552 milyon ithal ürün mercek altına alındı! 1.1 milyonu engellendi...

Ticaret Bakanlığı, bu yılın ilk 4 ayında oyuncaktan tıbbi cihaza, cep telefonundan inşaat demirine kadar 552 milyon ithal ürünü mercek altına aldı.Denetimler sonucunda 140 bin tıbbi cihaz, 50 bin oyuncak, 84 bin iş eldiveninin de aralarında bulunduğu yaklaşık 1,1 milyon ürünün ithalatı güvensizlik nedeniyle engellendi. 142 bin akıllı bileklik ve kablosuz kulaklık ile 39 bin araç farı da ilgili düzenlemelere aykırı olduğu gerekçesiyle uygunsuz bulundu

552 milyon ithal ürün mercek altına alındı! 1.1 milyonu engellendi...
banner404

TİCARET Bakanlığınca, bu yılın  ocak-nisan döneminde oyuncaktan tıbbi cihaza, cep telefonundan inşaat demirine  kadar 552 milyon ithal ürün denetimden geçirilirken, güvensiz bulunan 1,1 milyon  ürünün ithalatına izin verilmedi. Alınan bilgiye göre, Bakanlık, hem tüketicilerin can ve  mal güvenliğinin korunmasını sağlamak hem de Türkiye'deki üreticilerin kalitesiz  ve güvensiz ithal ürünler nedeniyle ortaya çıkan haksız rekabete maruz kalmasını  önlemek için denetimlerine hız kesmeden devam ediyor.
Geçen yıl toplam 1,6 milyar ithal ürünü denetleyen ve 18 milyon  güvensiz ürünün ülkeye girişini engelleyen Bakanlık ekipleri, bu yılın ilk 4  ayında oyuncaktan tıbbi cihaza, cep telefonundan inşaat demirine kadar 552 milyon  ithal ürünü mercek altına aldı. Denetime tabi tutulan ürünlerden yaklaşık 1,1 milyonun yurda girişine  güvensiz oldukları için izin verilmedi. Bu ürünler arasında 140 bin tıbbi cihaz,  50 bin oyuncak, 84 bin iş eldiveni, 90 bin aydınlatma cihazı ve 68 ton inşaat  demiri bulunuyor. 
142 bin akıllı bileklik ve kablosuz kulaklık uygunsuz çıktı
Söz konusu ürünler arasında 350 bin adaptör/şarj cihazı, 90  bin  armatür, avize, led aydınlatma cihazı yer alırken, 142 bin akıllı bileklik ve  kablosuz kulaklık ile 39 bin araç farı da uygunsuz bulundu. Yeni risk odaklı denetim politikası çerçevesinde, ürünlerinde belli  standartları sağlamış, bu yönde iyi bir performans geçmişi olan firmalar yerine  riskli firmaların ve ürünlerin denetimlerine odaklanan Bakanlık, böylelikle  denetimlerini daha etkin, daha verimli ve hedefe odaklı yürütüyor.
Bu uygulamalarla şirketler, daha güvenilir olmaya teşvik edilirken,  tüketici bilincinin artmasına da katkıda bulunuluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479