banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

ALTSO'dan Letonya duyurusu

ALTSO yeni iş fırsatları yaratması için düzenlenecek olan iş gezisiyle ilgili başvuru yapılmasını istedi

EKONOMİ 04.08.2014, 21:26 05.08.2014, 13:35
 ALTSO'dan Letonya duyurusu
banner404

 ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (ALTSO) yapılan duyuruda Letonya iş gezisi ve iş forumu organizasyonuna katılmak isteyenlerin 8 Ağustos'a kadar başvuru yapmaları istenildi. ALTSO'dan yapılan duyuruda, "28-31 Ekim tarihleri arasında, Riga-Letonya’ya üst düzey bir katılımla resmi bir ziyaret gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Odamız tarafından, üyelerimizin dış pazarlara açılmasını sağlamak ve uluslararası işbirliği olanakları sunmak amacıyla, ticaret potansiyelini incelemek ve yatırım olanaklarını değerlendirmek üzere, 28-31 Ekim tarihleri arasında, Riga-Letonya’ya üst düzey bir katılımla resmi bir ziyaret gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Söz konusu ziyaret kapsamında, Letonya'nın Ankara Büyükelçiliği ile birlikte oluşturacağımız programın içeriğinde, resmi ziyaretler ve teknik inceleme gezilerinin yanı sıra Letonya’dan üst düzey yetkililer ve iş çevresinden geniş bir katılımla bir iş forumu gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Düzenlenecek olan forumda, katılımcıların sektörlerine ve taleplerine göre firma eşleşmeleri düzenlenmesi öngörülmektedir.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Letonya, 2011 yılında, 17 milyar euro dış ticaret hacmi ile ihracatta AB’nin en yüksek artış gösteren üçüncü, ithalatta ise ikinci ülkesi konumundadır. Letonya’da transit taşımacılık, kereste, makine ve aksamları, metaller ve gıda sektörü ön planda yer almakla birlikte, son dönemde Letonya hükümeti tarafından ileri teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki yatırımlar teşvik edilmektedir. Letonya ile özellikle, ulaştırma ve lojistik, ilaç sektörü ve sağlık, bilişim teknolojisi, metal endüstrisi, inşaat, tekstil, ağaç işleme, tarım ve kuyumculuk alanlarında geniş işbirliği imkanları mevcuttur. 2004 yılında AB’ye üye olmasının ardından, Letonya önemli bir yabancı yatırımcı merkezi haline gelmiştir. Yatırımcılar, özel sektörde inşaat, otelcilik, lokantacılık, emlakçılık, bankacılık, eğitim ve sağlık alanlarına ilgi göstermiş olup, Türk yatırımları turizm, lokantacılık ve eğitim alanlarında yoğunlaşmıştır. Ülkemizdeki Leton yatırımları da turizm, otelcilik ve lokantacılık sektörlerindedir. Letonya’nın turizm açısından potansiyeli değerlendirildiğinde, 2013 yılında ülkemizi 55 bin 58 Leton turist ziyaret etmiş olup, bunun 32 bin 87’si Antalya’yı tercih etmiştir. Bu rakam bir önceki yılın rakamlarıyla karşılaştırıldığında, yüzde 20’lik artış olduğu görülmektedir. Üyelerimize yeni fırsatlar sunmasını arzu ettiğimiz söz konusu iş gezisi için Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı
(KOSGEB) Yurtdışı İş Gezisi Desteği'nden de yararlanmak üzere KOSGEB’e başvurulacaktır. Söz konusu destek kapsamında, KOSGEB Veri Tabanı'na kayıtlı ve destek yol haritasını tamamlayarak destek sözleşmesi imzalayan işletmelerin konaklama ve ulaşım giderlerinin yüzde 50'si KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Programın bedeli, katılımcı sayısına göre kesinleşecek olup, katılımcı sayısı, firma eşleştirmesi ve KOSGEB başvurusunda sektörleri belirtebilmek için, katılmayı arzu eden firmalarımızın başvuru formunu doldurarak, en geç 8 Ağustos Cuma günü mesai bitimine kadar odamıza iletmeleri rica olunur" denildi. 
Yorumlar (0)