banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Sokaklar karıştı! 79 kişi gözaltında

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin politikalarına karşı 150'den fazla kentte gösteri düzenlenirken, başkent Paris'te çıkan olaylar sonrası 79 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

DÜNYA 26.05.2018, 22:26
Sokaklar karıştı! 79 kişi gözaltında
banner404


AŞIRI sol Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi ve ülkenin en büyük  sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT),  Solidaires gibi kuruluşların  çağrısıyla düzenlenen ve "insan seli" adı verilen gösterilerinin ilki  gerçekleştirildi.

 Ülke çapında 150'den fazla noktada düzenlenen gösteri ve yürüyüşlere,  250 binden fazla kişinin katıldığı belirtilirken, başkent Paris'te, Republique  Meydanı'ndan Bastille Meydanı'na yürüyen göstericiler arasında, bir grubun  çevredeki işyerlerine ve güvenlik güçlerine taş ve kesici maddelerle saldırdığı  kaydedildi. Çok sayıda işyerinin camlarının kırıldığı, bir banka şubesinin ateşe  verilmek istendiği gösteride, polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada, göz  yaşartıcı gaz, tazyikli su ve cop kullanıldı.

Çıkan şiddet olaylarında biri ağır 7 polisin yaralandığı bilgisi  verildi. Polisin paylaştığı rakamlara göre Paris'teki yürüyüşe 20 bin, organizasyon yetkililerine göre ise 80 bin kişi katıldı.

İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Paris'te silah taşıma, şiddete  başvurma veya otoriteye karşı gelme nedeniyle 79 kişinin gözaltına alındığını  açıkladı. Şiddet ile ortalığı kırıp dökenlere karşı duracaklarını belirten  Collomb, böyle gösterilerin yasaklanabileceği mesajını verdi.

Fransa'da hükümetin reform ve kemer sıkma politikalarına karşı  yaklaşık 3 aydır sürdürülen grev ve gösterilerle ilgili dün bir açıklama yapan  Cumhurbaşkanı Macron, "Ülkeyi işlemez hale getirmek isteyenler başarılı  olamayacak, hiçbir şey beni durduramayacak ve sükunet tesis edilecek" ifadelerini  kullanarak, hükümetin proje ve reformlarının, olduğu gibi yürürlüğe konulacağını  söylemişti.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, France Inter radyosuna yaptığı  açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron'un, "Gerçek hayatta neler olduğunu görmek için,  zaman zaman sarayının penceresinden sokağa bakması gerektiğini" kaydetmişti.  Gösteri ve yürüyüş çağrılarının ardındaki isim LFI lideri Jean-Luc Melenchon,  Liberation gazetesine verdiği röportajda, "Fransa'da artık yeni bir döneme  girildiğini ve ülkenin kaynama aşamasında olduğunu" söyleyerek, Macron'un,  Fransız halkının sesini duymak istemediğini, artık sesini duyurmak isteyen  herkesin, bir "insan seli" oluşturarak sokaklara çıkacağını belirtti.

Fransa'da demiryolu, enerji, eğitim, sağlık, temizlik, kamu, ulaşım ve  sosyal hizmetler başta olmak üzere çok sayıda sektörde grev ve gösteriler devam  ediyor. Hükümetin reform planına karşı çıkan sendikalar, kemer sıkma  politikalarından vazgeçilmesi, alım gücünün artırılması ve işten atılmalara son  verilmesini talebinde bulunuyor.

Yorumlar (0)