'Artık GZP büyütülsün'

Şu ana kadar 668 bini aşkın yolcu ağırlayan ve 1 milyon yolcu için gün sayan Gazipaşa-Alanya Havalimanı'ndaki (GZP) yüzde 55'lik büyümeyi değerlendiren turizmci, esnaf ve vatandaş "GZP'de de büyüme şart" diyor

banner404

Yasin ARAZ

DEVLET Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) verilerine göre, Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nda (GZP) bu yıl temmuz sonu itibariyle 667 bin 365 yolcu trafiği yaşandı. Yolcu trafiğinde geçen yıla göre yüzde 55 artış oldu. Bunların 326 bin 125'ini iç hatlar, 341 bin 240'ını dış hatlar oluşturdu. İç hatlarda yüzde 23, dış hatlarda yüzde 106 artış gerçekleşti. GZP'de geçen yıl temmuz sonu itibariyle 3 bin 410 uçak trafiğinin yaşandığı havalimanında bu yıl yüzde 39 artışla uçak trafiği 4 bin 737'ye yükseldi. Bu uçakların 2 bin 606'sını iç hatlar, 2 bin 111'ini dış hatlar oluştururken, iç hatlarda yüzde 25, dış hatlarda ise yüzde 61 oranında artış gerçekleşti.
1 MİLYONA AZ KALDI 
Sadece temmuz ayındaki uçak trafiği ise bin 206 oldu. GZP'nin şu günlerde günlük yolcu trafiği en az 6 bin olarak kayıtlara geçti ve bu yoğunluğun eylül sonuna kadar süreceği belirtildi. GZP'nin açılışından bu yana ulaşamadığı 1 milyon yolcu hedefine, bu hızla en geç eylül sonunda ulaşacağı öngörülüyor. İstatistikleri turizmci, esnaf ve vatandaşa soran DİM TV'ye (dimtv.tv) verilen ortak yanıt "Turizmin de büyümesi için GZP kesinlikle büyütülmeli" şeklinde oldu. 
'TOP ARTIK TAV DEĞİL DHMİ'DE'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu "TAV'dan bu konuda bir takım beklentiler var, biz Alanya olarak GZP'nin büyütülmesini istiyoruz ama bu noktada iş artık DHMİ'de. Bunu daha önce TAV yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerin neticesinde dile getirmiştik. Bu anlamda en büyük beklentimiz Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu. Kendisi bu konuda DHMİ'ye bir baskı oluşturursa bu iş olur" dedi.
'ÖNGÖRÜLÜ OLUNMALI VE BÜYÜME BAŞLAMALI'
SKAL Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı da "Geçen sezonlarda da 1 milyon barajına yaklaşıldı, büyüme bir an evvel yapılmalı. Kademe kademe büyüme yakalanıyor. Bugün 1 milyonu, yarın daha fazlasını hedefleriz. Sürekli aksiyonun yaşandığı dönemde de tadilat yapmak, büyüme yapmak zor olur. Biraz daha öngörülü davranıp gerekli adımlar atılmalı. GZP'nin geleceği için oldukça önemli bir konu" yorumunda bulundu.
'EN BÜYÜK ARZUMUZ BÜYÜMESİ'
BİROL YAVUZ

Şu anki turizm sezonuna bakacak olursak, GZP'nin önem ve değeri ortada. Bu sene turizm sezonunu çok iyi geçiriyoruz ve böyle devam edeceğini düşünüyoruz. Herkes neşeli, parasını kazanıyor. Dileğimiz GZP'nin biraz daha büyüyüp, turizme daha çok katkısının olması. Umuyoruz ki yetkililer sesimizi duyar ve bu konuda bir adım atarlar.
'BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM'
İBRAHİM DEMİRCİ

GZP'nin şehre ve turizme katkısı çok büyük. GZP'nin büyütülmesini bu açıdan canı gönülden istiyoruz. Turizme yansımaları ortada. Nitekim verilerle de ortaya çıkmış zaten. GZP ne kadar büyürse turizm de o kadar büyür. Bunu es geçmemek ve gerekli yatırımları yapmak gerekiyor. Alanya'da herkes turizmden para kazanırken bu fırsatı geri çevirmemek lazım.
'YABANCI EV ALIYORSA GZP SAYESİNDE'
AHMET YILMAZ

GZP'nin sadece Alanya'ya değil tüm bölgeye faydası vardır. Keşke daha fazlası gelse. GZP'nin olması Alanya'ya, Avsallar'a, Manavgat'a dahi fayda sağlar benim kanımca. Anamur'daki muz bahçelerine de faydası vardır. Gazipaşa'daki sahile de faydası vardır. Bütün insanlara faydası vardır. Eskiden insanlar seyahat etmek için Antalya'ya gidip geliyordu, şimdi buradan ev alıyorlar, arsa alıyorlar, dükkan açıyorlar, yatırım yapıyorlar ve GZP sayesinde rahatça gidip gelebiliyorlar. Bunları yapmalarında da GZP'nin rolü büyük.
'BİZE CEBİ DOLU TURİST LAZIM'
MUSTAFA BODUR

Alanya'ya gelen turistler turizmde kalabalık olarak hissediliyor ama ekonomik olarak hissedilmiyor. Önemli olan turistin kalitesi. Gelen turist ne kadar dövizle geliyor, ona bakmalı. Önemli olan bu, ben simit satıyorum. Turist geliyor, benimle pazarlık yapıyor. Bir avuç sentle geliyor, bir avuç kuruşla geliyor. Bize cebi dolu turist lazım. Maalesef o turist de gelmiyor, göremiyoruz. 660 bin turist yerine, 66 bin turist cebinde 10 bin dolarla gelse daha iyi olur.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479