antalya’da yapılan ‘Uçak Antalya’ya düştü’ şeklindeki değerlendirmeleri hatırlatarak, turizmden yabancıya konut satışına, tüm bunları düşünüldüğünde etkisinin çok daha fazla olduğunun görülebileceğini açıkladı.  
'RUSYA 50 ÜLKEDEN FAZLA ALIYORDU'
Yaş meyve sebze ihracatının yarısından fazlasının Rusya’ya yapıldığını ve oranın yaklaşık yüzde 60 olduğunu kaydeden Satıcı, Rusya’nın 50’den fazla ülkeye yapılan yaş meyve sebzeden ihracatından daha çok ürün aldığını dile getirdi. Satıcı, “Bölgemizden ihraç edilen domatesin yüzde 75’i, salatalığın yüzde 70’i, narın yüzde 60’ı, diğer ürün gruplarının yaklaşık yüzde 10’u Rusya’ya ihraç ediliyor. Totalde Rusya’ya ihraç edilen yaş meyve sebzenin yaklaşık yüzde 40’ı Antalya bölgesi ürünü. Toplam Rusya’ya ihraç edilen yaş meyve grubunun sadece yüzde 30 tek başına domates. Rusya’ya ihraç edilen her üç üründen birini domates oluşturuyor" diye konuştu.  
'90 BİN TON ÜRÜN KAPILARDA KALDI'
24 Kasım’da uçak düşürülmesi nedeniyle 25 Kasım’dan itibaren tüm gümrükleri Rusya’nın fiili olarak kapattığını belirten Satıcı şöyle devam etti: "Türkiye’den ihraç edilen ürünler limanda beklemeye başladı, yaklaşık 90 bin ton ürün. Bu kadar yüklü ürünün olmasının da temel sebebi yılbaşı öncesi pazarın talebine bağlı firmaların yaptığı yükleme programı ve bu anlamda yaş meyve sebze sektörü çok talihsiz bir zamanda yakalandı. Çok ağır uygulamalar, kısıtlamalar nedeniyle ürünlerde bozulmalar oldu ve bir kısmı iade edildi ve haliyle firmalarımız o günden itibaren Rusya’ya yüklemeleri durdurdu." 
'FARKLI PAZARA ULAŞMAK KOLAY DEĞİL' 
Bu durumun sektörde panik yarattığını ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla bununla ilgili paket oluşturulduğu ve dün Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini açıklayan Satıcı, şöyle dedi: "İhraç edilen, bozulan ürünlerle ilgili devlet ihracatçıya ödeme yapacak. Rusya’nın beyanına göre 1 Ocak’tan itibaren yasak getirileceği bekleniyor ve farklı pazarlar için teşvik mekanizmaları devreye sokuldu. Ürün fiyatları da normale dönmeye başladı. Rusya’ya ihraç edemeyeceğimiz 1 milyon ton ürünü ve kısa vadede farklı pazarlara ulaştırmak söylem olarak kolay değil. İhraç edilen ürünler genel olarak hem üretim fazlası, hem dış pazarların talep ettiği kalitede. İhracatımız yaklaşık 15 milyon ton. Toplam üretimin yaklaşık yüzde 25’ini ihraç ediyoruz. Rusya yasağının devam etmesi hesabına binaen 1 milyon tonun yaklaşık yarısı alternatif pazarlarda tüketilebilir, gerisi de iç pazarda tüketilecek."  
'YASAKLAMA UZUN VADELİ OLAMAZ' 
Ekonomi Bakanlığı’nın aldığı tedbirler çerçevesinde de üretici fiyatlarının çok fazla aşağı inmeyeceğini dile getiren Satıcı, ortalama ürün fiyatlarında yüzde 15 civarında gerilemeye sebep olabileceğini söyledi. Satıcı, “Üretici açısından bir yıkım olmayacak. Anormal bir panik havası vardı ve kısa zamanda da atlatıldı. Rusya yarın yasaklamayı kaldırsa da o pazara girmede sıkıntılar sürecek. Rusya açısından da bu yasaklamanın uzun vadeli olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü kış döneminde ithalatının yarısı Türkiye’den ve bunu Mısır veya başka ülkeden karşılama şansı yok. Fas’ın Rusya’ya ihracatını arttırması Avrupa’ya azaltması demek. Bu da bizim için Avrupa’ya daha fazla ürün ihracatı sağlar" dedi. 
EVLİLİKLERDEN 1 MİLYON ÇOCUK VAR 
Rusya krizine ilişkin çok da enseyi karartmamak gerektiğini belirten TÜROFED Başkanı Ayık da, geçmişi yüzyıllara dayanan Türkiye ile Rusya'nın son 25 yılda da çok özel ilişkileri olduğunu söyledi. Annesi babası Türk ve Rus olan yaklaşık 1 milyon çocuğunun olduğunun ifade edildiğini belirten Ayık, "Bu iki toplum aslında birbirine bu kadar geçmiş girift bir hale dönüşmüş. Bu yapının bu kadar hızlı gelişmesindeki en önemli unsurlardan biri de turizmin çok farklı katkıları olmuş. Karşılıklı gelip gitmeler bu ilişkileri ister istemez pekiştirmiş, ısıtmış ve bu seviyelere kadar getirmiş” dedi. 
YÜZDE 77'NİN TERCİHİ ANTALYA
2014’de Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının 4 milyon 479 bin iken, Rusya’daki devalüasyonun da etkileriyle bu yıl Ocak-Ekim döneminde 3 milyon 537 bine düştüğünü kaydeden Ayık, "800-900 bin bir gerileme söz konusu. Rusya’dan yurtdışına gidenlerin en çok tercihi Türkiye. Tatile çıkan Rusların yüzde 25’i Türkiye’ye geliyor. Bunun içinde Antalya’nın payı 2014’de 3,5 milyon. Ocak-Ekim döneminde 2.8 milyon civarında. 650 bin civarında bir gerileme söz konusu. Türkiye’ye seyahat eden Rusların da yaklaşık yüzde 77’si Antalya’yı tercih etmiş ve Antalya, Türkiye’deki en önemli nokta haline gelmiş. Birçok Rus misafir ilk yurtdışı tatil dönemini Türkiye ve Antalya’da yaşadı. Birçoğu da aslında Antalya’yı öyle bir tanıdılar, benimsediler ki neredeyse Antalya’yı kendi ülkelerinin bir şehri gibi, dünyada başka bir noktaymış gibi algıladılar” ifadelerini kullandı.  
'HALKTA PUTİN’İN ÇOK ETKİSİ VAR' 
Uçak ile başlayan sürecin nasıl sonuçlar doğuracağının öngörüde bulunmanın mümkün görünmediğini belirten Ayık, Rus pazarına yönelik yaratılan ürün niteliğinde değişiklikler yapılması gerektiğini de kaydetti. Rus halkının çok duygusal ve yukarıdan aşağıya gelen her türlü etki ve tepkiden etkilenen bir toplum olduğuna değinen Ayık, "Dolayısıyla sayın Putin’in de o toplum üzerinde çok büyük etkisi var. Onun yönetmesi ve yönlendirmesiyle o toplum çok farklı hareket edebilir, tüm geleceğini, seyahat eğilimleri ona göre planlayabilir. Putin hepsinde çok belirleyici olabilir. Belki kendimizi buna göre yeni baştan konumlandırmamız gerekebilir” dedi.  
'YÜZDE 20 GELİR KAYBI VAR' 
Turizmin Antalya için önemine dikkat çeken ve 12 milyon üzerinde misafirin yüzde 25’inin Rus uyruklu olduğunu anlatan Ayık, şöyle devam etti: "Bu kayıp ister istemez Antalya’da genel alamda ekonominin seyrini de değiştiriyor. 55 sektörü de tetikleyen bir sektör. Antalya’da 12 milyonun insanın tükettiği yaş meyve sebzeye bakarsak biz de ihracata gönderilen kadar tüketiyoruz ve üstelik hiçbir gümrük duvarına çarpmadan tüketiyoruz. Doğal olarak buradaki kayıp ihracattaki kaybımıza eş değer veya daha yüksek bir oran olabilir. 650 bin kayıp sektördeki tüm dengeleri değiştirdi. Alternatif pazarlarda kapatmaya dönük hamleler oldu ve birtakım fiyat indirimi yapıldı. Rus pazarında birtakım aksiyonlar alındı ama olumlu tepki alıp kaybı geri çeviremedik. Maliyeti bize bunun 0’la yüzde 35-40 arasında değişen fiyat kayıplarına neden oldu. Yılın bütününde yüzde 15-20 arasında gelir kaybı söz konusu. Yılın sonunda bilançolar kapatılınca hem turizmci, hem tedarikçi bazındaki birçok arkadaşımız bunu yaşayacak." 
'2016'DA DA KAYIPLAR OLACAK'
Şu anki sıkıntının 2016 ve sonraki yıllarda nasıl seyredeceğine dönük belli bir öngörüde bulunmanın çok mümkün gözükmediğini ifade eden Ayık, itidalli davranılmadığı takdirde, özellikle her iki ülkede de yönetici bazında, gerilimin tırmanmaya devam edeceğinin gözüktüğünü kaydetti. Bulunulan coğrafyadaki sıkıntıların da çözülmediği ve Fransa’daki terör saldırısı sonrası Avrupa’da ve tüm dünyada insanların seyahat eğiliminin azaldığı, güvensizlik hissettiğinden de bahseden Ayık, bugün barış çubukları açılmış olsa bile 2016’da bir kaybın olacağını öngörebildiğini de belirtti. Ayık, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu kayıp 500 bin, 1 milyon veya 700-800 bin olur. Minimum ben geçen senenin üzerinde bir rakamı daha kaybederiz diye düşünüyorum. Geri dönüş 2017-2018’den itibaren başlayabilir ama en erken tahminime göre 5 sene içinde ancak geliriz. Şahsen Rus pazarıyla ilgili beklentilerim bu doğrultuda ama bizim için çok karamsar olmayı gerektiren bir durum mu? Yandığımız, yıkıldığımız, battığımız gün mü? Hayır, değil. Çünkü bu sektör kendini birçok anlamda ispat etmiş bir sektör ve biz bugünlere boşuna gelmedik. Çaba, gayret, çok dinamik bir yapı ve ürünümüz ve vazgeçilmez standartta paranın alabileceği en iyi hizmeti sunmamız bizim tercih nedenimiz oldu. Birtakım alışkanlıklar kazanmıştık ve bu rehavet ortamından sıyrılma zamanı. Belki keşfetmemiz gereken başka şeyler var."


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.12.2015 22:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349