banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

İhracat Temmuz'da değişmedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Temmuz ayı ihracat verilerini açıkladı. TİM, Temmuz ayında ihracatın geçtiğimiz yılın aynı ayına göre değişmeyerek 12 milyar 539 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini duyurdu

EKONOMİ 01.08.2014, 17:45 01.08.2014, 16:50
 İhracat Temmuz'da değişmedi
banner404
 2014 Temmuz ayı mal ihracat gerçekleşmeleri ve verilerine dair bir açıklamada bulunan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bayram tatilinin geçtiğimiz seneden farklı olarak Temmuz ayına kaymasının etkisiyle 3 işgücünün eksik olmasıyla birlikte Temmuz ayında Türkiye'nin ihracatının geçtiğimiz senenin Temmuz ayı ile aynı seviyede kaldığını ve 12 milyar 539 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, ilk 7 aylık ihracatın ise yüzde 5,7 artışla 92 milyar 711 milyon dolara, son 12 aylık ihracatın ise yüzde 2,2 artarak 156 milyar 319 milyon dolara yükseldiğini aktardı. TİM Başkanı Büyükekşi, geçtiğimiz senenin Temmuz ayında işgünü bazında ihracatın 465 milyon dolar iken, bu senenin Temmuz ayında günlük bazda ihracatın yüzde 12 artarak 522 milyon dolara yükseldiğini kaydetti. Büyükekşi, bayram etkisi ve Irak'a ihracatta Temmuz'da yaşanan gerileme nedeniyle Temmuz ayı ihracatının geçtiğimiz sene ile aynı seviyede kaldığını vurguladı. Büyükekşi, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerle Temmuz ayı ihracat verilerine ilişkin şunları söyledi: "Dünya ekonomisinde geçtiğimiz yılın son çeyreğinden itibaren genel bir iyimserlik havası hakim. Küresel mali piyasalarda ciddi bir iyileşme oluşmaya başladı. Dünya ekonomisi geçtiğimiz yılın üzerinde büyüyor. Yılın ikinci yarısında da bu trendin devam etmesi bekleniyor. ABD ile ilgili olumlu veriler gelmeye devam ediyor. Euro bölgesi türbülanslı dönemi geride bıraktı ve düşük büyümeli bir aşamaya geçti. Avrupa Merkez Bankası'nın attığı adımlar küresel likidite koşullarının iyileşmesine katkı yaptı. Yeni parasal genişleme önlemleri etkilerinin yılın ikinci yarısında daha belirgin olması bekleniyor. Türkiye ihracatı gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan büyümeden yararlanıyor. İthalatı gerileyen Avrupa Birliği'ne (AB) ihracatımızı ilk 7 ayda yüzde 14 artırmayı başardık. Bölgesel pazarlardaki tüm olumsuzlukları Avrupa pazarındaki talebe cevap verebilen ihracatçılarımız sırtlıyor. Yılın ilk 7 ayında en önemli 5 ihracat pazarımızdan 4'ü Avrupa'dan. Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa pazarında yılın ilk 7 ayında ortalama yüzde 14 ihracat artışı yakalamayı başardık. Orta Doğu'da ve Karadeniz'in kuzeyinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Rusya-Ukrayna gerilimi bölgedeki barış ve istikrar umutlarını zedeliyor. Diğer taraftan İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliam ve Orta Doğu'da yaşanan sıkıntılar tüm bölge dinamiklerini ve ekonomilerini etkiliyor.
Jeopolitik riskler barındıran, yakın coğrafyamızdaki 6 ülke ilk 7 ayda ihracatımızı negatif etkiledi. Libya, Mısır, Rusya ve Ukrayna'da belirgin düşüşler yaşandı. Komşularımızda barış ve huzur ortamı hem onlar hem de bizim için gerekli. 60 bin ihracatçının temsilcisi olarak, bu sorunların beraberinde getirdiği risk ve belirsizliklerin bir an önce sona ermesini temenni ediyoruz. 
Türkiye ekonomisi ihracat desteğiyle büyümeye devam ederken, sanayi üretiminde yukarı yönlü hareketlenmenin sürmesi hem de cari açıkta yaşanan pozitif gelişmeler, gelecek dönem beklentilerinin de pozitife dönmesini sağlıyor. Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,3'le beklentilerin üzerinde büyüme göstermesi, yabancı finans kuruşların tahminlerini  revize etmesine neden oldu. Son olarak Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye için 2014 büyüme beklentisini yüzde 2,8'den 3,3'e yükseltti. Dünya Bankası ve Citigroup da kısa süre önce tahminlerinde yukarı yönlü değişikliğe gitmiş, Dünya Bankası büyüme öngörüsünü yüzde 2,4'ten yüzde 3,5'e revize ederken, Citigroup da beklentisini yüzde 2,2'den 3,5'e yükseltmişti.
Türkiye ekonomisi, ihracatın da katkı vermesiyle dengeli ve nitelikli bir büyüme patikasına girmiş bulunuyor. İthalatta bir miktar yavaşlama buna karşılık ihracatta ciddi bir artış ve azalan cari işlemler açığı ile doğru yolda ilerliyoruz. Sanayimizi dönüştürebilir ve ihracatımızın artışını daha fazla teknoloji ve katma değer ile arttırabilirsek hedeflerimize ulaşırız. Temmuz ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre aynı seviyede kalarak 12 milyar 539 milyon dolar oldu. Eğer bayramda işgünü farkı olmasaydı artış rakamı 12,4 puan, Irak'a ihracatımız geçtiğimiz seneki seviyesinde devam etseydi, artış rakamı ek 3,9 puan daha fazla olacaktı. Ancak bizler Irak'ta yaşanan sıkıntıların geçici olduğuna ve gerek AB'ye ihracatımızdaki güçlü artış ile gerekse yeni hedef pazarlarımızdaki performansımızla, Irak gibi önemli bir pazarımızda yaşanan gelişmelerin etkisini en az şekilde hissedeceğimize ve bu sıkıntıların bizi yavaşlatsa bile hedeflerimiz yolunda asla durduramayacağına inanıyoruz. Bayram sebebiyle işgünü eksiği haricinde düşünüldüğünde, iş günü bazında ihracat yüzde 12 arttı. Zira bayram etkisi hissedilmeden önceki son Cumartesi akşamına kadar günlük ihracat artışı yüzde 12.4 mertebesindeydi. İlk 7 ayda ihracatımız yüzde 5,7 artışla 92 milyar 711 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 2,2 artışla 156 milyar 319 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 994 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, 1 milyar 727 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar dolar 581 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.
EN FAZLA ARTIŞ SAVUNMA SANAYİİNDE
Temmuz ayında en fazla ihracat artışını yüzde 76 ile savunma ve havacılık sanayi sektörü yakaladı. Bu sektörü fındık ve su ürünleri-hayvansal mamuller sektörleri izledi.Temmuz ayında en fazla ihracat yaptığımız 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Irak oldu. Irak aylık ihracat sıralamasında beşinci ülke konumuna geriledi. Almanya'ya ihracat yüzde 14 artarken, İngiltere'ye ihracat yüzde 16, İtalya'ya ihracat yüzde 2, Fransa'ya ihracat yüzde 7 arttı. Irak'a ihracat ise yüzde 46 azaldı. En fazla ihracat yaptığımız 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 64 ile Suriye'ye gerçekleşti. Temmuz ayında AB'ye ihracatımız yüzde 11 artarken, Kuzey Amerika'ya yüzde 12 ve Uzakdoğu'ya yüzde 10 ihracat artışı yakaladık. Aynı ay Ortadoğu'ya ihracat yüzde 18, Afrika'ya yüzde 10 geriledi. En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında Temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 33 artışla Hatay oldu. Hatay'ı yüzde 16 artışla Sakarya, yüzde 4 artışla İstanbul ve yüzde 1 artışla Manisa takip etti. Ankara'nın ve Kocaeli'nin ihracatı yüzde 1, Denizli'nin yüzde 2, İzmir'in yüzde 5, Bursa'nın yüzde 7, Gaziantep'in ihracatı yüzde 18 düşüş kaydetti."
Yorumlar (0)