banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Belgeli 'Barista' dönemi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (MESEM), aşçı ve kahve bar görevlisi (barista) mesleklerinde akredite edilen ve yetkilendirilen ilk ve tek merkez oldu

EKONOMİ 11.08.2017, 22:27 Enes Subaşı
Belgeli 'Barista' dönemi
banner404

ATSO Başkanı Davut Çetin, mesleki yeterlilik ve yeterliliğin belgelendirilmesi noktasında Türkiye'de birçok ilke imza attıklarını kaydetti. ATSO bünyesinde faaliyet gösteren ATSO MESEM'in farklı meslek dallarındaki yeterlilik kriterlerinin belirlenmesi ve mesleki yeterlilik belgelerinin verilmesi noktasında Türkiye'ye öncü çalışmalar yaptığını anlatan Başkan Çetin, "Bugüne kadar birçok ilke imza atarak farklı meslek dallarındaki mesleki yeterlilik kriterlerini belirledik ve yaptığımız sınavlar sonucunda farklı alanlarda Türkiye'nin ilk mesleki yeterlilik belgelerini verdik. Bu çalışmalarımızı aşçı ve kahve bar görevlisi (barista) meslek dalları ile sürdürdük ve bugün ATSO MESEM bu alanlarda akredite edilmiş ve yetkilendirilmiş ilk ve tek merkez konumundadır" dedi.
ATSO'DAN YENİ BİR KATKI
ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi'nin, bugüne kadar servis görevlisi seviye 2-3-4, bar görevlisi seviye 4 ve servis yöneticisi seviye 5 mesleklerinin kriterlerini hazırlayarak Türkiye Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi'ne kazandırdığını anlatan Davut Çetin, "Son çalışmamızla kahve bar görevlisi (barista - seviye 4) mesleğinin de ulusal yeterlilik kriterleri hazırlanmış ve barista kavramını mesleki ulusal yeterlilik sistemine kazandırmış oluyoruz. Artık yemekleri mesleki yeterliliği sertifikalandırılmış aşçılar, kahvelerimizi de sertifikalı baristalar yapacak. Aşçı ve baristalarımızın mesleki yeterlilik belgeleri, AB ülkelerinde de geçerliliğe sahip olacak" dedi.
Başkan Davut Çetin, aşçı ve barista mesleklerinde, mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin ATSO MESEM'e başvurabileceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)