Esnafa emeklilik kredisi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur'lu esnafa kredi verilmesini öngören protokol imzalandı

Esnafa emeklilik kredisi
banner404

ZİRAAT Bankası arasında imzalanan protokolle ilgili Ziraat Bankası Antalya 1. Bölge Yöneticisi Fatih Şahin, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere'yi ziyaret ederek bilgi verdi. Antalya'daki esnafın mali durumu hakkında bilgi de alan Fatih Şahin, kredi kullandırmaya 1 Mart 2018 tarihinde başlayacaklarını ve 31 Mayıs 2018 tarihinde sona ereceğini söyledi. Bu krediden emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağ-Kur'lu esnafın faydalanacağına değinen Şahin, "Faiz oranı yüzde 1,28 olarak uygulanacak. 48 aya kadar vade imkanı sağlanacak. Birikmiş prim borcunun ödenmesi durumunda emekli olabilecek esnafa yönelik bu protokol, askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak esnafı da kapsıyor" diye konuştu.
'EMEKLİ OLAMAYAN ESNAFI RAHATLATACAK'
Bu gelişmenin borçlu olduğu için emekli olamayan Bağ-Kur'lu esnaf tarafından uzun zamandır beklendiğini kaydeden AESOB Başkanı Adlıhan Dere ise "Protokolle artık prim borcu olan esnaflarımız da emekli olabilecek ve kullandıkları krediler aylıklarından kesilecek. Bu gelişmenin, emeklilik hakkı doğan ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan esnaflarımızı rahatlatacağına inanıyorum. Düşük faiz ve uzun vadenin yanı sıra komisyon alınmayacak olması ve krediye başvuran esnaflarımızın geçmiş sorgulamasının yapılmayacak olması da oldukça önemli bir karar" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479