banner468

İki yeni konsey geliyor

EKONOMİ yaşamına 2 yeni konsey geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kamu ile özel sektör arasında iki yeni köprü kurmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

İki yeni konsey geliyor

EKONOMİ yaşamına 2 yeni konsey geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kamu ile özel sektör arasında iki yeni köprü kurmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

25 Nisan 2012 Çarşamba 00:00
İki yeni konsey geliyor
banner404
 Kurulacak iki konseyden biri Gümrük ve Ticaret Konseyi, diğeri ise "Esnaf ve Sanatkarlar Şurası" adıyla esnaf kesimini kapsayan bir konsey olacak. Bakan Hayati Yazıcı, Esnaf ve Satankarlar Şurası için yönetmelik hazırlandığını, görüş için kurumlara gönderildiğini söyledi. Yazıcı, "Daha sonra Başbakanlığa gidecek, yönetmeliğin yayını ile süreç tamamlanacak" dedi. Gümrük ve Ticaret Konseyi ile ilgili hazırlığı Gümrük Müsteşarlığı yürütüyor. Çalışmaları tamamlanmak üzere olan Esnaf ve Sanatkarlar Şurası çalışması ise İç Ticaret Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülüyor. Şuranın kuruluş amacı, "Esnaf ve sanatkara ilişkin mevzuat ve politikaların katılımcı bir anlayışla oluşmasını, ihtiyaç ve beklentilerin bakanlığa en üst düzeyde aktarılmasını, ihtiyaç ve beklentilerin, kurum planı ve çalışma anlayışına entegre edilebilmesini, bakanlık ile paydaşları arasındaki diyalogun kurumsallaşmasını sağlamak." Bakan Yazıcı, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı toplumumuzun tüm kesimlerine hizmet sunmaktadır. Bu kesimler içerisinde, esnaf ve sanatkârlara ayrı bir önem veriyoruz. Amacımız, sosyo-ekonomik hayatımızın temel taşı olan esnaf ve sanatkârlarımıza en iyi hizmeti en hızlı şekilde hizmet sunmak. Bu hizmeti ortak akıldan da yararlanmak suretiyle en üst seviyeye çıkarmak arzusundayız. Bu amaçla Esnaf ve Sanatkârlar Şurası Yönetmeliğini hazırladık. Kısa zaman sonra da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek" dedi. 1990, 1994 ve 1998 yıllarında esnaf ve sanatkârın sorunlarının tartışıldığı ve çözümlerin araştırıldığı şuralar yapıldığını hatırlatan Bakan Yazıcı, şöyle dedi: 
"Maalesef bu şuralar, istenen düzeyde katkıyı sağlayamadı. Bu nedenle hazırladığımız yeni yönetmelikte, şuraların etkinliğini artırmaya yönelik düzenlemeler getirdik. Anında ve etkin çözümler üretilmesini sağlayan bir sistem geliştirdik. Şuranın Genel Kurul ve İcra Kurulu olmak üzere 2 organı olacak. Genel Kurul her yıl haziranda ilgili esnaf ve sanatkâr meslek üst kuruluşlarının başkanları ile paydaş kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticilerinin iştirakiyle gerçekleştirilecek. İcra Kurulu'nu 4 ayda bir toplamak suretiyle sorunların etkin şekilde takibini yapacağız." 
GENİŞ KATILIM OLACAK 
Esnaf ve Sanatkarlar Şurası Yönetmelik Taslağı, 640 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 30'uncu maddesine dayanılarak hazırlandı. yönetmeliğin öngördüğü kurum şemasına göre Şura'nın başkanlığını bakan yapacak. "Doğal üye" sıfatıyla Bakan, Bakan Yardımcısı, Bakanlık Müsteşarı, Sekreteryanın bağlı bulunduğu Müsteşar Yardımcısı, İç Ticaret Genel Müdürü, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü, Kooperatifçilik Genel Müdürü, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü katılacak. "Temsilci üyeler" olarak kamu kesiminden Başbakanlık dahil, bakanlık temsilcileri,Hazine, KOSGEB, TSE, TPE, SGK, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), İŞKUR, TÜİK, Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyelerini temsilen Belediye Başkanı ile Türkiye Halk Bankasını temsilen Genel Müdür düzeyinde birer üye ile şurada yer alacak. 
Kamu ile sivil toplum arasında köprü kurmayı amaçlayan kurumun sivil üyeleri ise şöyle belirlendi: TOBB, TESK, TESKOMB, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonları Başkanları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliklerinden en fazla üyeye sahip ilk üç Birlik Başkanı ile Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER). "Seçilmiş üyeler" olarak Bakan tarafından; esnaf ve sanatkârlar alanlarında uzmanlık ve kariyere sahip, en az iki üye üniversitelerden olmak üzere, toplam dört üye şuraya atanacak. Doğal üyeler dışındaki üyelerin görev süresi en fazla 4 yıl olacak. 
KOMİSYONLAR KURULABİLECEK 
Şura Genel Kurulu, İcra Kurulu'nun teklifi üzerine esnaf ve sanatkârlara ilişkin ülke düzeyindeki politikaların etkin bir biçimde belirlenmesi, yürütülmesi, değerlendirilmesi ve denetlenmesi amaçları doğrultusunda komisyonlar kurabilecek. Şûra üyelerinin görevleri sebebiyle, temsilcisi bulundukları kurum ve kuruluşlarca karşılanmayan yol ve konaklama giderleri Bakanlık bütçesinden karşılanacak. Aynı şekilde personel, araç-gereç ve donanım ihtiyacı ile her türlü cari giderleri Bakanlık karşılayacak. Yurtiçi ve yurtdışındaki etkinliklere ilişkin giderler, Şûrada temsilcisi bulunan kurum veya kuruluşlarca karşılanabilecek. Yeni yönetmelikle birlikte 18/11/1994 tarihli ve 22115 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Esnaf ve Sanatkârlar Şûrası Yönetmeliği de yürürlükten kalkacak. Gümrük ve Ticaret Konseyi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 24.04.2012 23:21
Anahtar Kelimeler:
iki yeni konsey geliyor
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349