'Eko-Okul' harıl harıl

Eko–Okul Programı kapsamında Nimet Alaettinoğlu İlköğretim Okulu’nda 'Çevresel Problemden Çevresel Avantaja-Bitkisel Atık Yağlardan Biodizel Eldesi' konulu eğitim programı düzenlendi

'Eko-Okul' harıl harıl
banner404
ALANYA Belediyesi, Alanya Kaymakamlığı, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Alanya Eğitim ve Mavi Bayrak derneği (ALÇED) işbirliği ile 2015–2016 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda başlatılan ‘Eko–Okul Programı’ kapsamında Nimet Alaettinoğlu İlköğretim Okulu’nda ‘Çevresel Problemden Çevresel Avantaja-Bitkisel Atık Yağlardan Biodizel Eldesi’ konulu eğitim programı düzenlendi. Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından verilen eğitimde, Çevre Mühendisi Ayşe Erbayrak,  çevresel kirliliğe sebebiyet veren bitkisel atık yağların kaynağı, ne şekilde toplanması gerektiği, çevreye verdiği zararlar ve ayrı toplama işleminin ardından biodizele dönüşme aşamaları konularında öğrencilere bilgi verdi.
PLANLAMA VE UYGULAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Alanya Belediyesi, “Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği” gereğince ilçe genelinde planlama ve uygulama çalışmalarına devam ediyor. Restoran, otel, lokanta, hastane, kamu kurumları, kafe, catering, gibi işletmelerin dışında kalan konut, hane, okul ve benzeri alanlarda açığa çıkan bitkisel atık yağların toplanması hususunda Deha Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel Ürt. San. ve Tic. A.Ş. ile yapılan protokol yapıldı. Firma söz konusu atık yağların toplanarak geçici depo alanında biriktirilmesi, geri kazanım tesislerinde depolanarak geri kazanım sürecinin tamamlanması, atık yönetiminin sağlanması amacı ile Alanya Belediyesi ile koordineli olarak çalışmaya başlamıştı. Okul öğrencilerinin çevreye duyarlılıklarının yüksek olduğu bu çalışmanın diğer eko okullarda devam edeceğini belirten Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş, bitkisel atık yağların kaynağında ayrı toplanması projesinin sürekliliğinin sağlanması ve kaynağında ayrı toplama işlemlerinin uygun şekillerde yapılması amacıyla okullarda öğrencilere yönelik, haneler düzeyinde de vatandaşlara yönelik eğitim programlarının devam edeceğini ifade etti. Eğitim programının sonunda Nimet Alaettinoğlu İlköğretim Okulu Müdürü Rüveyda Filiz Başaran’a Deha Geri Kazanım firması yetkilileri tarafından bitkisel atık yağ toplama ekipmanları teslim edildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 23:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472