banner468

Arınç: Basın kartları kimlik yerine geçecek

Bülent Arınç, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun Yakındoğu Üniversitesi'nde düzenlediği 30. Başkanlar Konseyi Toplantısına katıldı

Arınç: Basın kartları kimlik yerine geçecek

Bülent Arınç, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun Yakındoğu Üniversitesi'nde düzenlediği 30. Başkanlar Konseyi Toplantısına katıldı

24 Mayıs 2010 Pazartesi 00:00
Arınç: Basın kartları  kimlik yerine geçecek
banner404
 DEVLET Bakanı Bülent Arınç, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile iyi ilişkiler kurduklarını, toplantı için Kıbrıs'ın seçilmesinin de çok anlamlı olduğunu belirterek, toplantıya katılmaktan büyük memnunluk duyduğunu söyledi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun 30. Başkanlar Konseyi Toplantısı kapsamında düzenlenen “Medya'nın Sorunları” konulu toplantı Kıbrıs'ta geniş katılımla yapıldı. Kendisine iletilen talepleri dinleyen Bakan Arınç, basın kartının kimlik yerine kullanılması gerektiğini ifade ederek, “Basın kartı bence kimlik olarak kullanılabilmeli. Bu çok haklı bir talep. Bu konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Konu üzerinde MASAK bile çalışma yürütüyor” dedi.
“Basın özgürlüğünden yanayım” diyen Arınç, gazetecilerin cezaevlerinde bulunmasının kendisini üzdüğünü ifade etti.  Bir çok gazetecinin soruşturmanın gizliği nedeniyle yargılandığını ve mahkum olduğuna dikkat çeken Arınç, konu üzerinde de çalıştıklarını ifade ederek, “Bu konuda çılışıyoruz. Herkese haber gönderdik. Gazeteci kuruluşlara ceza hukuku ile ilgilenlere... Konu meclis gündemine gelinceye kadar susmayı tercih eden kuruluşlar var. Konu meclis gündemine gelince gürültü çıkaranlar ve bülbül gibi konuşanlar var. Kendisinden görüş istersin susar. Bir tartışmalı konu ortaya çıkar toptan karşıyız diye gürlemeye başlarlar. Görüş göndermedin neden konuşuyorsun zamanı bekledim nerden vuracağımı bilmem lazım diyenler var” diye konuştu.  
Toplantıya gelmeden önce basının sorunları konusunda bir çalışma yaptığını, bir yıldır bu konularda görüş alışverişinde bulunduğunu belirten Bülent Arınç, dersini çalışarak geldiğini vurguladı. Sorumlu olduğu konularda başarılı olmak istediğini belirten Arınç, kendisine iletilen konuları yakından takip ettiğini dile getirdi. Arınç, şöyle devam etti:
"Yaklaşık 1 yıldır sorumlu olduğum konularda sizleri dinlemek, anlamak konusunda bütün ekibimle çalışarak doğru, makul, haklı ne varsa yapmak istedim, istiyoruz. Biz isteyelim o yapsın olmaz, pekçoğu kanuni mevzuattır. Bana iletilen konuların olabilirliği konusunda benim de ikna olmam lazım. Herkes kırmızı, yeşil pasaport istiyor. İstiyorsa verelim diyebilirsiniz, ama bunun bir karşılığı var. Bizdeki gibi pasaport Avrupa'da yok bilinmiyor. Benim kırmızı pasaportum var, Bakan olsam da bazı yerlere vizeyi tasdik ettirerek gitmek zorundayım. Hiç vize olmasın, istediğimiz yere gidelim, yok böyle bir şey. Asker, komutan pasaportun en iyisini istiyor. Topluyorsunuz 100 bin pasaport ediyor. Avrupa 3 binini kabul ediyor, ne yapacğız o zaman? Avukalar yeşil pasaport verilsin diyor, gazetecileri dinliyorum onlarda pasaport işstiyorlar, işadamları kırmızı pasaport istiyorlar, herkesin kendene göre haklı gerekçeleri var, bizim yapabilmemiz ayrı bir şey, makul olanı bilmemiz gerekiyor.'' Bülent Arınç, gazetecilerin yurt dışına çıkarken sporculara verilen gri pasaporttan verilebileceğini, bu konuda da çalışma yapılacağını sözlerine ekledi. 
Bakan Arınç, gazeteciler ve yerel medyaya yönelik yeni atılımlar içerisinde olduklarını ifade etti. Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nün kapsamlı bir çalışma üzerinde çalıştığını belirten Arınç, ''Eski Genel müdürümüz Salih Melek zamanında basın kartlarının avantajını arttırmak konusunda çalışmaları vardı. Bu çalışmalar devam ediyor. 3 Haziran'da basın kartlarıyla ilgili yeni bir paket açıklanacaktır. Bunun içinde memnun olacağınız çalışmalar var'' dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ise yaptığı konuşmada, gazetecilerin en önemli sorunlarından birinin “basın özgürlüğü” olduğunu söyledi. Sertel, “Yazdıkları yazılar nedeniyle kimsenin cezaevine girmesini istemiyoruz. Avrupa Birliği yolunda olan Türkiye'de basın özgürlüğü konusunda yaşanan sorunlar bir an önce ortadan kalkmasını talep ediyoruz. Basın özgürlüğü konusunda Türkiye dünya sıralamasında çok gerilerde” dedi. Sertel, gazeteci cemiyetlerinin kamu yararına dernek statüsüne getirilmesini istedi.
Yerel basının en önemli sorunlarından birinin de Basın İlan Kurumu üzerinden verilen ilanların kesileceği yönündeki değerlendirmelerin olduğunu anlatan Sertel, bu sıkıntının 'Demoklesin Kılıcı' gibi yerel basının üzerinde durduğunu vurguladı. Sertel, gazetecilere yeşil pasaport verilmesi ve basın kartının kimlik olarak kullanılması yönündeki taleplerini de Başbakan Yardımcısı'na iletti. 
Federasyonun 75 cemiyet ve 16 bin üyesi bulunduğunu ifade eden Başkan Sertel, basının sorunlarının bir rapor haline getirilerek Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a sunulacağını sözlerine ekledi.
Konsey toplantısının ikinci gününde konuşan Bengi, 2006 yılında yine KKTC'de yapılan Türkiye Gazeteciler Federasyonu toplantısında Anadolu Ajansı'nın Kıbrıs ile ilgili yaptıklarını ve projelerini geniş olarak anlattığını hatırlattı.
Anadolu Ajansı'nın Kıbrıs'taki gelişmeleri mahallinde takip ederek aktardığını kaydeden Bengi, Türkiye'nin gündeminde de Kıbrıs'ın öncelikli olduğunu belirterek, şunları söyledi: ''Anadolu Ajansı'nın gündeminde Kıbrıs her zaman ilk sıralarda yer almıştır. Türkiye'nin gündeminde Kıbrıs'ın öncelik sırası Anadolu Ajansı'nın gündemine de yansımıştır. Londra ve Zürih anlaşmalarında Kıbrıs önemli gündem maddesi idi, Anadolu Ajansı gelişmeleri takip etmişti. AA Yönetim Kurulu kararı ile Kıbrıs'ta muhabir bulunması benimsendi, arkadaşlarımız görev yaptı. Mehmet Ali Akpınar en uzun süre temsil etti. Anadolu Ajansı, Kıbrıs Barış Harekatı'nın bütün safhasını merkezden gönderilen muhabirleri ve yerel muhabirleriyle izleme aktarma ve dünya kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusunda görevini ifa 
etmiştir. Burada bir büro açılmasının ardından arkadaşlarımız önemli görevler yaptılar, Kıbrıs'la ilgili haberleri en ayrıntılı bir şekilde yansıtmaya çalışıyorlar.''
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya da toplumun büyük kesiminin ''medya tüketicisi'' olduğunu söyledi. Bir ülkenin gelişmişlik göstergesi olarak birçok şeyin sayılabileceğini, ancak medyanın de bir ülkenin gelişmişliğinde en büyük etkenlerden biri olduğunu belirten Karakaya, şunları söyledi:
''Basın-yayın kuruluşları, medyanın özgür çalışması, gelişmişlik göstergesidir. Yaklaşık 5 bin süreli yayın, 11 bin sarı basın kartı sahibi gazeteci ile ülkemiz belli bir eşiği geçmiş durumdadır. Medya ile ilgili yasal düzenlemeler gelişmiş ülkelerle boy ölçüşecek durumdadır. Medyanın ifade özgürlüğü Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerle eşdeğerdir. Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün bu yıl 90. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağız, Atatürk'ün talimatı ile kurulmuş bir kurumdur. Genel Müdürlüğümüz ülkemizin medyaya açılan stratejik penceresi oldu. Genel Müdürlük yerel ve ulusal kuruluşlar için projeler üretmeye devam edecek. Bu kuruluşlara destek projelerimizi yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Basın kartının imkan ve etkinliği artıracak paketimiz olacak. Yerel basına teknik alt yapı ve danışma hizmetimiz olacak. Anadolu gazetelerinin ortak platformu olan Anadolu'nun Sesi ve Yurdun Sesi isimli bültenimiz yeni bir çehre ve konseptle hizmete devem edecek. Genel Müdürlüğümüz bundan sonra da ülke ve sizlerin hizmetinde olacak.''
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ise kısa bir süre önce göreve başladığını ve yurt gezileri ile kurumu tanımaya çalıştığını söyledi. Gazete cemiyetlerini ziyaretini sürdüreceğini belirten Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Çok şey yapmamız gereken bir dönemdeyiz, basınımızın sorunlarının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Kardeş kuruluşlar el el çalışacağız, sorunları çözmeye devam edeceğiz. Hem ulusal, hem yerel basınımız, yerel televizyon, internet medyasıyla ilgili sorunlar ne kadar varsa, hepsinin çözümü için çalışacağız. Biz üzerimize düşeni yapacağız. Biz 49 yıllık bir kurumuz, kendimizi 
çağın şartlarına uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu önemli görev  yaptı, yapmaya da devam edecek. Eksikleri gidererek yeni şeyler yaparak, hem medyamızın, basınımızın hizmetinde olacak, hem de basınımıza yeni yıldızlar kazandırmak, gençler yetiştirmek için var gücüyle çalışacağız. Anadolu'nun en uzak, ücra köşesi bizim sorumluluğumuzdur. Sizler pek çok gazetenin sorunlarını taşıyarak buraya geldiniz. Pek çok sorunun üstesinden geleceğiz, yapmamız gereken çok şey var. Medya olmazsa birçok şey olmaz. Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyonların kaldırılmasında da basına çok büyük görevler düşüyor.''
KİMLER KATILDI?
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) tarafından Kıbrıs'ta gerçekleştirilen 30. Başkanlar Konseyi Toplantısı'na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Radyo Televizyon ve İnternet Yayıncıları Federasyonu Başkanı Adnan Yüce, Radyo Televizyon Meslek Birliği Başkanı Dursun Güleryüz ve federasyon üyesi cemiyet başkanları katıldı.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 04.12.2012 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349