Asgari ücret için kritik gün yarın!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere, üçüncü toplantısını yarın yapacak

Asgari ücret için kritik gün yarın!
banner404
TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde  gerçekleşecek toplantıya, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak  üzere 15 kişi katılacak. 
 
 Komisyonda işçi kesimini Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil  edecek. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlık edeceği komisyonda, işçi  ve işveren temsilcileri 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere,  pazarlık masasına bu yıl üçüncü kez oturacak. 
 
 İşveren tarafının ilk iki toplantıda "artan maliyeti devletle  paylaşalım" talebini değerlendiren hükümetin, yarın yapılacak toplantıda bu  talebe somut bir yanıt vermesi bekleniyor. 
 
Asgari ücret tüm yıl net bin 300 lira olacak 
 
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 2  Aralık'ta gerçekleşen ilk toplantıda, işçi ve işveren temsilcileri  hassasiyetlerini ifade etmişti. 
 
Bu toplantıda, TİSK temsilcisi Metin Demir, rakam artışından kaynaklı  bazı maliyetleri devletle paylaşmayı talep ederken, Türk-İş Genel Eğitim  Sekreteri Nazmi Irgat, kıdemli çalışanlara bin 300 liradan daha yüksek bir ücret  verilmesi gerektiğini savunmuştu. 
 
 Tarafların görüşlerini dinleyen Bakan Soylu ise asgari ücretin 2016  yılının tamamı için net bin 300 lira olacağını ve vergiden etkilenmeyeceğini  bildirmişti. 
 
 Komisyonun Türk-İş'in ev sahipliğinde 10 Aralık'ta yapılan ikinci  toplantısında ise Kalkınma Bakanlığı, TÜİK ve Hazine Müsteşarlığı temsilcileri,  Türkiye'nin ekonomik durumuna ilişkin son veriler ışığında bilgilendirme  yapmıştı. 
 
  Mevcut asgari ücret bin lira 54 kuruş 
 
 Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 273 lira 50 kuruş,  vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin lira 54 kuruş olarak uygulanıyor.  Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri  kesilmediği için net bin 82 lira 47 kuruş olarak hesaplanıyor. 
 
  Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 496 lira  36 kuruş düzeyinde. Bunun bin 273 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 197 lira 39  kuruşunu sosyal güvenlik primi, 25 lira 47 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta  fonu oluşturuyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472