Hayır kurumları kurbanlık kotalarını doldurdu

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Süleyman Kaçaroğlu, bu Kurban Bayramında Mehmetçik Vakfı, LÖSEV gibi hayır kurumlarının bağış karşılığı gerçekleştirdiği kurban kesiminde kotalarını doldurduğunu belirterek, son 5 yılda bağışın arttığını söyledi.

Hayır kurumları kurbanlık kotalarını doldurdu
banner404

KURBAN Bayramında bu yıl Türkiye genelinde 1 milyona yakın büyükbaş, 3 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan kesimi yapıldı. Geçen yıla göre kurban sayısı artarken, bu yıl Kızılay, Mehmetçik Vakfı, LÖSEV, Türk Hava Kurumu gibi kurumlara bağış yapılarak gerçekleştirilen kurban kesimleri de önceki yıllara göre artış gösterdi.

ATB Canlı Hayvan ve Et Ürünleri Meslek Komitesi'nden Meclis Üyesi Süleyman Kaçaroğlu, Türkiye'de geçen yıllara oranla kurban kesimlerinde düşüş olduğunu belirterek, “Artık şehirlerde yaşayan insanlar kurban kesiminde istediği zaman hayvanını kestirememekten, kestirdiğinde kime et vereceğini bilemediğinden LÖSEV, Mehmetçik Vakfı gibi hayır kurumlarına bağışta bulundu. Ben bir hayvan kesiminde bulundum ve bir de bağış yapalım istedik. Bayramın birinci günü Mehmetçik Vakfı'na baktım 'kotamız dolu' şeklinde bağış kabul etmiyor. LÖSEV aldıkları hayvanlara karşı mevcudiyeti bitirmiş durumda. İnsanlar bağış yapmaya yöneldi ve birçok hayır kurumunun kotalarının dolduğunu gördüm. Bunda insanların hayvanlara acıma duygusu, hayvanların televizyonlara çıkması gibi etkiler oluyor ve kesmekten ziyade bağış yapmayı tercih ediyorlar" dedi.

Son 5 yıldır bağışın fazlalaştığına dikkat çeken Kaçaroğlu, “Eskiden kasapların Kurban Bayramına bir hafta kala işleri biterdi, et satılmazdı, sadece kesime giderdi. Son 5 senedir bağış olayı artınca bayramda yiyecek oldukları eti de kasaptan temin eden insanların sayısı fazlalaştı. Hayır kurumları bayram öncesinde kota belirliyor. Örneğin bir firmadan 5 bin küçükbaş veya 2-3 bin büyükbaş kendi çaplarında pazarlık ediyorlar. O malları firma elinde tutuyor, Mehmetçik Vakfı veya LÖSEV aldıkları hayvanın miktarı kadar talepleri kabul ediyor. Elindeki mal miktarı bittiği zamanda 'kotamız doldu, sizin için kesebileceğimiz kurban kalmadı' diyerek talepleri kabul etmiyorlar" dedi.

ETE ZAM GELDİ

Süleyman Kaçaroğlu, Kurban Bayramının hemen ardından, son aylarda dövizde yaşanan artış ve dışa bağımlılığa kaynaklı et fiyatlarına da zam geldiğini söyledi. Kaçaroğlu, 28 TL civarında olan karkas kilogram fiyatının dövize bağlı 33 TL'ye kadar çıktığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479