'30 Haziran'dan önce başvurun'

Geriye dönük faizin silinmesinin mükellefler için büyük bir fırsat olduğunu belirten SGK Alanya Müdürü Kaya, vatandaşlarda ödemekten çekinildiği için yapılandırmaya başvurmama düşüncesi bulunduğunu söyledi. Kaya, vatandaşlardan mutlaka başvuru yapmalarını istedi

'30 Haziran'dan önce başvurun'
banner404

Erkan UYSAL
SOSYAL
Güvenlik Kurumu (SGK) Alanya Müdürlüğü tarafından 'SGK Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Kanunu' (7020 sayılı kanun) ile getirilen kolaylıklar hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Konferans Salonu'ndaki toplantıya SGK Alanya Müdürü Muharrem Kaya, Prim ve Tahsilat Tahakkuk Servisi Şefi Necati Soğancı, Şef Mustafa Dalabasmaz, Alanya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ALSMO) Başkanı Kerim Gökçeoğlu ile Alanya'daki oda başkanları ve vatandaşlar katıldı. Toplantının başında konuşan SGK Alanya Müdürü Muharrem Kaya, yeni SGK binasına geçişle birlikte hizmet kalitesinin artacağını söyledi. Kaya, "Hizmetlerimizi ileri noktaya taşıyarak insanların mutluluğunu artırmak için uğraşacağız. Daha güzel sonuçlar ortaya koymak için mücadele vereceğiz. Devlet, kurumları bulunduğu yerdeki insanlar için var. Her insanın mutlaka kurumumuzla bir işi oluyor. Bunu çözüp o noktaya getirmek de burada bizim görevimiz. Bunu insanlara en kaliteli şekilde sunabilmek için gece gündüz arkadaşlarımızla beraber çalışacağız. Mutlaka başarıya ulaşacağız. Hiçbir insanının sosyal güvencesi olmasa, farklı noktada bile olsa onlara bir şey vermek için mücadele edeceğiz. Kurumların ayakta kalması demek, devletin ayakta kalması demek. Önce görevimizi yapacağız. Sonra çözüm odaklı olacağız. Bana göre bir kurumda çalışan kişinin görevi sorunu çözmedikten sonra çok bir anlam ifade etmiyor. Gelen kişinin sorununu çözerek göndermek en güzel dileğimiz. Güzel şeyler başaracağımıza inanıyoruz. Biz SGK olarak bütün insanları, kurumları da ayırmıyorum, 7 gün 24 saatin üzerinde bu hizmetleri sunmak için gayret edeceğiz.
'HİZMET KALİTEMİZ ÇOK İYİ DEĞİL'
Şu anda bulunduğumuz yerdeki hizmet kalitemiz çok iyi değil. Bu bizden kaynaklanan bir durum değil. Bu noktada hizmet binamızın bir an önce faaliyete geçmesi gerekiyor. Kalitenin arttığını bu binaya geçtikten sonra anlayacaksınız. Bayramdan sonra bu binayı hizmete sokmayı istiyorum. Bu noktada desteklerinizi bekliyorum.
'FAİZİN SİLİNMESİ BÜYÜK FIRSAT'
7020 sayılı 'SGK Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Kanunu' var. Bununla ilgili müracaatlar başladı. İnternet ortamında da başvurular başladı. Müracaat için son gün 30 Haziran. Bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda bir bilgi yok ama biz uzatılmayacağı şeklinde değerlendirirsek sanıyorum daha yararlı olur. Faizin yüzde 50'sinin silinmesi geriye dönük borcu olanlar için büyük bir fırsat oluyor. Bu noktada mükellefler olsun, SGK'ya borcu olan herkesi bu konularla ilgili yönlendirebilirsek, onlara katkı sağlamış oluruz. Çünkü herkes bunu duyamayabiliyor. Önce Alanya, sonra Antalya sonra da Türkiye'de bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlara bunu duyurmak bizim görevimiz. Bu kanun bundan önce hiçbir yapılandırmaya müracaat etmemiş vatandaşlar için geçerli. Genellikle insanlarımızda 'Benim durumum müsait değil. Borcumu yapılandırırsam ödeyemem' diye bir düşünce var. Ben de diyorum ki, 'Sen yapılandır. İlla yapılandırmak demek o parayı hemen ödeyeceğin anlamına gelmiyor.' Dolayısıyla 2 ayda ne olacağını kimse bilemez. Milli Piyango'dan size para çıkması için önce bilet almanız lazım. 30 Ağustos'ta herhangi bir noktada bir rahatlığa kavuşsanız, 30 Haziran'da müracaat etmemişseniz hiçbir anlamı kalmıyor. Dolayısıyla bunu yapalım. Biz yine de yardımcı olacağız. Gerek icra, gerek denetim anlamında  bir baskı unsurumuz olmayacak. Kurumlar toplum, insanlar için var. Kurumsal ya da özel olsun kimin ne sorunu varsa biz dinleyemeye ve çözüm üretmeye hazırız. Bu yeni binamızı halledebilirsek, emin olun bu konuları daha hızlı çözebiliriz diye düşünüyorum. Yeni binaya geçip bu hizmetleri almaya başladığınızda burada bir hizmet almadığınızın farkına varacaksınız" dedi.
HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA?
Prim ve Tahsilat Tahakkuk Servisi Şefi Soğancı da, "Yapılandırma 31 Mart 2017 tarihinden önceki aylara ait olup 31 Ağustos 2017 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, Bağ-Kur sigortalıları,
2016 yılı şubat ayı ve öncesine ait isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi, idari para cezalarını kapsıyor. İdari para cezaları 31 Ağustos 2017'ye kadar tebliğ edilmiş olan ve 31 Mart 2017 tarihine kadar işlenmiş olan cezaları kapsıyor. Bunun yanı sıra damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borç asıllarıyla bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturuyor. 31 Mart 2017 tarihinden önceki aylara ait olup 27 Mayıs 2017 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan asgari geçim farkı, 31 Mart 2017 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturuyor. İşverenlerin ve üçüncü şahısların iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük, öğrenim halleriyle  genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik primler nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borç asıllarıyla bu borçlara ait kanuni faiz tutarları yapılandırma  kapsamına giren alacakları oluşturuyor" diye konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472