Destekleme başvurusu 15 Mart'ta bitiyor

ALANYA İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, meyve-sebze üretimi ile örtü altı üretiminde “İyi Tarım Uygulamaları” yapan ve desteklemeden faydalanmak isteyen üreticiler için başvuru dosya alımlarının 1 Şubat 2013 tarihi itibariyle başladığını söyledi.

Destekleme başvurusu 15 Mart'ta bitiyor
banner404
İyi Tarım Uygulamaları Destekleme (İTUD) ödemesi başvurularının 15 Mart 2013 günü mesai saati bitimine kadar devam edeceğini kaydeden Rüzgar, başvuru yapan üreticilerin 2012 üretim sezonunda Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmaları, örtü altı üretim yapanların ayrıca örtü altı Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmalarının zorunlu olduğunu belirtti. Rüzgar, "Üreticilerin; Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı oldukları  ilçe müdürlüğüne istenilen belgelerle birlikte müracaat etmeleri gerekiyor. Başvuru esnasında, 2012/46 sayılı İTUD tebliğine göre; tebliğin ekinde mevcut olan; EK-4'e uygun İTUD başvuru dilekçesi, 2012 üretim sezonuna ait ÇKS Belgesi, 2012 yılı içinde yayımlanan, yılsonuna kadar geçerliliği olan yetkilendirilmiş kuruluşlarca düzenlenmiş İTU sertifikası ile birlikte Tebliğ’in EK-5 Sertifika Eki ve örtü altı üretim yapanlar için de EK-6'da belirtilen sertifika ekini ibraz edeceklerdir" şeklinde konuştu.
2012 yılında İyi Tarım Uygulamaları Desteklemesi'nden faydalanmak için 16 üreticinin 82 dekar alan için başvuru yaptığını söyleyen Rüzgar, "Bu üreticilere 6 bin 383 TL destekleme ödemesi yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın İyi Tarım Uygulamaları ile insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim yapılmasını amaçlıyor. Organik tarımın doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemidir. Organik tarımda ürünün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan tüm işlemler kontrol altındadır" diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2013, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479