banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Ford 12 bin çalışanını işten çıkaracak!

ABD'li otomotiv üreticisi Ford, tekrar kâr etmeye başlamak için gelecek yılın sonuna kadar Avrupa'da 12,000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

EKONOMİ 27.06.2019, 15:05 Toygar Dim
Ford 12 bin çalışanını işten çıkaracak!
banner404

DÜŞÜK emisyonlu yeni nesil araçlar için şu ana kadar emsali görülmemiş miktarlarda yatırım yapması gereken küresel otomotiv sanayi, tüketici talebindeki gerileme nedeniyle maliyetleri düşürmeye çalışıyor.
Avrupa’daki faaliyetlerini yeniden yapılanma kapsamında ticari, binek ve ithal araçlar olmak üzere üçe ayıracağını ve üçü Rusya’da olmak üzere beş fabrikayı kapatacağını açıkladı.

Şirket ayrıca İspanya ve Almanya’daki fabrikalarında vardiya azaltacak. Ford, ticari araç alanında Avrupa’da kârlılığı ikiye katlamayı hedeflediğine dikkat çekerek, “Bu büyümeyi Volkswagen ile stratejik ortaklığımız, Türkiye’de Ford Otosan’daki ortaklığımız ve Rusya’da yeniden yapılandırılan… ortaklığımız destekleyecek” dedi. Şirket Ocak ayında Avrupa’da yüzde 6 kâr marjı yakalamak için fabrikaların kapatılması ve zarar eden araçların üretiminin durdurulmasının da aralarında bulunduğu geniş çaplı önlemler alacağını açıklamıştı.

Yorumlar (0)