Alanya'da turizm sezonuna 'Merhaba'

Alanya'da turizm sezonuna özellikle oteller için 'başladı' demenin zamanı geldi

Alanya'da turizm sezonuna 'Merhaba'
banner404

TURİST sayısı konusunda her geçen gün bir rekor kıran Antalya'da ve özelinde Alanya'da oteller artık boş kalmıyor. Ancak bu turist sayısının artışı esnafa yansıdı mı? Kötü geçen sezonların sıkıntısını yaşayan esnaf ne durumda? Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, bu soruların cevabını Dim TV'ye (dimtv.tv) verdi. Demir, "Esnafa ufak tefek yansımalar olmaya başladı. Ancak henüz beklendiği kadar değil. İlerleyen günlerde canlılığın artmasını umut ediyoruz" dedi.
'TURİSTLER OTELDEN ÇIKMIYOR'
Şu anda otellerin yüzde 70 doluluk oranına ulaştığını belirten Demir, henüz alışverişlerde esnafa yansımış bir durum göremiyoruz. Gelen turistler otellerinden dışarıya çıkmıyorlar. Esnaf da dört gözle bekliyor ama yoğunluk şu an otellere yansıyor sadece. Tek tük alışverişler yapılıyor ancak ilerleyen zamanlarda esnafımız için sezon daha da güzel olacak diye düşünüyorum. Sezonumuz bu sene iyi olacak diye düşünüyoruz yani öyle bir duyum aldık, tabi ki durum böyle olunca esnafımız da kazanacak diye düşünüyoruz. Halihazırda anlaşma yapılan şirketler ve ülkeler var, oralardan da turistler ilçemize gelecek, umarım bu sezon esnafımız adına kazançlı geçer de geçmişe dönük yaraları bir nebze olsun sararız diye umuyoruz.
'YÜZDE 100'E YAKIN ARTIŞ VAR'
Alanya'da esnaf sayısının geçen yıla oranla iki katı artığını söyleyen Demir, "Bir esnaf dükkan kapatsa 5 kişi dükkan açıyor. İnsanlar KOSGEB'in girişimcilik eğitimleri ve devletin verdiği hibe, kredi imkanlarıyla iş yeri açma konusunda daha cesur davranıyor. Şu anda geçen döneme kıyasla esnaf sayısında yüzde 100'e yakın bir artış var. Net bir rakam veremesek de esnaf sayısında bir hayli artışın olduğunu söyleyebiliriz." 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472