Yeni dönemin ilk genel seçimi

İran, Batı’yla yaptığı nükleer anlaşma sonrası ilk kez yeni milletvekillerini ve Uzmanlar Meclisi üyelerini seçmek için sandık başına gitti

Yeni dönemin ilk genel seçimi
banner404
İRAN'DA milletvekilleri ve Uzmanlar Meclisi üyelerinin belirleneceği seçimler için dün halk sandık başına gitti. Seçimler, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleriyle Temmuz 2015’te imzalanan nihai nükleer anlaşma sonrası ilk olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda Batı’yla ilişkileri iyileştirme yanlısı ve ılımlı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Haziran 2013’te göreve gelmesinden bu yana ilk kez seçim düzenleniyor. Dolayısıyla bu iki seçim Ruhani’nin icraatlarının değerlendirileceği bir referandum olarak da nitelendiriliyor.

‘Zekice seçin’

Seçimlere Muhammed Rıza Arif’in başını çektiği reformistler ve Ruhani yanlıları, ‘Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği’ çatısı altında ‘Ümit, Huzur ve Ekonomide İlerleme’ sloganıyla katılırken, Haddad Adil liderliğindeki muhafazakarlar ise ‘Geçim, güvenlik ve ilerleme’ sloganını kullandı.

Oyunu başkent Tahran’da kullanan Ruhani, “Seçim, bir ülkenin siyasi bağımsızlığının sembolüdür. İnsanlar oy vererek ülkenin geleceğine karar veriyor” ifadesini kullandı. Ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Halkımız adaylarını zekice seçmeli. Düşmanlarımız var. Açgözlülükle bizi izliyorlar. Katılım oranı o kadar yüksek olmalı ki hepsi hayal kırıklığına uğramalı” dedi.

Beş soruda İran seçimleri

1- Seçimler neden önemli?

Seçim sonuçları, meclisteki ılımlı ve muhafazakar kanadın gücünü gösterecek. Sertlik yanlılarının kazanması durumunda Ruhani’nin reform planını tamamlaması zor görünüyor.

2- Uzmanlar Meclisi neden önemli?

Uzmanlar Meclisi, ülkedeki en yüksek dini yönetim organı olan dini lideri seçiyor. Bu yüzden meclise seçilenler, İran siyaseti üzerinde, parlamentodan çok daha uzun süreli bir etkide bulunuyor.

3- Gündem maddeleri?

Halkın yeni yöneticilerden en büyük beklentisi ekonominin düzelmesi. İranlı seçmenler, yaşadıkları kentleri ilgilendiren yerel sorunlara çözüm üreten siyasileri tercih ediyor.

4- Halkın ilgisi nasıl?

Özellikle genç seçmenler, Ruhani ve ılımlı kanadın güç kazanması ve reformları sürdürmesi için sandığa gitme kararı almıştı.

5- Süreç nasıl işliyor?

Uzmanlar Meclisi’nin sonuçları birkaç gün içinde açıklanacak. Parlamento seçimleri ise Uzmanlar Meclisi sonuçlarının açıklanmasından kısa süre sonra kamuoyuna duyurulacak. Ancak milletvekillerinin belirlenmesi, ikinci tura kalacak gibi görünüyor. İkinci tur seçimler ise Nisan ayında yapılacak. 
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 00:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479