banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Ülke gözünü kararttı: Şartlar ne olursa olsun...

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, güvenlik şartları ne olursa olsun Güney Kore'ye savunma desteğini sürdüreceklerini açıkladı.

DÜNYA 03.06.2018, 00:04
Ülke gözünü kararttı: Şartlar ne olursa olsun...
banner404


ABD ve Güney Kore savunma bakanları, ABD Başkanı  Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 12 Haziran'da Singapur'da  yapması beklenen zirve öncesinde, iki ülke arasındaki müttefiklik bağlarının  süreceği mesajını verdi. 

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Savunma  Bakanı Song Yong-mu Singapur'da düzenlenen, Asya Güvenlik Zirvesi olarak da  anılan "Şangri-La Diyaloğu" toplantısında, ABD'li mevkidaşı Jim Mattis ile bir  araya geldi.

İki ülke bakanları Trump ile Kim arasındaki zirvenin Kore  Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barışın sağlanmasında  "tarihi bir fırsat" olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirterek, zirvenin  başarıya ulaşabilmesinde "askeri-düzeyde" yeterli desteğin sağlanabilmesi için  ülkeler arasında iletişim ve eşgüdümün arttırılması konusunda görüş birliğine  vardıklarını ifade etti.

ABD asker sayısını azaltmayacak

Bakan Mattis, Kore Yarımadası'ndaki güvenlik şartları ne olursa olsun  Güney Kore'nin savunmasına verdileri desteği sürdüreceklerini vurgulayarak,  ABD'nin, Güney Kore'deki 25 bin 500 kişilik askeri gücünün sayısını azaltmayı  düşünmediğini bildirdi.

Bakan Song da Güney ve Kuzey Kore arasındaki askeri gerilimin  azaltılması ve karşılıklı güvenin inşası için ABD ile savunma iş birliğini  sürdüreceklerini kaydetti.

Taraflar ayrıca Güney Kore ordusunun savaş zamanı operasyonel  komutasının Washington'dan Seul'e devredilmesi için de çalışmalara hız verilmesi  konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

Yorumlar (0)