Alanya'da sezonun ardından 50 bin yeni işsiz

Alanya'daki otellerde çalışan yaklaşık 50 bin personelin yüzde 99'u, 2018 turizm sezonunun sona ermesinin ardından işsiz kaldı. Otel personelleri adına konuşan HOTED Onursal Başkanı Yeni "Tek kelimeyle sersefil durumdayız" dedi 

Alanya'da sezonun ardından 50 bin yeni işsiz
banner404

KONUYA ilişkin Yeni Alanya’ya değerlendirmede bulunan sektör temsilcileri, her yıl sezon sonunda aynı sorunla karşılaştıklarını belirterek, çözümün turizmin 12 aya yayılması, meslek birliği oluşturulması ve taban fiyat belirlenmesi olduğunu belirttiler. 
‘PERSONELİN YÜZDE 99’U İŞSİZ’
Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni, kış aylarında işsizlikle karşı karşıya kalan turizm emekçilerinin sıkıntılarına ilişkin “Turizm işçilerinin sorunları gerçekten çok büyük. Kendi camiamızın neredeyse yüzde 99’u turizm sezonu sonunda işsiz kalıyor. İdari personelin de çok az bir kısmı, yaklaşık olarak yüzde 2’si istihdam fırsatı buluyor. Turizm personelleri 6 ay çalışıyor, 6 ay işsiz kalıyor. Pek çoğu kış aylarında evinin kirasını bile ödeyemiyor. Zira kışlık iş bulmakta da zorlanıyor. Dolayısıyla kışın 6 ay boyunca turizm emekçilerinin çok büyük bir çoğunluğu sersefil kalıyor. İdari personel harici alt kademede çalışan kat görevlileri, meydancılar, gerek lobi, gerek çamaşırhane çalışanlarının tamamına yakını, yüzde 99’u işsiz kalıyor. Akdeniz bölgesinde özellikle Alanya’da ekonomi turizme endeksli ve başka bir istihdam alanı bulunmuyor. Sektörde yaşanan bu tip sıkıntılar, turizm sezonu başında istihdam alanında da bir boşluk yaratıyor. Sektörde eleman sıkıntılarını beraberinde getiriyor. Zira insanlar da bu sıkıntıların içerisinde hayatlarına devam etmek istemiyorlar ve bırakıyorlar. 6 ay kimse kendisini böyle bir sektöre bağlamak istemiyor. Bu da turizmde kalifiye eleman sıkıntısını doğuruyor. İşletmelerde her yıl sıfırdan eleman yetiştirmeye çalışılıyor. Bu da yöneticileri ve idari kadroyu gerçek anlamda yoruyor. Eleman tam yetişmişken yeniden kış ayları başlıyor ve işsizlik gelen kışla birlikte gelip kapıya dayanıyor. Bir kısır döngü içerisinde sektör. Turizm 12 aya yayılmadığı sürece bu duruma bir çözüm bulunamayacak. Bir de işletmecilerin kadrolarına sahip çıkması gerekiyor. İşletmeciler 6 aylık turizm sezonunun sonu geldiği an emekçilerini kapının önüne bırakıveriyorlar. Üstelik turizm emekçileri işsizlik ödeneğinden de yararlanamıyorlar. Süreleri tamamlayamıyorlar. Neresinden bakarsanız bakın olan emekçilere oluyor. Ciddi bir mağduriyet söz konusu" dedi.
‘ÜSTELİK YABANCI ELEMAN İTHAL EDİLİYOR’
Yeni, Alanya turizm sektöründe ithal yabancı elemanın yaygınlaştığını da belirterek "4 ay için yabancı eleman ithal ediliyor. İleride en büyük sıkıntılarımızdan biri de bu olacak. İşletmeler hızla ithal elemana yöneliyor. Zira yalnızca 4 ay anlaşma yapıyor ve daha ucuza çalıştırıyorlar. İşletmecilerimiz kendi milletine ihanet ediyor. Yerli vatandaşımıza kapılarını kapatıyorlar. ‘Gelmezsen gelme, ben zaten yurt dışından eleman getiriyorum’ diyorlar. İşletmelerin kısa sürelerle eleman ithal etmelerinin önüne geçilmesi gerekiyor. Yapmayın, etmeyin" şeklinde konuştu.  
ALTİD: ÇÖZÜM TURİZMİN 12 AYA YAYILMASI
Alanya Turistik İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, turizm sezonu sonunda işsiz kalan turizm emekçilerine ilişkin "Alanya’ya özgü bir durum söz konusu değil. Türkiye genelinde sahil şeridinde sezonluk çalışılan tesislerin tamamında aynı durum söz konusu. Bu anlamda turizmin 12 aya yayılması süreci bizim için önem arz ediyor. Bu eğer gerçekleşirse sorun ortadan kalkacak. Bu minvalde hem bizler, hem hükümetimiz ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Öyle ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemlerde bu bir sorun olmaktan çıkacak, temennimiz budur" ifadelerini kullandı. Otellerin kışın işsiz kalan personellerine destek verip, veremeyeceği yönündeki sorumuzu yanıtlayan Sili "Yapılacak olan her eylem karşılıklı görüşme ve imkanlar çerçevesinde gerçekleşebilir. İşletmecide imkanlar var ise de mutlaka değerlendirenler de vardır" dedi. 
‘İTHAL ELEMAN YAYGINLAŞMIYOR’
Son yıllarda yaygınlaştığı ifade edilen ithal eleman istihdamına ilişkin de açıklama yapan Sili “İthal eleman kullanımının yaygınlaşması gibi bir durum söz konusu değil. Personelimiz ağırlıklı olarak özellikle kendi yöremizden ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen arkadaşlarımızdan oluşmaktadır. Ancak lisanla alakalı sorundan dolayı ister istemez belirli bir oranda yabancı personel istihdam ediyoruz. Özellikle Rusça için geçerli bu durum. Yaygınlaşmayacak. Bizim de çalışanlarımız bu lisana vakıf olmaya başladığı zaman bu oran düşecektir” şeklinde konuştu.
KLEOPATRA: MESLEK BİRLİĞİ VE TABAN FİYAT
Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu da, turizmcilerin yaşamış oldukları sıkıntılara değinerek “Çeşitli etkenlerden dolayı turistik tesisler eskisi kadar iyi para kazanamıyor. Dolayısıyla bu sektörde çalışan kişiler de hakkını alamıyor. Turizme talep günden güne azalıyor. Sektörde çalıştığı halde iş bulamaması, bulduğu işin sezonluk olması insanların turizm sektörüne ilgisini azaltıyor. İnanın eleman bulamıyoruz. Kalifiye eleman kalmadı. Bu bir kazan kazan hikayesi. İşletmeci ne kadar kazanıyorsa, turizm işçisi de bu kazançtan aynı oranda istifade edebiliyor. Alanya turizminde süre kısıtlı, fiyatlar değerinin altında. Hal durum bu olunca da mevcut koşullarda turizmci hesaplı gitmek durumunda kalıyor. Bütün bunların sebebi arzın talep karşısında fazlalığı. Turizmci bağladığı paranın karşılığını alamıyor. İşçi de işveren de mağdur oluyor. Çözümü noktasında öncelikle meslek birliğimizi oluşturmak zorundayız. Turizmcilerin kendi içerisinde örgütlülüğünü sağlaması gerekiyor. Bir meslek yasamız yok. Sonrasında taban fiyatlarının düzenlenmesi ve belirlenmesi gerekiyor. Nedir bu taban fiyat? Sabit giderlerimizi alt alta yazdığımız zaman maliyet ne ise, altına inilmemesi, mutlaka üzerinde bir fiyat belirlenmesi şart. Belirlenen taban fiyatlarının da altına inilmemesi bu noktada ehemmiyet kazanıyor. Bir denetleme mekanizması oluşturulabilir. Yanı sıra teşviklerin durdurulması gerekiyor. Arkasından tanıtımlar geliyor. Gerçekten çok önemli. Son olarak da yerel halkın bilinçlendirilmesi lazım. Alanya’da herkes turizmden o veya bu şekilde ekmek yiyor. Bütün bu zincir doğru işlediğinde turizmci de turizm emekçisi de kazanacaktır" dedi. 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih Baba
Salih Baba - 8 ay Önce

Turizm isletmecileri bir ton kaar ediyolar okadar vergilere milyarlar yatiriyolar fakat onu yucelten yukselten emekcilere ise 50kurusun lafini yapiyor tum isletmeciler kopruden gecene kadar ayiya dayi diyolar. TURKIYE BOYLE GELISMIYECEK VE HIC GELISEMIYECEGIZ UZGUNUM SAVAS KAPIDA ESNAF HERKES KAN AGLIYOR!..

Moses
Moses - 8 ay Önce

Evet bir sürü yabancı çalışıyor... kendi işsiz ordumuz dururken ..

Hasan tokay
Hasan tokay - 8 ay Önce

6 ayın sonunda güle güle işsizlik maaşı alacaksın işletme diyor ki seni işten çıkarmiyorum çalışma akdini askıya alıyorum işsizlik yandı kışın işsizlik maaşını hakettiği halde işletmenin yüzünden alamiyorsun nasıl olcak,....

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479