banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Balık hali esnafı umutlu

Bayram boyunca yoğunluk yaşadıklarını belirten esnaf, son günlerde balık miktarında azalama ve satışlarda gerileme olduğunu söyledi

EKONOMİ 04.08.2014, 08:48 04.08.2014, 09:50
Balık hali esnafı umutlu
banner404
 ALANYA Balık Hali esnafı bayram sonrasında satışlarda düşüş yaşandığını dile getirdi. Bayram sonrası için beklentilerinin gerçekleşmediğini ifade eden esnaf, balık halinin bomboş olduğunu kaydetti. Balık miktarında azalma olduğunu da anlatan esnaf, av yasağının sona ermesiyle balık miktarının çoğalacağını umut ediyor. Bazı balık hali esnafının görüşleri şöyle: 
Hasan Eroğlu
Ramazan Bayramı'nda satışlarımız gayet iyi durumdaydı. Bazı balıkçı esnafı bayramda dükkanlarını kapatsa da biz vatandaşa hizmet vermeye devam ettik. Bayramda yerli turistlerin balığa talebi oldukça fazlaydı. Ankara'dan, Konya'dan, İstanbul'dan müşterilerilerimiz geldi ve alışveriş yaptılar. Balık halinde bayramda dükkanını açan esnaf satışlardan memnundu. Bayramın turizm sezonuna rastlaması satışları olumlu etkiledi. İnsanlar hem Alanya'ya bayram tatiline geldiler hem de alışveriş yaptılar. Böylece tatilciler esnafı mutlu etti. Bayram sonrasında da değişen bir şey yok. Yoğunluk aynı şekilde devam ediyor. Yaylaya ve köylere giden yerli halk bayram sonrası tekrar şehre indi. Bu yüzden bayram sonrası da talep oldukça fazla. Müşterilerimiz balığa oldukça ilgi göstermeye başladı. Balık konusunda halk bilinçlendi. Balık fiyatlarında bir değişiklik yok. Alanya'da da balıkçılar olduğu için fiyatlar hiçbir zaman yükselmiyor. Av yasağının sürmesi nedeniyle insanlar hale balık gelmiyor zannetmesin. Alanya'dan çıkan balık herkese yeter.


Mehmet Koku
Bayramın birinci ve ikinci gününde her zaman yaptığımız satışı yaptık. Bayramda tüm işyerleri ve dükkanlar kapalıdı. Birkaç balık hali esnafı dükkanını açık tutmuştu. Alanya'da yaşayanlar ve turistler balık haline uğruyor ama genel olarak bakıldığında hiçbir şey yok. Yine az da olsa satışlar oluyor. Bayram ve sonrası için herkesin bir beklentisi vardı ancak işler istediğimiz gibi olmuyor. Yoğunluk olmasa da balık halinde herkesin kendi müşterisi var. Şuanda balık hali bomboş. Beklentimiz olsa da yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Daimi  müşterilerimiz yine geliyor.


Metin İtegüner
Bayram balık hali esnafı için gayet güzel geçti. İstediğimiz derecede satışlar yapabildik. Fiyatlar da uygun olunca sorun yaşamadık. Ne bayramda ne de bayram sonrasında yoğunluğumuz değişmedi. Bayram sonrasında yaşadığımız yoğunluğun sebebi 
halkın yaylalardan inmesiydi. Öte yandan 
bilinçsiz avlanmadan dolayı balıklarda azalma var. Bu durum bizi olumsuz etkiliyor ancak yine de denizden Alanya halkına yetecek kadar balık çıkıyor. 


Feridun Duraklı
Bayramda halk alışverişini yaptı. Biz balık hali esnafı da satışlardan memnun kaldık. Alanya'da yaşayan insanların büyük kısmı bayramda yayladaydı. Bu nedenle bayramda yayladan şehre inen halk balığa rağbet etti. Bayramdan sonraki birkaç gün satışlar yoğun olarak sürdü. Bu birkaç günden sonra satışlarımızda gerileme oldu. Balık fiyatları bayramda ve sonrasında değişmedi. Balık halinde her bütçeye göre balık var. Bugünlerde balıktan yana sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü balık miktarı az. Ancak Eylül ayından itibaren balığın biraz daha artmasını bekliyoruz. Av yasağı sona erince başta hamsi ve istavrit olmak üzere diğer balıklar biraz daha çoğalacak. Böylece vatandaş ucuz balık yiyebilecek diyemem ama fiyatlar normale dönecektir. 
Yorumlar (1)
bir vatandaş 5 yıl önce
balık hali çok kazık. ayrıca sıradan müşteriye bayat balık veriyorlar.