'Başkanlıkta para yok'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Ticaret Borsası tarafından ortak düzenlenen Manisa İş Dünyası Müşterek İstişare Toplantısına katıldı

'Başkanlıkta para yok'
banner404

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Ticaret Borsası tarafından ortak düzenlenen Manisa İş Dünyası Müşterek İstişare Toplantısına katıldı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Hisarcıklıoğlu’nun yanısıra, Manisa TSO Başkanı Adnan Erbil, oda üyeleri ve işadamları katıldı. İstişare toplantısında konuşan Adnan Erbil, Manisa’nın coğrafi şartları ve devlet destekleri ile sanayinin üretim merkezi olduğunu ifade etti. 2017’de 4 milyar dolar ihracat rakamı ile Manisa’nın Türkiye genelinde 8’inci sırada yer aldığını kaydeden Adnan Erbil, 7 milyar dolarlık ihracat ve ithalat hacmi olduğunu belirtti. Yerli otomobil için tarihi bir süreç başladığını kaydeden Adnan Erbil, "Babayiğitlere bir teklifte bulunmak istiyorum. Gelin, yerli otomobili Manisa’da üretelim. Manisa altyapısı ve teknolojisi ile buna hazır” dedi. 
'PARA VEREN YOK BİZE'
Oda ve borsa başkanlığında para olmadığını ve bu işin para için yapılmadığını kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, "Bu işte para yok biliyorsunuz. Başkan oldun, yönetim kurulu üyesi oldun, para veren yok bize. ‘Bir Kayserili bedava bu işi yapar mı?’ diye aklınıza gelebilir. Yapar mı, yapar çünkü okumuşuyum ben. İşe yaramayanı okutuyorlar, bizi de okuttular. İşe yarayanlar da işlerinin başındalar. Peki, bu iş niye yapılır? Havası var mı? Var, başkan diyorlar haberiniz olsun. Bizim millet olarak bir hasletimiz var. Başkanlık hasletimiz var. Bizde herkes başkan. İtibarı var deniyor inşallah itibar öbür tarafta olur. Bütün amaç bu haberiniz olsun” dedi.
'ÖZEL SEKTÖR DEVLETE FAİZ KOYACAK'
Hükümetle yaptıkları çalışmalar sayesinde birçok konuda ilerleme aldıklarını ve iş dünyasının daha da rahatladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Son olarak Katma Değer Vergisi (KDV) üzerinde çalışıyorduk, bitti. Sağolsun bakanlarımızla oturduk, taleplerimizi, odalarımızdan, borsalarımızdan gelen talepleri değerlendirdik. Maliye Bakanımız Naci Ağbal ile oturduk, çalıştık. 1985 yılında KDV kanunu çıkıyor. Devletten bugüne kadar 1 kuruş alabilmiş özel sektör yok. KDV’de hep alacaklıyız. Devlet bize bir türlü borcunu ödemez. Bakanla oturduk, 'Bizim özel sektör olarak devletten alacağımız 140 milyar lira' dedim, anlaştık. 140 milyar lirayı belirli bir takvim içinde devletimiz Türk özel sektörüne ödeyecek. Bundan sonra devletten alacaklı oldun, 3 ay içerisinde devlet sana ödemek zorunda. Ödemezse nasıl ben bir gün ödemezsem devlet benden faiz alıyor ya 3 ay içinde devlet ödemezse sen de ona faiz yazacaksın bundan sonra, her şey eşit. O sana yazarsa sen de ona yazacaksın” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472