'İşsizlik artacak'

2019 yılı asgari ücret tutarı brüt 2 bin 558 lira olarak belirlendi. Alanya’da sektör temsilcileri artışı değerlendirdi

'İşsizlik artacak'
banner404

Ceren ŞAHİN

MİLYONLARCA çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı belli oldu. 2019 yılında uygulanacak net asgari ücret tutarı 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Asgari ücrette yüzde 26,05'lik bir artışla 417 TL'lik bir zam yapılmış oldu. Asgari ücretin brüt tutarı ise 2 bin 558 lira. 
Peki, işveren için bir çalışanın maliyeti ne kadar? İşçinin maaşından yapılan kesintilerin yanı sıra işverenin de çalıştırdığı işçi başına ödemesi gereken bazı kalemler söz konusu. İşveren işçinin maaşını 2 bin 558 lira brüt ücret üzerinden ele alırken yanı sıra tıpkı işçi gibi SGK Primi’nin işveren payını yüzde 15,5 oranında ödemekle mükellef. Yanı sıra İşveren İşsizlik Sigorta Primi adı ile üstlendiği bir kalem de bulunmakta. 2019 yılı için belirlenen asgari ücret için bakılacak olursa bir işçinin maliyeti işveren için toplamda 3 bin 6 lira 12 kuruşa tekabül ediyor. Asgari ücrete yapılan zamların işverene yansımalarını değerlendiren sektör temsilcileri, özellikle küçük ve orta ölçekli işyerlerini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekerken, önümüzdeki süreçte işsizliğin artacağına da vurgu yaptılar. 
‘ASGARİ ÜCRETİN KADEMELENDİRİLMESİ GEREK’
Konuya ilişkin işverenin yaşayacağı sıkıntılara dikkat çeken MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy, işsizliğin artacağını ifade ederek “İş dünyasına ciddi bir yük getirecektir. Enflasyonla birlikte 2 bin lira ücretle geçinmenin zor olduğunu biliyoruz. Lakin iş dünyasına getirdiği yükü göz önüne aldığımızda özellikle küçük ve orta ölçekli KOBİ’lerin ciddi sıkıntılar yaşayacaklarını da biliyoruz. Asgari ücretin 2 bin lira olmasının ötesinde yetiştirmek adına işe aldığımız gençlerin hiçbir şey bilmezken alacakları ücretle, iki yıldır çalışan ve işi bilen işçinin aldığı rakamın aynı olması adaletsizliği de beraberinde getiriyor. Asgari ücretin kademelendirilmesine yönelik bir çalışma yapılması gerekmektedir. Suistimallerin önüne geçilecek bir çalışma yapılması koşuluyla elbette. Öte yandan ücretlerin bu kadar yükselmesi piyasada ciddi oranda bir işsizliğe de sebep olacak. Bu süreçte bu maliyetleri karşılayacak ticari işletme az” dedi.
‘TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLER’
Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, yapılan zamların turizm sektörünü olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çekerek “Turistik tesisler acentalarla anlaşmalarını yaparken fiyatlarını 1 yıl öncesinden belirler ve bildirir. Yani 2019 yılı fiyatları 2018 yılı Temmuz-Ağustos aylarında netleşir. Dolayısıyla 2019 yılı içerisinde yapılan bütün zamlar turizmcileri doğrudan etkiler. Asgari ücretin bu denli arttırılması da turizmi olumsuz etkileyecektir. Çalışanlarımızın her daim hakkını almasını isteyen bir sektörüz. Bu noktada bir sıkıntımız yok elbette. Lakin yapılacak zamların bizlere daha önceden bildirilmesi lazım ki bizler de maliyet hesaplamalarımızı ona göre yapabilelim. Bu noktada devletimizden ve hükümetimizden istirhamımız teşviklerin arttırılarak devam etmesi, devletin katılımının daha fazla olmasıdır. Ekonomik krizden dolayı kurların aşırı yükselmesine bağlı olarak girdi fiyatları da yükseldi. Lakin kurların aşağı düşmesiyle birlikte girdi fiyatları değişmedi. Bütün bunlar turizmciye ciddi bir yük getirdi. Bütün korkumuz 2019’u zararla kapatmak. Sezon doluluklarımız yüksek olur ve kurların düşme eğilimine girmesiyle birlikte, maliyetlerimizi de düşüremezsek, yani kur düşüşleri maliyetlerimize yansımaz ise turizmde ciddi zarar edilebilir. Üzerine gelen asgari ücret zamlarıyla birlikte oteller zarar etmeye başlarsa ya sunduğu hizmette kaliteyi düşürür ya da işçiyi azaltır. Ki her iki şekilde de turizm ciddi oranda sekteye uğrar” şeklinde konuştu.  
NET VE BRÜT FARKI NE?
2019 yılında uygulanacak net asgari ücret tutarı 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Asgari ücretin brüt tutarı ise 2 bin 558 lira. Peki, brüt ve net maaşın farkı ne? İşverenlerin maaş hesabı yaparken değerlendirdiği net ve brüt maaş, sigorta ve vergi gibi kesintilerin yapılmış ya da yapılmamış hallerini tanımlıyor. Net maaş, çalışanın eline geçen kesintisiz rakamı ifade ederken, brüt maaş ise bunun tam tersi olarak kesintinin yapılmamış halini ifade ediyor. Yani net maaş, çalışanın brüt maaşı üzerinden yapılan tüm kesintilerin (SGK primi, damga vergisi, gelir vergisi vb.) yapılması sonucu elde edilen, diğer bir deyişle çalışanın eline geçen tutar anlamına geliyor.
ALANYALI İŞÇİLER 2018’DE 
146.6 MİLYON TL VERGİ ÖDEDİ  

Öte yandan brüt maaş üzerinden yapılan kesintilerle birlikte bir asgari ücretli işçinin maaşı üzerinden devlete ödemiş olduğu vergi (gelir ve damga vergisi) 2018 yılında 121 lira 95 kuruşken, 2019 yılında 153 lira 74 kuruş olacak. Alanya Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Alanya’da en az 100 bin asgari ücretli çalışanın olduğu göz önüne alındığında, yalnızca Alanya’da bulunan işçiler her ay devlete 12 milyon 195 bin lira vergi ödüyor. Yanı sıra bu rakam da 2019 yılında her ay 15 milyon 374 bin olacak. 2018 yılı geneline bakıldığında ise Alanya’da çalışan 100 bin işçi maaşları üzerinden devlete toplam 146 milyon 634 bin lira vergi ödedi. 2019’da ise 100 bin asgari ücretli personelin Alanya’da çalışması durumunda işverenler işçiler adına brüt maaşları üzerinden 184 milyon 488 bin lira vergi ödeyecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner540

banner518

banner481

banner472

banner479