Alanya markası Kırbıyık'a 'bakanlık' engeli

Bir Alanya markası olan Kırbıyık A.Ş'nin ürettiği alkollü içkilere Çin'den gelen talep, Tarım Bakanlığı Alkol Dairesi'nin engeline takıldı. Engelin ardından 60 milyon dolarlık ihracat sınırda bekliyor

Alanya markası Kırbıyık'a 'bakanlık' engeli
banner404

Yasin ARAZ

ALANYA'NIN önemli firmalarından Kırbıyık A.Ş'nin ürettiği alkollü içeceklere Asya'nın yıldızı Çin'den ithalat talebi geldi. Çinli bir firma, yıllık 15 milyon litrelik alkollü içki ihracatı konusunda teklifte bulunurken, Kırbıyık A.Ş'nin yıllık olarak 2 milyon litre üretim hakkı olması anlaşmayı zora soktu. Konu hakkında Yeni Alanya'ya konuşan Kırbıyık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Kırbıyık "Çinliler buraya kadar geldi, ürünlerimizi tattılar ve çok beğendiler. Ancak şu an kapasite sorunumuz o kadar büyük ki bırakın ihracatı, Türkiye'nin talebini karşılayacak kadar bile üretemiyoruz" diye konuştu.
'TİCARETİMİZ ENGELLENİYOR'
Kırbıyık şunları söyledi: "Alkol üretiminde şöyle bir kısıtlama var, sizin üreteceğiniz miktarı devlet kendisi belirliyor ve siz bunun üzerine çıkamıyorsunuz. Bizim üretim limitimiz 2 milyon litre. Ancak sadece şu an Çinlilerin bizden talebi 15 milyon litre. Ama biz şu an 2 milyon litre ile Türkiye'nin ihtiyacı olan talebi bile karşılayamıyoruz. Bizim önümüz açılsa, biz yeni yatırımlar yapacağız, tesisler kurup üzüm alacağız, şıra yapacağız. Ama bu durumda bizim ticaretimiz engelleniyor. Devlete bu yöndeki talebimizi ilettik. 10 ay sonra, bugün bize döndüler ve 'Evrak eksik' dediler.
'60 MİLYON DOLARLIK TİCARET'
Biz Türkiye'de üretim yapmak, Türkiye'ye döviz sokmak istiyoruz. Ben burada yatırım yapacağım, vergisini benim devletim alacak, ihracatın vergisini devletim alacak, yani biz kazanacağız. Şu an bizim Çin ile yapmayı hedeflediğimiz 15 milyon litrelik ticaretin ekonomik boyutu yaklaşık 60 milyon dolar. Çinliler fazlasını da istiyorlar, hatta 'Bizim nüfusumuz 1 buçuk milyar, yetiştirebilir misiniz?' diye soruyorlar. Biz bırakın yetiştirmeyi, çalışamıyoruz bile. Ürünleri gelip bizzat test ettiler, beğendiler. Örnekler aldılar, götürdüler, yerli halka denettiler ve sonucunda bize bu taleple geldiler.
'FIRSATI KAÇIRMAMALIYIZ'
Çin sadece bir başka pazar. Çin dışında bize 14 farklı ülkeden daha talep geliyor. Ama söylediğim gibi biz daha Türkiye sınırları dışına çıkamadık. İsviçre'den tutun Danimarka'ya kadar talep alıyoruz ama ne yazık ki cevap veremiyoruz. Biz ilk aşamada 10 milyon litrelik bir kapasite talebinde bulunduk. Akabinde katlamayı hedefliyoruz. Eğer bu olursa ilk etapta yıllardır sırada bekleyen Rusya, Gürcistan ve Ukrayna'ya ihracata başlayacağız. Benim istediğim sadece bu ülkeye döviz kazandırmak değil, reklamını da yapmak. Başka ülkelere bu fırsatı kaptırmadan önümüz açılsın istiyoruz. Biz bu noktada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan yardım istiyoruz. Bu ülkenin dövize de ihtiyacı var"

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 23:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ozbalcı
Ahmet Ozbalcı - 8 ay Önce

Böyle önemli firmalara destek olmak lazım.Uretim yapan kişinin hırsı olmaz çevresine ülkesine yararı olur sadece.

MURAT KÜÇÜKBAYIR
MURAT KÜÇÜKBAYIR - 8 ay Önce

DEYERLİ ABİM BEN AKSEKİLİYİM ANKARADA YAŞIYORUM İNAN BANA HERŞEY ARTIK ÇOK KOLAY KEŞKE 10AY BEKLEMEYİPDE ANKARA YA GELSEYDİN SENİ MİSAFİR EDERDİK

final ramazan
final ramazan - 8 ay Önce

bu kadar hırsa ne gerek birazda diğer tarafı düşün merhumu nası bilirdiniz de il diğinde kemiklerin sızlamasın kardeş

- 8 ay Önce

Şimdi size mi geldi sıra daha neler yaşayacak bu Alanyada

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479