Alanyalı çiftçinin başı taş ocağı ile dertte

25 yıldır Alanya’nın Toslak Mahallesi, Karadağ Mevkii’nde çiftçilik yapan Ali Bilgi, serasının yaklaşık 800 metre yukarısındaki taş ocağının yarattığı birikintinin yağmur sularıyla serasına dolması nedeniyle 80 ton domatesinin çöpe gittiğini iddia etti

Alanyalı çiftçinin başı taş ocağı ile dertte
banner404

İDDİAYA göre Toslak Mahallesi’nde bulunan ve Bacoğlu İnşaat Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından işletilen taş ocağından gelen atıklarla dolan dere, Bilgi’nin 3 dönümlük serasını balçık içinde bıraktı. 5 aylık emeğinin heba olduğunu söyleyen Bilgi’yi, başta Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar olmak üzere pek çok yetkili, oda ve parti başkanı ziyaret etti. Fakat aradan 3 hafta geçmesine karşın Bilgi'ye bir destek gelmedi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER), Alanya Kaymakamlığı dahil başvurmadık yer bırakmayan Bilgi, yapmayı planladığı hasatla ödeyeceği kredilerin ertelenmesi ve zararının karşılanmasını istiyor. Sorunun kökten çözülmesi için bölgedeki taş ocağı faaliyetlerinin tamamen durdurulması gerektiğini söyleyen Bilgi "Bacoğlu Taş Ocağı kapanmadan, Toslak halkının bacası tütmeyecek" dedi.
‘HERKES TEHLİKE ALTINDA’
Bilgi, yaşadığı felaketler silsilesini şöyle anlattı: “22 Ocak akşamı yağan yağmurla, Bacoğlu’na ait taş ocağının doğaya bıraktığı pislikler dereyi doldurduğu için, seramız komple selin sürükleyip getirdiği, çamurlaşmış kum ve toprak altında kaldı. Doğaya bırakılmaması gereken tüm malzemeleri doğaya bırakıyorlar. Sadece ben değil, bu bölgedeki bütün çiftçiler tehlike altında.”
‘İSYAN NOKTASINA GELDİK’
Bölgedeki çiftçilerin perişan halde olduğunu dile getiren Bilgi, “Ödemelerimizi yapamıyoruz. Buradaki tüm çiftçilerin bankaya, esnaf kefaletine, tarım kredi kooperatiflerine borcu var. Yetkililerin, bizim sesimizi duyup bize yardımcı olmalarını istiyorum. 3 hafta önce gelen belediye başkanımıza, tarım ilçe müdürümüze, oda başkanımıza teşekkür ediyorum. Ama sadece bununla sınırlı kaldılar. Tüm mahsulüm gitti, ama 3 haftadır ‘Ne oldu, ne yaptın?’ diyen yok. Tehlike hala devam ediyor, Allah’tan bugünlerde hava iyi. Bir yağmur yağsa, tüm seralar aynı sorunlara maruz kalacak. İsyan noktasına geldik. İsyan etmek istemiyoruz, Allah’ımıza şükrediyoruz, ama bu insan elinden çıkan bir olay. Doğayı katlettiler, doğa da şu anda insanların yüzüne tükürüyor. Seralarımız, bu taş ocağından gelen tozlar nedeniyle gölge altında kalıyor, yazın da üretim kaybımız oluyor. Kışın selden, yazın tozdan kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘YAŞAM HAKKIMIZI ALIYORLAR’
Taş ocağının, sadece seraları değil, günlük yaşamı da yoğun bir şekilde etkilediğini söyleyen Bilgi “Toslak’taki hiç kimse, yaz aylarında balkonda oturamıyor, balkona hiç kimse çamaşır seremiyor. Patlatmalı çalışma yapıyorlar ve her yer toz bulutu oluyor. Kamyonlarla malzeme taşıyıp, kamyonların üzerine çadır çekmeleri gerekirken çekmeyip yola dökerek trafiği tehlikeye sokuyorlar. Aşırı tonajlı kamyonlar yollarımızı bozuyor. Ama getirip bir kamyon malzeme dökerek milleti suspus ediyorlar. İnsanların yaşam hakkını elinden alıyorlar. Şikayetçi olduğumuz kurumlar ise tutanak tutup gidiyor, biz de şikayet ettiğimizle kalıyoruz” diye konuştu.
‘KAYBIM 300 BİN TL’
Bir gün herkesin, kendisinin düştüğü duruma düşebileceğini hatırlatan Bilgi, “İlçe Tarım’ın tespitlerine göre 80 ton domatesim zayi oldu. Toptan fiyatına göre 160-170 bin lira, ama ben pazarcıyım. Sadece pazarda kendim satacağım üründen kaybım 300 bin lira. 5 aydır emek veriyorum ve bunlar 5 ay daha hasat alacağım ürünlerdi. Şu ana kadarki kaybım 300 bin lira olsa da ben gelecek sezon da ekemeyecek durumdayım. ‘Bana ancak, burası afet bölgesi ilan edilirse senin borçların ödenir’ dediler. O da 2018’in sonunu bulurmuş. Benim mart ayında 60 bin lira ödeme yapmam gerekiyor. Eylül ayında yine ödemem var. Bu yıl ödemem gereken 150 bin lira tutarında kredi var. Bu pislik temizlenmeden, Bacoğlu Taş Ocağı kapanmadan Toslak halkının bacası tütmeyecek" dedi. 
Bilgi, “Sadece gariban çiftçiler ezilmesin. İnsanlar elini taşın altına koysun. Koltuğunda oturanlar, koltuğundan korkmasın, cesur olsun. Biz çiftçiler onlara sahip çıkarız, bize sahip çıksınlar” diyerek yetkilileri göreve davet etti. Ali Bilgi’nin babası Mustafa Bilgi de yetkililerden çözüm istedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472